Trwa ładowanie...

Cyklofrenia – przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest cyklofrenia? Jest to choroba afektywna, w której często dochodzi do cyklicznych zmian nastroju. W tym schorzeniu nastrój zmienia się diametralnie od euforii do smutku, stanu depresji, a nawet skłonności do niewłaściwych i niebezpiecznych działań. Według specjalistów cyklofrenia może być jednobiegunowa lub cyklofrenia dwubiegunowa w momencie, gdy choroba posiada nie tylko fazy depresji i manii.

Zobacz film: "Jak przekonać osobę z depresją do wizyty u psychiatry?"

spis treści

1. Przyczyny cyklofrenii

Nie ma jednoznacznej przyczyny, która powoduje, że cyklofrenia się uaktywnia. Według specjalistów, naukowców i lekarzy cyklofrenia ma podłoże genetyczne. Udowodniono też, że cyklofrenia ma powiązanie z niewłaściwymi zmianami istotnych neuroprzekaźników takich jak: serotonina, noradrenalina, dopamina. Nie jest ustalone, czym tak naprawdę jest cyklofrenia, ale według naukowców cyklofrenia może być spowodowana mikrourazami mózgu. Cyklofrenia afektywna dwubiegunowa jest częściej diagnozowana u osób, które nie posiadają wsparcia społecznego, osoby samotne i uczestniczące w stresujących zdarzeniach.

Cyklofrenia została także przebadana pod względem naukowym i wyniki wykazały, że u chorych widoczne są zmiany w strukturze mózgu. Badania też potwierdzają, że cyklofrenia jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi. Cyklofrenia powoduje, że niektóre z ośrodków mogą się powiększać, a to ma wpływ na emocje, które mogą być nieskoordynowane.

Cyklofrenia to zaburzenia osobowości
Cyklofrenia to zaburzenia osobowości

2. Objawy podobne do depresji

Cyklofrenia ma klasyczne objawy, które mogą być mylone z depresją. Przykładowo chory może być przygnębiony, apatyczny, pozbawiony energii. Cyklofrenia powoduje, że osoba cierpiąca na tego rodzaju schorzenie nie jest zmotywowana do działania, uważa, że nie jest w stanie pracować, ani wykonywać codzienne czynności. Dodatkowo cyklofrenia objawia się problemami z koncentracją, pamięcią, obniża się również sprawność umysłowa. Cyklofrenia to również fiksacja na jednej i tej samej myśli, a wszystkiemu towarzyszy bardzo duże poczucie winy i strach. Bardzo często pojawiają się myśli samobójcze.

Choroba afektywna dwubiegunowa: depresja
Choroba afektywna dwubiegunowa: depresja

Choroba afektywna dwubiegunowa to rodzaj zaburzenia psychicznego, które charakteryzuje się wahaniem nastrojów...

zobacz galerię

Cyklofrenia nieleczona może utrzymać się nawet do 9 miesięcy, a potem następuje czas remisji, który może trwać bardzo długi czas, bo od 6 do 10 lat. Niestety dochodzi również do powrotów choroby do 8 razy w ciągu życia osoby chorej.

To też warto wiedzieć

3. Leczenie cyklofrenii

Cyklofrenia jest bardzo trudna w leczeniu. Plan leczenia jest uzależniony od stadium choroby, ale najczęściej się opiera na lekach antydepresyjnych, stabilizatorach nastroju, w większości przypadków lekarz włącza również leki przeciwpsychotyczne, wyciszające i uspokajające. Niestety cyklofrenia jest nieuleczalna, objawy mogą być wyciszane, ale nie jest dokładnie wiadomo, kiedy cyklofrenia może wrócić. Działanie leków zależy przede wszystkim od stanu pacjenta i jego odporności. Lekarze sugerują samokontrolę, dzięki czemu można znacznie łatwiej wychwycić stany depresyjne, stany lękowe, a tym samym znacznie łatwiejsze jest dobranie właściwych leków.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.