Trwa ładowanie...

Cukrzyca typu 2 przyczyną problemów z koncentracją i pamięcią

 Aleksandra Miłosz
26.11.2018 08:35
Cukrzyca typu 2 przyczyną problemów z koncentracją i pamięcią
Cukrzyca typu 2 przyczyną problemów z koncentracją i pamięcią (Grafika / Shutterstoc)

To, że cukrzyca wpływa na funkcjonowanie wielu narządów w organizmie diabetyka wiadomo nie od dziś. Ostatnie badania pokazały jednak, że zaburzenia w pracy trzustki i produkcji insuliny mogą wpływać na pamięć i koncentrację chorego, czego wynikiem może być późniejsza demencja starcza. Jak to możliwe, że choroba dotykająca ponad 300 milionów osób na świecie może wpływać też na ich zdrowie psychiczne?

spis treści

1. Podstępny cukier

Cukrzyca typu 2 to choroba, w której organizm chorego nie wykorzystuje uwalnianej przez trzustkę insuliny do kontrolowania poziomu cukru we krwi. Ponieważ insulina to hormon, który metabolizuje w organizmie węglowodany pochodzące z żywności, gdy nie jest w pełni wykorzystywana, metabolizm węglowodanów nie przebiega prawidłowo, a poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta i spada. Szacuje się, że nawet 3 miliony Polaków zmagają się z cukrzycą, z czego 90% z cukrzycą typu 2.

7 gwiazd, które chorują na cukrzycę
7 gwiazd, które chorują na cukrzycę [6 zdjęć]

Cukrzyca typu 1 to choroba, która polega na tym, że organizm nie wytwarza insuliny – hormonu, który

zobacz galerię

2. Wpływ cukru na mózg

Zobacz film: "Wpływ cukrzycy na płodność"

Badanie przeprowadzone przez ekspertów ze Szkoły Medycznej na Harwardzie pokazało, że im wyższy średni poziom cukru we krwi chorego, tym większy problem z rozszerzaniem się naczyń krwionośnych, także tych w mózgu. Problem z przepływem odpowiedniej ilości krwi do mózgu ma kluczowy wpływ na umiejętność myślenia, zapamiętywania i koncentracji. Z kolei długoletnie zaburzenie przepływu krwi może skutkować wcześniejszym rozwojem demencji starczej.

3. Wysoki cukier? Gorsza pamięć

Jedynie regularne badanie poziomu cukru we krwi pozwoli w porę zareagować na rozwijającą się cukrzycę. Zaniedbanie wysokiego cukru we krwi może mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia
Jedynie regularne badanie poziomu cukru we krwi pozwoli w porę zareagować na rozwijającą się cukrzycę. Zaniedbanie wysokiego cukru we krwi może mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia

Naukowcy przeanalizowali stan zdrowia 40 osób w średnim wieku 66 lat. Dziewiętnaście spośród nich zmagało się z cukrzycą typu 2, natomiast u 21 osób z grupy nie stwierdzono nieprawidłowości w poziomie cukru we krwi. Naukowcy dwukrotnie przeanalizowali stan zdrowia uczestników eksperymentu: na początku badania i po dwóch latach od jego rozpoczęcia. W trakcie testów poddawano ich badaniom na myślenie, pamięć i koncentrację. Przeprowadzono u nich także badania krwi oraz skany MRI monitorujące przepływ krwi w ich mózgach. Po dwóch latach okazało się, że organizmy chorych na cukrzycę typu 2 miały mniejszą zdolność do regulowania przepływu krwi w mózgu, a co za tym idzie, gorsze wyniki testów na pamięć.

I chociaż potrzebne są dodatkowe badania na większą skalę, to już teraz naukowcy uznają, że kluczowy w stanie zdrowia diabetyków jest poziom cukru we krwi. Dotyczy to nie tylko prawidłowego funkcjonowania ich organów, ale także zachowania wszystkich funkcji mózgu. Warto więc regularnie badać poziom cukru we krwi i gdy tylko jego wynik nas zaniepokoi, udać się do diabetologa, który potwierdzi lub zaprzeczy naszym podejrzeniom. Wcześniejsze wykrycie cukrzycy pozwoli zapobiec jej komplikacjom i rozwojowi innych chorób.

Źródło: dailymail.co.uk

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze