Trwa ładowanie...

Contrahist – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Contrahist jest lekiem przeciwhistaminowym o działaniu przeciwalergicznym. Stosuje się go u dzieci od 6 roku życia i u dorosłych. Contrahist jest dostępny na receptę i znajduje się na liście leków refundowanych.

spis treści

1. Co to jest Contrahist?

Substancją czynną leku Contrahist jest lewocetyryna. Jej zadaniem jest blokowanie działania histaminy, która wywołuje reakcje alergiczne. Jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji. Łagodzi objawy alergiczne takie jak kichanie, wyciek z nosa, obrzęk błony śluzowej oraz świąd błony śluzowej.

Zobacz film: "Dlaczego chorujemy na alergię? - abcZdrowie"

Cena leku Contrahist to ok. 20 zł za 28 tabletek. Lek Contrahist znajduje się na liście leków refundowanych.

2. Kiedy zażywa się lek Contrahist?

Wskazania do stosowania leku Contrahist to całoroczny i sezonowy katar. Wskazaniem do stosowania leku Contrahist jest także pokrzywka nieznanego pochodzenia.

Alergia - prezentacja edukacyjna
Alergia - prezentacja edukacyjna [7 zdjęć]

Alergią nazywamy nadmierną reakcję układu immunologicznego na dane czynniki zewnętrzne. Niestety alergia

zobacz galerię

3. Kiedy nie stosuje się leku?

Przeciwwskazania do stosowania leku Contrahist to: nadwrażliwość na składniki leku, uczulenie na hydroksyzynę oraz inne leki pochodne piperzayny. Lek Contrahist zawiera laktozę, więc nie powinni go stosować pacjenci z nietolerancją laktozy. Leku Contrahist nie powinni przyjmować pacjenci, którzy mają ciężką niewydolność nerek oraz niewydolność wątroby.

Jeżeli pacjent ma zaplanowane testy alergiczne i przyjmuje preparat Contrahist powinien na 3 dni przed wykonaniem testów odstawić lek Contrahist

Lek Contrahist może wpływać także na zdolność prowadzenia pojazdów ponieważ powoduje senność, niewyraźne widzenie oraz zmęczenie.

4. Dawkowanie leku

Lek Contrahist ma postać tabletek powlekanych. Leku nie trzeba przyjmować razem z posiłkiem. Tabletki Contrahist powinny być połykane w całości i popijane wodą.

Zwyczajowo dorośli i dzieci w wielu 6-12 lat powinny przyjmować 5 mg leku Contrahist na dobę. Nie zaleca się przyjmowania leku Contrahist dzieciom poniżej 6 roku życia.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne Contrahistu

Skutki uboczne leku Contrahist to: bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie, senność, suchość w ustach, ból brzucha, nudności i wymioty, zwiększenie masy ciała, zaburzenia akomodacji oka, niewyraźne widzenie.

Działania niepożądane leku Contrahist to także: zwiększenie częstotliwości rytmu serca (tachykardia), kołatania serca, zaburzenia czynności wątroby (w tym zapalenie wątroby), reakcje skórne (wysypka, pokrzywka, świąd), obrzęk gardła, krtani, skurcz oskrzeli, niedociśnienie tętnicze, wstrząs anafilaktycznya).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza