Trwa ładowanie...

Ćwiczenia na zmęczone oczy

Praktycznie każdy, kto pracuje przed komputerem lub wykonuje czynności wymagające skupiania wzorku (np. kierowcy, nauczyciele), spotkał się z sytuacją, kiedy jego oczy były zmęczone. Łzawienie, pieczenie, odczucie piasku pod powiekami czy delikatnie rozmazany obraz to tylko kilka objawów tego, że nasze oczy mają po prostu dość i potrzebują odpoczynku. Dlatego powinniśmy wykonywać gimnastykę narządu wzroku, która nie tylko pozwoli im na relaks, ale także zapobiegnie pogłębianiu się dolegliwości oraz pojawieniu się zespołu suchego oka.

Zobacz film: "Leki biologiczne na łuszczycę"

1. Ćwiczenie pierwsze: Patrzenie w dal

Gdy siedzisz przy monitorze, unieś wzrok powyżej niego i skup się na przedmiotach znajdujących się za nim. Następnie popatrz na jeszcze dalej położone rzeczy. Kolejnym krokiem jest przeniesienie wzroku za okno. Stopniowo zwiększaj odległość widzianych przedmiotów. Potem spójrz z powrotem na monitor i zamrugaj kilka razy. Pozwoli to na nawilżenie oczu. Takie ćwiczenie powtarzaj trzy–cztery razy z rzędu. Staraj się wybierać przedmioty w kolorze zielonym, który ma działanie relaksujące.

2. Ćwiczenie drugie: Lepsza akomodacja

To ćwiczenie poprawia akomodację, czyli dostosowywanie się oka do widzenia przedmiotów, które znajdują się w różnych odległościach. Aby ją poprawić, musisz wziąć ołówek, długopis lub marker do ręki i unieść go na wysokość oczu. Skup się na nim. Następnie należy szybko przenieść wzrok na przedmiot, który leży gdzieś poza nim. Zamknij oczy na około 10 sekund, a gdy je otworzysz, zacznij intensywnie mrugać. Ćwiczenie to powtarzaj trzy razy w czasie jednej sesji.

3. Ćwiczenie trzecie: W prawo, w lewo

Zamknij oczy i postaraj się rozluźnić mięśnie twarzy, szczególnie czoła. Następnie popatrz w prawą stronę, nie otwierając przy tym powiek i nie przekręcając głowy. Kieruj oczy do momentu, aż poczujesz, że mięśnie gałki ocznej są napięte. Utrzymuj taki stan przez 3-4 sekundy. Ćwiczenie powtarzaj analogicznie dla strony lewej. Pamiętaj, że nie można się spieszyć, ruch gałek ocznych powinien być wolny i dokładny. Całe ćwiczenie powtórz 4–5 razy.

4. Ćwiczenie czwarte: Ruchy gałek ocznych

Gdy masz chwilę przerwy, usiądź przed ścianą. Ważne, aby przy tym ćwiczeniu nie poruszać głową, a jedynie oczami. Następnie wolno prowadź wzrok w lewą stronę, po czym wróć do poprzedniej pozycji. Potem przesuwaj wzrok w prawą stronę i znowu wróć do patrzenia przed siebie.

Ćwiczenie to można wykonywać także w płaszczyźnie pionowej. Należy w tym celu najpierw patrzeć na sufit, a następnie przesunąć wzrok przed siebie, potem zaś na podłogę. Wracamy tą samą drogą, a więc: podłoga, patrzenie przed siebie i znowu sufit.

5. Ćwiczenie piąte: Jezioro

Narysuj na kartce papieru formatu A4 pofalowany brzeg jeziora. Pomaluj jedną część na niebiesko, tak by stworzyć taflę. Kartkę należy powiesić około jednego metra od naszego miejsca pracy. Kiedy poczujemy, że nasze oczy mają dosyć pracy przed komputerem, wystarczy, że na kilka chwil skupimy wzrok na naszym „jeziorku”. Dodatkowo możemy podążać wzrokiem wzdłuż pofalowanej linii brzegowej. Takie ćwiczenie można powtarzać, nawet jeśli nie czujemy zmęczenia.

Za prawidłowe widzenie odpowiadają między innymi właśnie mięśnie gałek ocznych, które tak jak każde inne wymagają ciągłego gimnastykowania. To dzięki nim możliwa jest prawidłowa praca oczu, dlatego też warto poświęcić kilka chwil w pracy i zadbać o ich odpowiednią kondycję.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.