Trwa ładowanie...

Co zrobić, gdy się zakrztusisz i nikogo nie ma w pobliżu? Ten strażak wymyślił genialny trik

Avatar placeholder
22.12.2021 14:54
Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszenia
Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszenia (Facebook.com)

Zakrztuszenie, z pozoru niegroźne, może przerodzić się w stan zagrażający życiu. Jeśli osoba, która się zadławiła, nie daje rady sama pozbyć się resztek pokarmu i zaczyna słabnąć koniecznie trzeba jej pomóc. Warto wiedzieć jak wykonać rękoczyn Heimlicha. Ta wiedza może uratować komuś życie.

spis treści

1. Niebezpieczne zadławienie

Zadławienie to zatkanie dróg oddechowych przez niewielkich rozmiarów przedmiot, np. kawałki jedzenia. Wielu z nas zakrztusiło się podczas jedzenia. Chociaż nie jest to przyjemna sytuacja, zwykle udaje się odkaszlnąć i udrożnić drogi oddechowe bez większych problemów. Czasem jednak zadławienie jest na tyle poważne, że znacznie utrudnia oddech i może prowadzić do uduszenia. Jak pomóc osobie, która się zadławiła i nie może sobie sama poradzić z usunięciem ciała obcego z dróg oddechowych?

2. Pomoc osobie dławiącej się

Osoba, która się zadławiła zwykle reaguje nerwowością i próbuje odkaszlnąć utrudniające oddychanie okruszki. Z wysiłkiem próbuje też zaczerpnąć powietrza. Gdy nie udaje się odkrztusić blokujących oddychanie resztek, taka osoba może słabnąć i wtedy należy jej pomóc. Jeśli nie udzielimy pomocy może dojść nawet do zatrzymania oddechu i uduszenia.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Po pierwsze nie panikować. W miarę możliwości należy usunąć z jamy ustnej widoczne fragmenty ciał obcych. Jeśli poszkodowany nosi protezę, ją również trzeba usunąć. Następnie stajemy z boku osoby dławiącej się i jedną ręką podpieramy jego klatkę piersiową i nachylamy ją silnie do przodu. Dzięki temu ciało obce nie będzie się przemieszczać w głąb dróg oddechowych, tylko wydostanie się na zewnątrz.

Niebezpieczne błędy popełniane przy udzielaniu pierwszej pomocy
Niebezpieczne błędy popełniane przy udzielaniu pierwszej pomocy [9 zdjęć]

Widok innego człowieka w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu u wielu osób wywołuje lęk i panikę.

zobacz galerię

Następnie wykonujemy do 5 silnych uderzeń w miejsce między łopatkami. Używamy do tego wolnej ręki. Dzięki temu ciało obce wydostanie się na zewnątrz, a poszkodowany znów zacznie oddychać. Czasem jednak silne poklepanie między łopatkami nie pomaga.

3. Rękoczyn Heimlicha

Jeśli poszkodowany nadal się dusi, a ciało obce nie przemieściło się na tyle, że można je usunąć należy zastosować rękoczyn Heimlicha. Można go stosować na dzieciach powyżej pierwszego roku życia a także na osobach dorosłych.

Stajemy za plecami osoby dławiącej się i obejmujemy go rękami na wysokości nadbrzusza, pod mostkiem. Jedną dłoń ściskamy w pięść, a drugą chwytamy pięść. Pochylamy poszkodowanego mocno do tyłu i silnie pociągamy splecione ręce do wewnątrz i ku górze. To sprawi, że ciało obce przemieści się do góry i odblokuje drogi oddechowe.

Jeśli to nie pomoże wykonujemy kolejnych 5 uciśnięć i 5 uderzeń w plecy, między łopatkami. Kontrolujemy też stan jamy ustnej i staramy się usunąć ciało obce.

Jeśli osoba poszkodowana nadal słabnie i zaczyna tracić przytomność wzywamy karetkę i w razie konieczności do jej przyjazdu prowadzimy resuscytację.

Pamiętaj, że rękoczynu Heimlicha nie można stosować u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Ich narządy i kości nie są jeszcze na tyle wykształcone żeby wytrzymać nacisk na przeponę.

4. Co zrobić, gdy się zakrztusisz i nikogo nie ma w pobliżu?

Zobacz film: "Co zrobić, gdy się zakrztusisz i nikogo nie ma w pobliżu?"

Śmierć z powodu zakrztuszenia jest o wiele częstsza niż mogłoby nam się wydawać. Codziennie w Polsce 10 osób umiera przez zakrztuszenie. Rocznie na świecie to 162 tysiące osób.

Zadławienie to nic innego jak zatkanie dróg oddechowych przez niewielkich rozmiarów przedmiot. W przypadku dorosłych zwykle dochodzi do takiej sytuacji podczas jedzenia, natomiast dzieci mogą zadławić się dowolnym drobnym elementem, który wzięły do ust.

Natomiast, co zrobić, kiedy nie ma nikogo w pobliżu?

Kiedy coś utknie w tchawicy i zaczynasz tracić oddech, masz tylko około trzech minut, zanim brak tlenu zacznie powodować uszkodzenie mózgu.

Musisz działać szybko, a pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to zadzwonić na numer alarmowy 112.

Nawet jeśli nie będziesz w stanie mówić ani nawet wydawać dźwięków, nadal utrzymuj linię otwartą. Gdy dróg oddechowych dostanie się pokarm stały, zwykły kaszel nie wystarczy. Powinieneś zastosować sposób amerykańskiego strażaka i specjalisty od pierwszej pomocy.

Zobacz, jak uratować sobie życie. Obejrzyj WIDEO.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze