Trwa ładowanie...

Controloc - charakterystyka, choroba wrzodowa, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Avatar placeholder
31.01.2023 15:04
Lek controloc stosują osoby dorosłe oraz młodzież powyżej 12. roku życia
Lek controloc stosują osoby dorosłe oraz młodzież powyżej 12. roku życia (123rf.com)

Controloc to lek dostępny na receptę, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w soku żołądkowym. Stosowany jest głównie w chorobach wrzodowych oraz w refluksie. Controloc występuje pod postacią tabletek, które przyjmuje się doustnie.

spis treści

1. Charakterystyka i działanie leku controloc

Substancją czynną w leku controloc jest pantoprazol. Po przyjęciu doustnym środek wchłania się szybko i całkowicie. Maksymalne stężenie leku we krwi wykrywa się po około 2,5 godziny od jego przyjęcia. Leczenie controlockiem trwa około 2 tygodni. U większości chorych po skończonej terapii objawy schorzenia ustępują.

2. Jakie są objawy i przyczyny powstania choroby wrzodowej?

Choroba wrzodowa, na którą przepisywany jest controloc, uaktywnia się najczęściej wiosną oraz jesienią. Główny objaw choroby wrzodowej to silny ból połączony z uczuciem pieczenia. Występuje także zgaga, niestrawność, nudności i wymioty.

Zobacz film: "Wrzody żołądka [Specjalista radzi]"

Do głównych przyczyn powstawania wrzodów zalicza się: zapalenie błony śluzowej żołądka, które wywołane jest bakterią helicobacter pylori, stres, długotrwałe stosowanie leków przeciwzapalnych lub przeciwbólowych.

Leczenie wrzodów polega przede wszystkim na zahamowaniu wydzielania kwasu solnego. W tym celu stosuje się na przykład controloc. Jeśli wrzody wywołane zostały przez bakterię, konieczna jest kuracja antybiotykami.

3. Wskazania do stosowania

Lek controloc stosują osoby dorosłe oraz młodzież powyżej 12. roku życia. Środek ten zażywa się w refluksowym zapaleniu przełyku. Contoroloc stosuje się także w chorobie wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy, a także w zespole Zollingera-Ellisona oraz innych stanach chorobowych związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego.

4. Przeciwwskazania do stosowania

Leku controloc nie należy stosować, kiedy wykazuje się uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników. To przeciwwskazanie do zażywania leku controloc jest ogólne i dotyczy również wszystkich innych medykamentów. Nie należy także stosować preparatu równolegle z atazanawirem.

Ciąża oraz karmienie piersią są także przeciwwskazaniem do stosowania controlocu. Osoba, która przyjmowała niedawno jakieś leki lub przyjmuje na stałe, musi poinformować o tym lekarza.

5. Skutki uboczne stosowania leku controloc

Przyjmowanie leku controloc należy natychmiast przerwać i zgłosić się do lekarza, kiedy wystąpią następujące skutki uboczne:

  • reakcje anafilaktyczne, czyli obrzęk twarzy, warg, ust, gardła i/lub języka, który może utrudniać oddychanie;
  • pokrzywka;
  • ciężkie zawroty głowy i przyspieszenie czynności serca;
  • obfite pocenie się,
  • ciężkie reakcje skórne takie jak wysypka z obrzękiem, pęcherzami lub łuszczącą się skórą;
  • krwawienie z okolic oczu, krwotok z nosa, ust lub narządów płciowych;
  • wysypka po ekspozycji na światło;
  • szybkie pogarszanie się stanu chorego.

Mogą wystąpić także ciężkie uszkodzenia wątroby oraz ciężkie choroby nerek. Kolejnym skutkiem ubocznym zażywania leku controloc może być ból i zawroty głowy, biegunka, zaparcia, ból brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia, nadmierna senność, świąd skóry, suchość w jamie ustnej, złe samopoczucie.

Zobacz także:

Inne skutki uboczne to również: zaburzenia widzenia, bóle stawów i mięśni, obrzęk kończyn, agresja, depresja, omamy i halucynacje, niewydolność wątroby, małopłytkowość, leukopenia, agranulocytoza, zmniejszenie stężenia sodu we krwi (hiponatremia).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze