Trwa ładowanie...

Czerwona twarz po wypiciu alkoholu może być sygnałem innych chorób, nawet raka

Czerwona twarz po wypiciu alkoholu może być objawem nadwrażliwości na alkohol.
Czerwona twarz po wypiciu alkoholu może być objawem nadwrażliwości na alkohol. (iStock)

Zaczerwienienie twarzy w krótkim czasie po wypiciu alkoholu to przypadłość, która dotyka wielu osób. Częściej można zaobserwować ją u osób pochodzących z Azji Wschodniej. Charakterystyczne rumieńce mogą być objawem problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie a nawet rak.

1. Dlaczego twarz robi się czerwona po wypiciu alkoholu?

Napoje alkoholowe zawierają substancję zwaną etanolem. Po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu organizm rozkłada etanol na inne substancje i metabolity, żeby wypłukać je z ciała. Jeden z tych metabolitów - aldehyd octowy - w większych ilościach może być bardzo toksyczny dla organizmu.

Niebezpieczeństwo dotyczy osób, które źle reagują na alkohol, a ich organizm nie jest w stanie odpowiednio przetworzyć wszystkich toksyn. Wtedy aldehyd octowy może zacząć odkładać się w organizmie.

Czerwone rumieńce na twarzy pojawiają się w związku z rozszerzenim naczyń krwionośnych, które reagują na pojawienie się w organizmie toksyn. U niektórych osób może się to zdarzyć nawet po wypiciu bardzo małej ilości alkoholu.

Zobacz film: "Pijesz dużo alkoholu? Zobacz co dzieje się z twoim sercem"

Nagromadzenie dużej ilości aldehydu octowego może wywołać mdłości i szybkie bicie serca.

2. Rumieńce po alkoholu mogą być objawem nadciśnienia

Naukowcy zaobserwowali, że osoby, które w nietypowy sposób reagują na spożycie alkoholu często mają też inne problemy zdrowotne, np. wysokie ciśnienie.

Podczas badania przeprowadzonego w 2013 r. na grupie Koreańczyków, zaobserwowano różnice w ciśnieniu krwi u mężczyzn, którzy pili alkohol i odczuwali zaczerwienienie twarzy.

Naukowcy uwzględnili wiek badanych, ich wagę, aktywność fizyczną i kwestię palenia papierosów. Na tej podstawie stwierdzili, że mężczyźni, którzy sięgali po alkohol co najmniej 4 razy w tygodniu i reagowali zaczerwienieniem twarzy po jego spożyciu, częściej mieli problemy z nadciśnieniem.

Inne badania zwracają uwagę na związek między piciem alkoholu a niektórymi rodzajami raka. Niektórzy badacze uważają, że wysoki poziom aldehydu octowego może powodować wzrost komórek rakowych.

W badaniu z 2017 r. naukowcy analizowali związek między rakiem a zaczerwienieniem twarzy po spożyciu alkoholu u mieszkańców Azji Wschodniej. Ich zdaniem mężczyźni, u których występują rumieńce po piciu, byli bardziej narażeni na wystąpienie raka, szczególnie raka gardła.

3. Azjaci źle tolerują alkohol ze względów genetycznych

Za rozkład alkoholou w naszym organizmie odpowiadają dwa główne enzymy: dehydrogenaza alkoholowa (ADH) i dehydrogenaza aldehydowa (ALDH2). Enzym ALDH2 rozkłada aldehyd octowy na mniej toksyczne substancje. Jego produkcja jest nadzorowana przez gen aldh2.

U niektórych osób, w tym przede wszystkim u mieszkańców wschodniej Azji zaobserwowano mutacje tego genu. A to oznacza, że w ich organizmie alkohol nie jest prawidłowo rozkładany. W rezultacie odkłada się u nich aldehyd octowy powodując m.in. charakterystyczne rumieńce. Często towarzyszą temu również inne objawy uboczne takie jak drżenie rąk, mdłości czy bóle głowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze