Cytrusami w brud, czyli o czyszczącej sile cytrusów
W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, jak przygotować ekologiczny płyn do mycia okien, teraz zajmiemy się resztą domu. Zatem bierzmy się roboty!
1. Cytrusowy, czyszczący zawrót głowy
Nasze jesienne porządki zaczniemy od kuchni. Jak przygotować środek czyszczący, który nie tylko czyści, ale także ładnie pachnie? Nie jest to wcale takie trudne. Potrzebne nam będą: soda oczyszczona, wysuszone skórki cytrusów (cytryny, pomarańczy), boraks (do kupienia w aptekach, ale jeśli go nie mamy, to też nic się nie stanie) i – jeżeli chcemy wzmocnić zapach – olejek eteryczny. Szklankę sody oczyszczonej mieszamy z połową szklanki skórek, 20 kroplami olejku eterycznego i ewentualnie szklanką boraksu. Proszek wsypujemy do suchego pojemnika i przechowujemy w suchym pomieszczeniu. Dla ułatwienia stosowania możemy podziurawić wieczko lub użyć opakowania po proszku do czyszczenia, które wcześniej należy dokładnie umyć.
Inny środek czyszczący z cytrusami w roli głównej to uniwersalny środek czyszczący do prawie każdej powierzchni. Jego wykonanie jest proste, aczkolwiek będzie nadawał się do użytku po dość długim czasie (od 1 do 3 miesięcy). Aby go sporządzić, będziemy potrzebować: biały cukier (może być trzcinowy, ale ten jest tańszy), cytrusowe odpadki, drożdże. Ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji składników 1:3:10 (cukier:skórki:woda). Dzięki nim możemy przyrządzić tyle preparatu, ile będzie nam potrzebne.
Skórki z cytrusów (jeśli są duże, możemy je rozdrobnić) zalewamy ciepłą wodą, w której rozpuszczony jest cukier i ewentualnie drożdże (1 łyżeczka). Następnie zakręcamy lekko butelkę tak, by powietrze mogło z niej uchodzić. Raz dziennie nią wstrząsamy i otwieramy. Butelkę należy trzymać w ciepłym i ciemnym miejscu. Jeżeli użyjemy drożdży, środek czyszczący będzie gotowy po 2,5 tygodnia, bez nich – po 3 miesiącach. Po upływie tego czasu płyn zlewamy, filtrujemy przez ściereczkę lub filtr do kawy, przelewamy do mniejszych butelek. Stosujemy zawsze rozcieńczony. Przed użyciem najlepiej sprawdzić działanie środka na niewidocznej powierzchni, którą zamierzamy czyścić.
2. Przypalone garnki idą do lamusa
Kolejny preparat czyszczący pomoże nam usunąć kamień z baterii przy zlewie. Do butelki wlewamy wodę, dodajemy sól kuchenną i ocet jabłkowy. Na szklankę wody potrzebujemy 2 łyżki soli i szklankę octu jabłkowego. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Preparat najlepiej jest nanieść na zakamienioną powierzchnię i zostawić na noc, a następnego dnia spłukać.
Tłuszcz możemy usunąć z pomocą prostego środka składającego się z dwóch składników: wody i olejku pomarańczowego. Na 10 litrów wody wystarczy 1 łyżeczka olejku pomarańczowego (stężenie minimum 50%). Płyn usuwa tłuszcz i brud z kuchenki, pozostawia przy tym piękny zapach.
Na supermocne zabrudzenia możemy sporządzić pastę czyszczącą, składającą się z sody oczyszczonej, soli drobnoziarnistej, octu, soku z cytryn. Najpierw musimy przygotować bazę. W tym celu do garnka wlewamy wodę (2 szklanki), ocet (pół szklanki), dodajemy sól drobnoziarnistą (około szklanki) i sok z 3 cytryn (lub 4 – jeżeli są małe). Gotujemy do momentu zgęstnienia. Po ostudzeniu do takiego płynu dodajemy sodę oczyszczoną i mieszamy. Taka pasta świetnie poradzi sobie z przypalonymi garnkami czy zaschniętym tłuszczem.
To kolejny artykuł z cyklu „Ekologiczna chemia domowa”. W następnym znajdziemy przepisy na ekologiczne, domowe preparaty czyszczące do mebli, dywanów i nie tylko.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.