Cyklofotokoagulacja
Cyklofotokoagulacja to rodzaj laserowej operacji stosowanej w terapii jaskry. Zabieg cyklofotokoagulacji wykonywany jest w warunkach szpitalnych, w celu zniesienia bólu oraz obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów w końcowym stadium jaskry, nie kwalifikujących się już do innych metod chirurgicznych. W wyniku zastosowania cyklofotokoagulacji zostaje zmniejszone wydzielanie cieczy wodnistej, co skutkuje obniżeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego.
1. Wskazania do cyklofotokoagulacji
W przebiegu jaskry dochodzi do nieodwracalnego i postępującego uszkodzenia nerwu, ponadto występują charakterystyczne ubytki w polu widzenia, a także w badaniu występuje wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Monitorowanie postępu choroby polega na regularnym badaniu ostrości widzenia, pola widzenia, ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badaniu oka w lampie szczelinowej. W leczeniu jaskrystosujemy metody farmakologiczne, leczenie z zastosowaniem lasera oraz leczenie operacyjne. Dobór metody i postępowania terapeutycznego uzależniony jest od typu jaskry, stanu klinicznego pacjenta, rokowań.
Nie każdy przypadek jaskry może być leczony za pomocą cyklofotokoagulacji. Z tego względu w celu stwierdzenia czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu, niezbędne jest przeprowadzenie badań oczu. Należy również pamiętać, że straty, jakie poczyniła jaskra nie zostaną przywrócone, ponieważ jest to choroba postępująca i przede wszystkim nieodwracalna, a leczenie może jedynie spowolnić rozwój choroby. Rezultaty cyklofotokoagulacji są różne dla różnych przypadków. Na sukces operacji oczu wpływ mają następujące czynniki:
- wiek pacjenta;
- specyficzna budowa oka i rodzaj jaskry;
- przebyte operacje na jaskrę;
- inne choroby współtowarzyszące i dolegliwości (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca).
2. Przygotowanie do cyklofotokoagulacji i przebieg zabiegu
Przed zabiegiem przemywa się okolice oczu pacjenta, po czym podaje się krople i zastrzyk znieczulający. Niekiedy podawane są również leki doustne lub w formie kroplówki, dzięki którym chory czuje się bardziej rozluźniony i spokojny. Zabieg przeprowadzany jest na łóżku lub fotelu. Głowa pacjenta jest unieruchamiana dzięki specjalnej poduszce lub uchwytom.
Podczas zabiegu na twardówkę (białko oka) kierowany jest promień lasera. Po przejściu przez twardówkę dociera on do ciała rzęskowego, czyli części oka odpowiedzialnej za produkcję cieczy wodnistej. Promień lasera niszczy część ciała rzęskowego tak, aby produkowało mniej płynu - cieczy wodnistej. Po cyklofotokoagulacji oczy mogą boleć i być nieco opuchnięte, lecz nieprzyjemne dolegliwości powinny ustąpić po tygodniu lub dwóch. Aby zapobiec stanowi zapalnemu powinno się stosować przepisane przez lekarza krople do oczu lub maści. W czasie gojenia pacjent może się również skarżyć na zaburzenia wzroku, głównie na zamazany obraz. Niekiedy zabieg należy powtórzyć. Cyklofotokoagulacja obniża wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, a tym samym zapobiega dalszym uszkodzeniom nerwu wzrokowego. Zabieg ten nie może jednak cofnąć uszkodzeń, jakie już się dokonały.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.