Trening przed czy po śniadaniu? Eksperci wyjaśniają, kiedy najlepiej ćwiczyć
Dbając o dobre samopoczucie i zdrowy wygląd sylwetki, wiele osób spędza godziny na wyborze odpowiednich ćwiczeń. Okazuje się jednak, że nie tylko ćwiczenia mają znaczenie. Według ostatnich badań ważne jest również, kiedy ćwiczymy i kiedy jemy posiłki.
1. Kiedy najlepiej ćwiczyć?
Naukowcy z dwóch Brytyjskich Uniwersytetów w Bath i Birmingham postanowili przeprowadzić eksperyment mający sprawdzić, jaki wpływ na organizm ma ćwiczenie zarówno przed jak i po posiłku. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy odpowiedni czas spożywania posiłku przy aktywności fizycznej przekłada się na poziom cukru we krwi, tkankę tłuszczową, czy mięśnie.
Okazało się, że uczestnicy badania, którzy ćwiczyli przed posiłkiem, spalali prawie dwukrotnie więcej kalorii niż pozostali. Naukowcy twierdzą, że spowodowane jest to poziomem cukru we krwi.
Kiedy człowiek odpoczywa, jego poziom spada. Ćwiczenia przed śniadaniem powodują, że organizm musi czerpać energię bezpośrednio z tkanki tłuszczowej. Przy okazji ją spala, co jest pozytywnym efektem ubocznym.
Specjaliści podkreślają jednak, że takie rozwiązanie jest skuteczne wyłącznie dla osób z nadwagą.
Osoby, których waga waha się nieznacznie mogą doświadczyć przykrych dolegliwości ćwicząc przed śniadaniem.
- Oczywiście, że ćwiczymy po śniadaniu – mówi trener piłkarski Bartek Gołębiewski – Musisz coś zjeść. Może być to mały posiłek, ale zawsze coś. Jeśli ćwiczysz na pusty żołądek, to możesz zemdleć. Bo skąd organizm ma czerpać energię? Możesz zrobić tak, że jesz coś małego, ale z cukrami, na przykład banana, biegasz, a dopiero potem jesz normalne śniadanie.
- Trenowanie na czczo nie sprawi, że ubytek masy ciała będzie szybszy, ponieważ zarówno w kontekście redukowania masy ciała, jak i budowania masy mięśniowej najważniejszy będzie całkowity bilans kaloryczny w ujęciu dobowym lub nawet tygodniowym.– mówi z kolei Kinga Głaszewska dietetyk.
- Jeżeli dana osoba dobrze się czuje podczas trenowania na czczo, musi pamiętać o dostarczeniu węglowodanów w celu uzupełnienia strat glikogenu w mięśniach – dodaje.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.