Trwa ładowanie...

"Covidowe palce" nie są powiązane z koronawirusem? Kontrowersyjne wyniki badań

 Karolina Rozmus
27.03.2022 17:01
"Covidowe palce" nie są powiązane z koronawirusem? Kontrowersyjne wyniki badań
"Covidowe palce" nie są powiązane z koronawirusem? Kontrowersyjne wyniki badań (Getty Images)

Obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie i ból lub objawy przypominające odmrożenia. W czasie pandemii lekarze zaobserwowali napływ pacjentów z dolegliwościami dotykającymi palców. Mówiło się, że to jedno z powikłań covidowych, ale najnowsze badania ujawniają, że pacjenci dotknięci tym problemem mieli negatywne wyniki testów. Ekspert przyznaje, że "sprawa nie jest jeszcze zamknięta".

spis treści

1. "Covidowe palce" – hipotezy

Kiedy w Bostonie liczby zakażeń zaczęły szybować w górę, dermatolog z Massachusetts General Hospital, dr Esther Freeman, zaobserwowała zaskakujące zjawisko. Napływ grupy pacjentów z dobrze znanymi lekarzom objawami sugerującymi odmrożenie palców. Czerwone, fioletowe, niekiedy już czarne przebarwienia na skórze, obrzęki, ból i pieczenie utrzymujące się przez kilkanaście dni.

- Nagle przyjmowałam 15, 20 pacjentów dziennie – mówi lekarka w rozmowie z "Nature" i dodaje: - Co ciekawe, ten wzrost - obserwowany przez lekarzy na całym świecie - wydawał się zbiegać z nadejściem pandemii COVID-19.

Zobacz film: "Powikłania po zakażeniu COVID-19 zależą od wariantu? Ekspertka tłumaczy"

Jednak badania podjęte w celu uzasadnienia związku między tym zjawiskiem a zakażeniem SARS-CoV-2 nie dawało jednoznacznych wyników. "Naukowcy byli zakłopotani i od tego czasu szukają odpowiedzi" - czytamy na łamach czasopisma medycznego "Nature".

Najnowsze analizy rzucają nieco światła na zagadnienie "covidowych palców". W badaniu wzięło udział 21 osób, u których pojawiły się charakterystyczne oznaki odmrożenia. Jedna trzecia z grupy badawczej zgłaszała objawy sugerujące zakażenie SARS-CoV-2, a jedna trzecia – że miała kontakt z chorym na COVID-19 lub z kimś, kto u siebie podejrzewał zakażenie koronawirusem.

Badacze chcieli sprawdzić, czy infekcja wirusowa mogła doprowadzić do obumierania określonych komórek i uruchamiania procesu zapalnego. Jednak badania immunologiczne, mające na celu wykrycie przeciwciał i komórek T typowych dla zakażenia SARS-CoV-2, nie ujawniły, by uczestnicy projektu przeszli zakażenie koronawirusem. Potwierdzoną infekcję mieli zaledwie dwaj uczestnicy badania. Naukowcy postawili hipotezę, że charakterystyczne dolegliwości mogą nie być związane z infekcją wirusową.

- Myślimy o tym jako o urazie związanym z zimną pogodą – mówi Patrick McCleskey, dermatolog i badacz w Kaiser Permanente w Oakland w Kalifornii i tłumaczy: - W zimie zawsze widzimy pewną liczbę odmrożeń, która latem spada.

Dr Freeman podkreśla jednak, że grupa badawcza jest nieliczna, a poprzednie badania wskazywały dość mocno na związek specyficznych odmrożeń z COVID-19.

Problem wydaje się więc wciąż nierozwiązany.

2. COVID powoduje zmiany na skórze

Lekarka z Bostonu podkreśla, że wśród pacjentów, którzy się do niej zgłaszali, były osoby z potwierdzonym testem w kierunku SARS-CoV-2. Badania, które pojawiały się na przestrzeni trwania pandemii, ujawniały obecność autoprzeciwciał, które mogłyby tłumaczyć mechanizm powstawania zmian.

- Niewykluczone, że są to autoprzeciwciała skierowane przeciwko śródbłonkowi naczyń krwionośnych. Ich pojawienie się prowadzi do powstania zakrzepów w małych naczyniach. Blokują swobodny przepływ krwi do palców, w wyniku czego pojawia się obrzęk oraz zmiany na skórze przypominające odmrożenia - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie flebolog, dr hab. n. med. Łukasz Paluch i podkreśla, że są to wciąż jedynie hipotezy.

Naukowcy z badania COVID Symptom Study uważają, że objawy skórne, wśród których znajdują się tzw. covidowe palce, powinny być uznane za "kluczowy objaw diagnostyczny" koronawirusa.

- Zmiany skórne często są takim sygnałem ostrzegawczym, bo dotyczą w zdecydowanej większości osób bezobjawowych, które nieświadomie mogą zarażać innych. W związku z tym, jeśli pojawią się jakieś zmiany na skórze u osób, które wcześniej nie miały problemów dermatologicznych i mogły mieć kontakt z zakażonym SARS-CoV-2, to bezwzględnie powinny one wykonać wymaz w kierunku koronawiusa - podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze