Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Maciej Tomaszewski

Ćwiczenia, które pomogą zapanować nad PMS

Avatar placeholder
06.06.2023 16:17
Joga hormonalna
Joga hormonalna (123rf)

Lekarze zaznaczają, że aktywność fizyczna może korzystnie wpływać na złagodzenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS)1.

spis treści

Choć złe samopoczucie sprawia, że nic nam się nie chce, a wzdęcia, ból piersi lub głowy2,3 skutecznie zniechęcają do jakiegokolwiek wysiłku, warto się ruszać przed okresem i w czasie jego trwania. Właśnie aktywność fizyczna może się okazać sposobem na złagodzenie objawów PMS. Z pewnością korzystnie na organizm kobiety wpłyną również preparaty ziołowe, np. z niepokalankiem mnisim.

1. Więcej ruchu – mniej bólu

Nie od dziś wiadomo, że zdrowy tryb życia, w tym aktywność fizyczna, korzystnie wpływa na cały organizm i może zapobiegać wielu chorobom. Ruch łagodzi bóle, usuwa skurcze, rozładowuje napięcie i rozluźnia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy detoks organizmu może pomóc w walce z łuszczycą?"

Podczas wysiłku organizm wydziela endorfiny, które nie dość, że poprawiają nastrój, to działają także przeciwbólowo. Jednak aktywność fizyczna tuż przed okresem powinna być nieco bardziej stonowana. Nie chodzi o to, by się przeforsować.

Wzmożony wysiłek w czasie miesiączki trudniej znieść, lepiej więc zrezygnować z morderczych biegów czy treningów na siłowni na rzecz pływania, zumby czy spacerów. To pierwsze pomaga się odprężyć, a opływająca woda delikatnie masuje mięśnie. O zaletach tańca – a zumba to nic innego, jak taniec z elementami fitnessu – nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ma tę dodatkową zaletę, że to niezwykle wesołe zajęcie, co świetnie poprawia nastrój.

Choć może wydawać się to nieracjonalne, w zniesieniu dolegliwości związanych z napięciem przedmiesiączkowym pomagają ćwiczenia na mięśnie brzucha, które mają działanie rozkurczające. Jeśli jednak tradycyjny sport nie pomaga, warto pomyśleć o jodze4, która relaksuje i rozluźnia mięśnie macicy.

2. Joga hormonalna

Nigdy wcześniej nie ćwiczyłaś jogi? To nie jest problem. Ma ona tę zaletę, że każdy trenuje ją w swoim tempie i na miarę własnych możliwości. Joga hormonalna od klasycznej różni się tym, że ma za zadanie zwiększyć produkcję hormonów i wyregulować ich poziom. Pozycje, które wykonuje się w jej ramach, to dynamiczne ruchy, które łączy się z ćwiczeniami oddechu.

Właśnie oddech pełni w jodze kluczową rolę. Umiejętne, głębokie wdechy i wydechy sprawiają, że wzrasta ilość tlenu w organizmie, co pomaga oczyścić go z toksyn, a natleniona krew odżywia mózg. Ćwiczenia tego rodzaju wspomagają łagodzenie objawów PMS. Precyzja w ich wykonywaniu sprawia, że ból piersi czy też podbrzusza nie zwiększa się4 – wręcz przeciwnie rozluźnia napięte mięśnie, zmniejsza skurcze, rozciąga ciało, co daje uczucie odprężenia i lekkości.

Ogromną rolę w jodze hormonalnej odgrywa też wzmocnienie energetyczne. Tego typu ćwiczenie pozwala na wypracowanie wewnętrznego spokoju i równowagi emocjonalnej. Poprawia przemianę materii, krążenie krwi i wygląd skóry. Aby joga przyniosła efekty, należy ćwiczyć ją regularnie. Pierwsze odczuwalne skutki pojawiają się po około czterech miesiącach.

Podobne efekty daje pilates, który powstał z myślą o sportowcach i tancerzach po kontuzjach i miał być sposobem na szybki powrót do formy, co jest jego najlepszą rekomendacją.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze