Coraz więcej celebrytów zakażonych. Co łączy Justina Biebera, Bellę Hadid i Amy Schumer?
Borelioza staje się coraz bardziej powszechna wśród gwiazd. Ostatnio swoją diagnozę ujawnił mąż Sereny Williams, Alexis Ohanian. Ekspert chorób zakaźnych, profesor Paul Hunter z Uniwersytetu Anglii Wschodniej tłumaczy, dlaczego tak wielu celebrytów zapada na tę chorobę.
1. Plaga boreliozy wśród celebrytów
Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), każdego roku w samych Stanach Zjednoczonych około 476 tysięcy osób jest diagnozowanych i leczonych z powodu boreliozy. Do grona znanych osób, które przyznały się do walki z tą chorobą, należą m.in. Yolanda Hadid, Bella Hadid, Justin Bieber, Ben Stiller, Amy Schumer, Shania Twain, Alec Baldwin, Avril Lavigne, Kelly Osbourne i Riley Keough.
Ekspert chorób zakaźnych prof. Paul Hunter wyjaśnia, że zwiększone ryzyko zachorowania wśród celebrytów może wynikać z ich stylu życia.
- Jeśli istnieje klasowy powód, to prawdopodobnie dlatego, że spędzają więcej czasu na spacerach po zalesionych terenach, mając większy dostęp do takich obszarów lub posiadając duże posiadłości z takimi miejscami - powiedział badacz w rozmowie z portalem Tyla.
Borelioza to bakteryjna infekcja przenoszona na ludzi przez zakażone kleszcze. Do wczesnych objawów zalicza się tzw. rumień wędrujący, charakterystyczne owalne lub okrągłe zaczerwienienie przypominające tarczę do strzelania wokół miejsca ugryzienia oraz objawy grypopodobne, takie jak zmęczenie, gorączka czy bóle stawów.
Zobacz też: Tysiące nowych chorych. W mieście zaraża już co czwarty kleszcz
2. Jak uniknąć zakażenia boreliozą?
Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, ważne jest dokładne sprawdzenie ciała po powrocie z terenów zalesionych i trawiastych oraz bezpieczne usunięcie ewentualnych kleszczy. Choć nie wszystkie kleszcze przenoszą bakterię wywołującą boreliozę, zawsze warto zachować ostrożność.
Najbardziej narażone obszary to trawiaste i zalesione tereny, a także porośnięte zielenią nadbrzeża. Ugryzienia kleszczy często nie są bolesne i można je przeoczyć. To dlatego tak ważne jest dokładnie sprawdzanie całego ciała po powrocie do domu z wycieczki na pole czy do lasu.
Jeśli znajdziesz kleszcza na swoim ciele, możesz usunąć go samodzielnie za pomocą specjalnego chwytaka bądź małej pęsety. Jeśli jednak nie masz w tym doświadczenia, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby uniknąć urwania bądź zmiażdżenia kleszcza. Nieumiejętne wyjęcie kleszcza może przyspieszyć przeniknięcie bakterii do organizmu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.