"Covidowe palce". Jak wyglądają naprawdę? Lekarze pokazali zdjęcia
Od początku pandemii pacjenci chorzy na COVID-19 zgłaszają nietypowe objawy zakażenia koronawirusem. Do takich symptomów należą tzw. covidowe palce. Na dłoniach i stopach zakażonych osób pojawiają się czerwono-fioletowe plamy, pęcherze i pęknięcia skóry. Naukowcy zajmujący się tematem objawów koronawirusa udostępnili zdjęcia chorych cierpiących na "covidowe palce".
1. Covidowe palce - co to jest?
Przed wybuchem pandemii koronawirusa pacjenci zgłaszający się z takimi objawami usłyszeliby, że nabawili się odmrożeń. Jednak kiedy liczba zakażeń zaczęła rosnąć, więcej osób chorych na COVID-19 zgłosiło to jako jeden z objawów. Naukowcy udowodnili, że koronawirus może wpływać na różne układy narządów w organizmie i może to również obejmować skórę.
Covidowe palce są jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zmian skórnych dla COVID-19. Występują częściej u dzieci i młodzieży z tą chorobą, a także mają tendencję do ujawniania się przy okazji innych infekcji. Zmiany skórne, które pojawiają się na palcach rąk i nóg, mogą być bolesne, ale zwykle nie swędzą. Kiedy objaw ustąpi, górne warstwy skóry mogą zacząć się złuszczać.
- Początkowo jest to siny rumień, następnie pojawiają się pęcherze, owrzodzenia, suche nadżerki. Te problemy obserwujemy przede wszystkim u osób młodych i z reguły związane są z łagodniejszym przebiegiem choroby podstawowej. Może się zdarzyć też tak, że jest to jedyny objaw zakażenia koronawirusem - przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.
Lekarka wyjaśnia, że część zmian na skórze towarzyszących chorobie, prawdopodobnie ma związek z zaburzeniami krzepnięcia i zapaleniem naczyń. U zakażonych na palcach mogą również występować zmiany niedokrwienne z tendencją do martwicy, ale dotyczy to raczej starszych pacjentów i osób z chorobami współistniejącymi. Z reguły w takich przypadkach przebieg COVID-19 jest ciężki i w tej grupie odnotowywana jest duża śmiertelność.
Badanie opublikowane w British Journal of Dermatology wykazało, że wirus SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, był obecny w biopsjach skóry u dzieci z objawami covidowych palców u nóg, pomimo negatywnych wyników testów. Analizy wykryły wirusa w komórkach śródbłonka skóry (wyściełających naczynia krwionośne), a także w gruczołach potowych.
2. Covidowe palce a long covid
Niektóre osoby z długotrwałymi objawami COVID-19 również doświadczały długotrwałych obrzęków skóry. Międzynarodowa Liga Towarzystw Dermatologicznych i Amerykańska Akademia Dermatologii przeanalizowały dane z 990 przypadków z 39 krajów. Odkryli, że szczególnie covidowe palce u nóg często utrzymywały się przez 15 dni, ale czasami nawet do 150 dni.
Dr Esther Freeman, główna badaczka Międzynarodowego Rejestru Dermatologicznego COVID-19 i dyrektor Global Health Dermatology w Massachusetts General Hospital, powiedziała:
"W naszym rejestrze zidentyfikowano wcześniej niezgłoszoną podgrupę pacjentów z długotrwałymi objawami skórnymi spowodowanymi przez COVID-19. Zwracamy uwagę na pacjentów z covidowymi palcami, którzy mają objawy od 150 dni. Te dane poszerzają naszą wiedzę o tym, jak COVID-19 może wpływać na wiele różnych narządów, nawet po wyzdrowieniu pacjentów z ostrej infekcji. Skóra może odzwierciedlać stan zapalny, który może mieć miejsce w innych częściach ciała".
Naukowcy z badania COVID Symptom Study uważają, że zmiany skórne, takie jak covidowe palce, powinny być uważane za "kluczowy objaw diagnostyczny" wirusa. Odkryli, że aż 8 proc. osób, u których wynik testu jest pozytywny, ma jakąś formę zmiany skórnej.
Brytyjskie Stowarzyszenie Dermatologów (BAD) zbiera obecnie informacje na temat zmian skórnych związanych z COVID-19, zarówno u dorosłych, jak i dzieci.
"Objawy skórne mogą odgrywać kluczową rolę w wykrywaniu infekcji u osób bez objawów. Należy jednak pamiętać, że wysypki są bardzo częste i w większości przypadków nie mają związku z COVID-19" – powiedziała Nina Goad.
Autorka badania COVID Symptom Study, dr Veronique Bataille, konsultantka dermatolog w Szpitalu St. Thomas i King’s College London (KCL), zaapelowała do osób, które zauważyły zmiany skórne na dłoniach i stopach, do "potraktowania ich poważnie" poprzez samoizolację i jak najszybsze wykonanie testu.
- Zmiany skórne często są takim sygnałem ostrzegawczym, bo dotyczą w zdecydowanej większości osób bezobjawowych, które nieświadomie mogą zarażać innych. W związku z tym, jeśli pojawią się jakieś zmiany na skórze u osób, które wcześniej nie miały problemów dermatologicznych i mogły mieć kontakt z zakażonym SARS-CoV-2, to bezwzględnie powinny one wykonać badanie - wymaz w kierunku koronawiusa - podkreśla prof. Irena Walecka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Polecane
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.