Trwa ładowanie...

Colitis ulcerosa - charakterystyka, objawy, leczenie, powikłania

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 18.08.2021 16:28
Colitis ulcerosa - charakterystyka, objawy, leczenie, powikłania
Colitis ulcerosa - charakterystyka, objawy, leczenie, powikłania

Colitis ulcerosa to inaczej wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ta choroba jest zaliczana do nieswoistych chorób zapalnych jelit. Jest to choroba przewlekła, a okresy remisji są przerywane ostrymi nawrotami.

spis treści

1. Charakterystyka colitis ulcerosa

Objawy colitis ulcerosa pojawiaja się najczęściej pomiędzy 15. a 25. rokiem życia, żadziej po 50 roku życia. Jeżeli u kogoś z krewnych występowała colitis ulcerosa to istnieje podwyższone ryzyko zachorowania dzieci, rodziców czy rodzeństwa. Colitis ulcerosa występuje z większą częstotliwością u pacjentów, którzy mają chorobę Leśniowskiego i Crohna.

Dokładna przyczyna colitis ulcerosa nie jest znana. Czynnikami wywołującymi nieprawidłową odpowiedź immunologiczną mogą być antygeny pokarmowe i zwykle niepatogenne drobnoustroje.

2. Objawt colitis ulcerosa

Zobacz film: "Ciąża maskowała raka jelita grubego"

Najczęstsze objawy colitis ulcerosa to biegunka o małej objętości. Stolec jest oddawany często i jest w nim obecna krew, może towarzyszyć mu silny ból. Świadczy to o stanie zapalnym w odbytnicy. Inne objawy colitis ulcerosa to ból brzucha, gorączka, osłabienie oraz zmniejszenie masy ciała.

3. Leczenie colitis ulcerosa

Jeżeli mamy do czynienia z colitis ulcerosa o lekkiej postaci istnieje szansa na całkowite wyleczenie. W takiej sytuacji colitis ulcerosa leczy się lekami sterydowymi. Ta metoda leczenia colitis ulcerosa ma sens tylko na początku choroby, kiedy zmiany nie są jeszcze duże.

Jeżeli stan colitis ulcerosa jest zaawansowany wiąże się to długotrwałym leczeniem i stałym przyjmowaniem lekarstw. Zadaniem takich leków utrzymanie colitis ulcerosa w ryzach i nie dopuszczenie do zaostrzenia stanu zapalnego. Stałe przyjmowanie leków na colitis ulcerosa poprawia jakość życia pacjenta. Jeżeli stan colitis ulcerosa jest ciężki to najprawdopodobniej pacjent będzie przyjmował leki do końca życia.

Po 10 latach od wykrycia colitis ulcerosa konieczne jest wykonanie kolonoskopii. Ma to uchronić chorego na colitis ulcerosa od rozwoju choroby nowotworowej. Może się ona rozwiną nawet po 20 latach od rozpoznania colitis ulcerosa. Jedyną szansą na pełne wyzdrowienie jest wczesne zdiagnozowanie colitis ulcerosa i rozpoczęcie leczenia sterydami.

Zobacz także:

4. Powikłania

Powikłania colitis ulcerosa dotyczą ostatniego odcinka przewodu pokarmowego. Właśnie w okrężnicy pojawiają się zmiany, które powodują krwawe biegunki i pogorszenie wchłaniania wody oraz innych składników odżywczych. Do powikłań colitis ulcerosa zaliczamy: anemię, utratę wagi, podrażnienie okrężnicy, ból, gorączkę oraz utratę przytomności.

Tak poważny stan colitis ulcerosa może doprowadzić do pobytu szpitalu i operacyjnemu usunięciu zniszczonej części jelita grubego, a także założenia stomii.

Powikłaniem colitis ulcerosa może być także rak jelita grubego. Początkowe zmiany nie od razu skazują na rozwój nowotworu, ale muszą być ciągle kontrolowane.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze