"Covidowy penis". Czy to kolejne powikłanie po zakażeniu SARS-CoV-2?
Badania ujawniają, że wśród powikłań po przejściu COVID-19 znajdują się również zaburzenia erekcji. Jednak jest jeszcze jeden skutek choroby, nazywany "covidowym penisem". Prowadzi do zmniejszenia rozmiarów genitaliów. Jak to możliwe?
1. Mniejsze genitalia
Do szokującego problemu po przechorowaniu COVID-19 przyznał się pewien mężczyzna, o którym zrobiło się głośno za sprawą podcastu "How to Do It. Sex Advice with Stoya and Rick".
30-latek powiedział, że po infekcji COVID-19 w lipcu 2021 roku została mu pamiątka w postaci zaburzeń erekcji. Te jednak, za sprawą leczenia, ustąpiły, ale mężczyzna odkrył inny problem. Jego penis miał się skurczyć o... całe 4 cm.
- Zanim zachorowałem, mój penis był powyżej średniej, nie wielki, ale zdecydowanie większy niż normalnie. Teraz stracił około półtora cala i jest zdecydowanie mniejszy niż przeciętny – wyznaje anonimowy mężczyzna.
Czy to żart? Czy może nauka jest w stanie wytłumaczyć, jak wirus SARS-CoV-2 może wpływać na wielkość męskiego przyrodzenia?
2. COVID-19 a problemy z erekcją
Okazuje się, że badania nad męską erekcją w dobie pandemii prowadziło wielu naukowców. Jedną z takich analiz jest opublikowane w "Andrology" w marcu 2021 r. badanie wskazujące związek pomiędzy COVID-19 a zaburzeniami erekcji.
Badaniu poddano 100 mężczyzn, z czego 25 miało pozytywny test w kierunku SARS-CoV-2. W tej grupie aż 28 proc. uczestników skarżyło się na zaburzenia erekcji. Jednocześnie było to o 1/3 więcej niż w grupie mężczyzn, którzy nie zachorowali na COVID-19.
Na tej podstawie badacze doszli do wniosku, że "istnieją wstępne dowody w rzeczywistej populacji zaburzeń erekcji jako czynnika ryzyka rozwoju COVID-19 i prawdopodobnie występujących w wyniku COVID-19".
Z kolei badanie, którego wnioski zawarto w tekście o wiele mówiącym tytule "Epidemia zaburzeń erekcji związanych z COVID-19" ujawniło, że na zaburzenia erekcji i problemy zdrowotne mężczyzn spowodowane COVID wpływ może mieć szereg mechanizmów: "biologiczne, zdrowia psychicznego i dostępu do opieki zdrowotnej".
A jak można wytłumaczyć skurczenie narządów płciowych?
Okazuje się, że przypadek mężczyzny z podcastu nie jest odosobniony – badacze University College London odnotowali wiele podobnych incydentów.
We wspomnianym podcaście urolog Ashley G. Winter wytłumaczył, że do wzwodu dochodzi, gdy krew pompowana jest przez naczynia do prącia. Jednak SARS-CoV-2 może uszkadzać te naczynia, blokując dopływ krwi. W ten sposób dochodzi do zaburzeń erekcji, mogących objawiać się także widocznym pomniejszeniem narządów płciowych.
Urolodzy mają jednak dobre wieści dla panów: przepływ krwi w penisie mogą zwiększyć tzw. pompki do penisa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.