Trwa ładowanie...

Cutivate - charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Cutivate to sterydowa maść stosowana w leczeniu zmian zapalnych i świądu w przebiegu chorób skóry. Cutivate stosuje się w leczeniu liszaja płaskiego, tocznia rumieniowatego, łuszczycy, wyprysku, świerzbiączki oraz łojotokowego zapalenia skóry. Lek Cutivate jest wydawany na receptę.

spis treści

1. Charakterystyka leku Cutivate

Substancją czynną leku Cutivate jest flutykazon propionianu. Substancje pomocnicze maści Cutivate to: glikol propylenowy, sorbitolu półtoraoleinian, wosk mikrokrystaliczny, parafina ciekła. Lek Cutivate ma działanie przeciwzapalne. Łagodzi uczucie swędzenia.

Zobacz film: "Co piąte polskie dziecko ma AZS. Ruszył program mający poprawić jakość życia małych atopików i ich rodzin"

Maść Cutivate występuje w opakowaniach o zawartości 15 g, 30 g, 50 g oraz 100 g maści. W aptece można dostać także krem Cutivate.Cena maści Cutivate to ok. 10 zł za tubkę o pojemności 15 g.

2. Dawkowanie leku

Niewielką ilość maści Cutivate należy nanieść na miejsce dotknięte chorobą dwa razy na dobę. Lek powinno się stosować aż do uzyskania poprawy. Wówczas lekarz może zalecić stosowanie leku raz na dobę.

Nie zaleca się stosowania maści Cutivate przez dłużej niż 4 tygodnie.

Liszajec - zdjęcia
Liszajec - zdjęcia

Wywoływany głównie przez bakterie Staphylococcus aureus.

zobacz galerię

3. Wskazania do stosowania Cutivate

Wskazania do stosowania leku Cutivate to leczenie wyprysku atopowego, wyprysku kontaktowego, świerzbiączki guzkowej, świerzbiączki ograniczonej, łuszczycy. Maść Cutivate stosuje się w leczeniu liszaja płaskiego, tocznia rumieniowatego, łojotokowego zapalenia skóry oraz dużych odczynów po ukąszeniu owadów.

4. Przeciwwskazania do stosowania leku Cutivate

Przeciwwskazania do stosowania leku Cutivate to: trądzik różowaty, trądzik pospolity, zapalenie skóry w okolicy ust, świąd okolic odbytu i narządów płciowych, zakażenie skóry wywołane przez wirusy (np. opryszczki zwykłej, ospy wietrznej).

Maści Cutivate nie powinny stosować osoby, które są uczulone na flutykazon propionianu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku. Cutivate nie powinno się stosować przy zakażeniach skóry wywołanych przez bakterie lub grzyby.

Maści Cutivate nie stosuje się u dzieci w wieku poniżej 1 roku życia, w chorobach skóry przebiegających ze zmianami zapalnymi skóry i wypryskiem pieluszkowatym.

O tym czy preparat Cutivate może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią decyduje lekarz prowadzący.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne leku

Działania niepożądane w stosowaniu leku Cutivate to: świąd , miejscowe pieczenie skóry, wtórne zakażenie, nadwrażliwość miejsca zmienionego stanem chorobowym, objawy hiperkortyzolizmu (zaokrąglenia twarzy), rozszerzanie powierzchniowych naczyń krwionośnych.

Skutki uboczne stosowania maści Cutivate to: rozstępy, przebarwienia, nadmierne owłosienie, łuszczyca krostkowa, zaostrzenie objawów choroby a także kontaktowe alergiczne zapalenie skór. Stosowanie Cutivate może doprowadzić do tego, że skóra może stać się cieńsza.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza