Trwa ładowanie...

Czerwone plamy na ciele – alergia, enterowirus, świerzb, szkarlatyna

Czerwone plamy na ciele mogą być objawem alergii, ale także świerzbu, szkarlatyny czy enterowirusa. Zapalenie skóry również może objawiać się czerwonymi plamami na ciele. Jak charakteryzują się dolegliwości, które objawiają się czerwonymi plamami na ciele?

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

spis treści

1. Alergia i czerwone plamy na ciele

Przy wstrząsie alergicznym mogą się pojawić czerwone i swędzące plamy na ciele. Innymi objawami wstrząsu alergicznego są duszności, obrzęk warg, języka, a także osłabienie, pocenie się i przyspieszony rytm serca. Wstrząs alergiczny może wywołać zjedzenie produktu, na który jesteśmy uczuleni, ukąszenie owada, a także leki. Będąc alergikiem i mając przy sobie zestaw przeciwwstrząsowy, przy powyższych objawach, należy go użyć i wezwać pogotowie.

Czerwone plamy na ciele mogą być objawem alergii, ale także świerzbu, szkarlatyny czy enterowirusa.
Czerwone plamy na ciele mogą być objawem alergii, ale także świerzbu, szkarlatyny czy enterowirusa.

2. Zapalenie skóry

Przy zapaleniu skóry również mogą się pojawiać czerwone plamy na ciele. Czasami zmiany skórne mogą przybrać postać swędzących pęcherzy. Przyczyną może być wysypka, ale również kontakt z trującą rośliną. Pierwszą reakcją w zmniejszeniu dokuczliwego swędzenia jest w tym przypadku zażycie wapna lub środka przeciwuczuleniowego. W przypadku braku poprawy należy zgłosić się do lekarza.

10 gwiazd, które mają alergię
10 gwiazd, które mają alergię [11 zdjęć]

Blisko 50% Polaków jest uczulonych na powszechnie występujące alergeny. Czy to jedzenie, kurz czy pyłki,...

zobacz galerię

3. Świerzb

Czerwone zmiany na skórze pojawiające się w pasie, na łokciach, na pośladkach, między palcami i swędząca skóra, szczególnie w nocy, mogą być objawami świerzbu. Świerzb jest chorobą zakaźną. Objawy w postaci czerwonych plam na ciele pojawiają się po około 2 tygodni od zakażenia.

4. Enterowirus

Enterowirus również objawia się czerwonymi plamami na skórze, swędzeniem i grudkami. Najczęściej zmiany skórne pojawiają się na pośladkach. Enterowirus przenosi się drogą pokarmową i kropelkową. Najczęściej atakuje w okresie letnim.

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci
Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci [10 zdjęć]

Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki zawarte...

zobacz galerię

5. Szkarlatyna

Głównymi objawami szkarlatyny jest wysypka w postaci czerwonych plam na ciele i wysoka gorączka. Przyczyną szkarlatyny jest zakażenie paciorkowcem. U chorego następuje pogorszenie samopoczucia i bardzo silne bóle głowy. Szkarlatynie towarzyszy bardzo drobne krostki czerwone krostki na ciele, szczególnie na tułowiu. Również twarz może być lekko zaczerwieniona. Drobna wysypka może zlewać się w rozległe czerwone plamy na ciele. Zmiany na skórze w postaci czerwonych plam na ciele mijają po kilku dniach. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia naczyń krwionośnych przez paciorkowce, wówczas na ciele pojawiają się krwiste wybroczyny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.