Cyklodializa
Jaskra jest postępującą chorobą, której przebieg można jedynie spowolnić, ale nie można cofnąć zmian już dokonanych. Leczenie może sprawić, że ciśnienie wewnątrzgałkowe będzie normalne, a tym samym ryzyko dalszego uszkodzenia nerwów i utraty wzroku zostanie wyeliminowane. Postępowanie może również obejmować stosowanie kropli do oczu, farmakologię (rzadko), laser lub operację. Pierwszymi sposobami leczenia są laser i chirurgia. W celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrzgałkowego konieczne jest również stosowanie specjalnych kropli do oczu. Ich działanie sprowadza się do zmniejszenia produkcji cieczy wodnistej lub zwiększenia odpływu cieczy z oka. Każdy rodzaj terapii ma swoje korzyści, ale niesie także ryzyko powikłań.
1. Charakterystyka cyklodializy
Cyklodializa to zabieg stosowany w okulistyce (dyscyplina medyczna dotycząca oczu i wzroku).
Na ogół ma on na celu zmniejszenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, często określanego jako "ciśnienie wewnątrzgałkowe'', jest to jedna z metod leczenia jaskry. Cyklodializa to procedura polegająca na separacji części ciała rzęskowego oka od twardówki. Stwarza to rozszczep, pozwalając cieczy wodnistej oka (wodnisty płyn, który wypełnia przednie komory oka) nawiązać kontakt z nowo odsłoniętą powierzchnią ciała rzęskowego. Poprzez takie wytworzenie połączenia komory przedniej okaz z przestrzenią nadnaczyniówkową zmniejszeniu ulega ciśnienie wewnątrzgałkowe, a więc i postęp jaskry.
2. Jaskra - co to za choroba i czy można ją wyleczyć?
Jaskra jest neuropatią nerwu wzrokowego, która w swoim pierwszym okresie jest bezobjawowa. Jest chorobą wieloczynnikową, w której na skutek wzmożonego ciśnienia śródgałkowego i przewlekłego niedokrwienia nerwu wzrokowego dochodzi do jego powolnego obumarcia. Jaska współistnieje często z innymi schorzeniami ogólnoustrojowymi takimi, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń. Jaskry nie można wyleczyć, można jedynie spowolnić jej postęp poprzez leczenie zachowawcze - farmakoterapię oraz leczenie operacyjne, a także laseroterapię.
3. Jakie są symptomy jaskry?
W celu dokładnego rozpoznania jaskry oraz doboru odpowiedniego sposobu leczenia wykonuje się następujące badania u lekarza okulisty:
- pomiar ciśnienia śródgałkowego;
- badanie dna oka i tarczy nerwu wzrokowego za pomocą specjalnego wziernika;
- badanie w lampie szczelinowej.
Ponadto wykonuje się badanie kąta przesączania, czyli gonioskopię oraz komputerowe badanie pola widzenia. Jeżeli wykonane badania nie przyniosą jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej szczegółowej diagnostyki jaskry, wykonuje się badanie ultradźwiękowe pomiaru grubości rogówki oraz tomografię komputerowąnerwu wzrokowego. Po szczegółowej diagnostyce można określić typ jaskry oraz dobrać odpowiednie leczenie. Wszystkie powyższe badania można wykonać w specjalistycznych ośrodkach okulistycznych.
4. Jakie są inne metody leczenia jaskry i jej powikłań?
4.1. Leczenie laserowe jaskry
Operacja laserowa polega na wytworzeniu nowej drogi odpływu wodnistej cieczy z komory przedniej oka. Na operację składa się wycięcie części tęczówki oraz utworzenie przetoki (kanału) łączącego komorę przednią z przestrzenią śródtwardówkową, gdzie ciecz wodnista jest odprowadzana do naczyń żylnych i limfatycznych.
Zabieg laserowy jest skuteczny w około 80%. W wyniku leczenia laserowego zmniejsza się ciśnienie wewnątrzgałkowe na około 2 lata. Niestety wiąże się to z ryzykiem odpływu cieczy wodnistej oka, czego konsekwencją jest krwawienie i spłycenie komory przedniej oka.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.