Trwa ładowanie...

Plamy na ciele. Mogą być objawem tych chorób!

Plamy na ciele. Mogą być objawem tych chorób!
Plamy na ciele. Mogą być objawem tych chorób! (iStock)

Plamy na ciele mogą być objawem alergii, ale także świerzbu, szkarlatyny, enterowirusa czy zapalenia skóry. Plamy na ciele mogą wynikać również ze zmian hormonalnych lub nowotworowych. Plamy na skórze mogą zmieniać lokalizację, intensyfikację i zabarwienie w zależności od wieku pacjenta.

spis treści

1. Plamy na ciele

Plamy na ciele to defekt estetyczny, który nierzadko jest powodem dyskomfortu lub kompleksów. Lokalizacja, intensyfikacja czy odcień plam mogą być zależne od wieku pacjenta, a także od czynnika, który spowodował zmiany na ciele. Plamom na skórze niejednokrotnie towarzyszy świąd. Plamy o jaśniejszych odcieniach, mogą świadczyć o występowaniu zmian liszajowatych lub łupieżu różowego Giberta.

U podstaw zmian na skórze u osób dorosłych mogą być również zmiany alergiczne i reakcje na leki. U dorosłych kobiet i młodych dziewcząt pojawiać się mogą czerwone naczyniaki gwiaździste. Szczególnie narażone są na nie kobiety w okresie połogu.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jeśli plamy na ciele utrzymują się przez dłuższy czas, należy niezwłocznie udać się do dermatologa, ponieważ zmiany mogą być objawem poważnych zaburzeń czy chorób nowotworowych.

2. Rodzaje plam na ciele

Wyróżniamy następujące rodzaje plam na ciele:

  • plamy wybroczynowe - ten rodzaj plam powstaje na skutek wylewu krwi do skóry. Podczas naciskania wybroczyn, plamy nie zmieniają swojego odcienia,
  • teleangiektazje - ten rodzaj plam związany jest z poszerzeniem średnicy naczyń krwionośnych,
  • plamy naczyniowe wrodzone - ten rodzaj plam powstaje na skutek zaburzeń unaczynienia. Plamy naczyniowe wrodzone to między innymi: naczyniaki,
  • plamy rumieniowe - ten rodzaj plam występuje w przebiegu wielu chorób zakaźnych, między innymi różyczki, ordy czy płonicy. Plamy rumieniowe mogą mieć charakter wielokolisty obrączkowaty.
  • rumień - takie zmiany skórne są nieco większe niż plamy rumieniowe. Mogą pojawić się na chwilę, np. rumień emocjonalny lub towarzyszyć pacjentowi przez długi czas, np. róża (choroba skóry, która objawia się zapaleniem tkanki łącznej górnych wartsw skóry właściwej oraz naczyń krwionośnych), rumień fotoalergiczny.
  • plamy barwnikowe - ten rodzaj plam towarzyszy bielactwu nabytemu.

3. Popularne choroby, które objawiają się plamami na ciele

Plamy na ciele mogą być symptomem zaburzeń hormonalnych, a także alergii. Przy wstrząsie alergicznym mogą się pojawić czerwone i swędzące plamy na ciele. Innymi objawami wstrząsu alergicznego są duszności, obrzęk warg, języka, a także osłabienie, pocenie się i przyspieszony rytm serca.

Wstrząs alergiczny może wywołać zjedzenie produktu, na który jesteśmy uczuleni, ukąszenie owada, a także leki. Będąc alergikiem i mając przy sobie zestaw przeciwwstrząsowy, przy powyższych objawach, należy go użyć i wezwać pogotowie. Jakie inne choroby objawiają się plamami na ciele?

3.1. Bielactwo nabyte

Bielactwo nabyte to nieuleczalna choroba skóry. Melanocyty, czyli komórki odpowiedzialne za zabarwienie skóry, giną lub nie funkcjonują poprawnie. Skóra osób dotkniętych bielactwem nabytym posiada wyraźne plamy, jaśniejsze niż skóra wokół nich. Plamy możemy zaobserwować w miejscach widocznych, np. na twarzy, dłoniach, łokciach, przedramionach, kolanach czy stopach. Bielactwo nabyte zwykle zaczyna się w dzieciństwie.

Odbarwiona skóra nie ma również naturalnych zabezpieczeń, jest więc bardziej wrażliwa na słońce. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, może powodować łojotok.

3.2. Czerwone plamy u niemowląt i małych dzieci

Czerwone plamy u niemowląt i małych dzieci mogą mieć różne podłoże. Często przyczyną są alergie, powodujące pokrzywki lub atopowe zapalenie skóry. Należy skonsultować z pediatrą objawy, ponieważ doraźna pielęgnacja może być niewystarczająca. Czasami konieczne jest wyeliminowanie niektórych produktów z diety albo wprowadzenie leków przeciwhistaminowych. Nie można zjawiska lekceważyć, u dzieci z atopowym zapaleniem skóry może dojść do groźnych bakteryjnych nadkażeń.

Niektóre czerwone plamy są również powodowane chorobami wirusowymi wieku dziecięcego. Ponieważ są to choroby zakaźne, dziecko powinno być odseparowane od rówieśników. Czasem choroby mogą stanowić zagrożenie w przypadku powikłań i wymagają hospitalizacji. Różnego rodzaju plamki występują w przypadku: płonicy, różyczki, odry, ospy, szkarlatyny, mononukleozy, półpaśca, rumienia zakaźnego, tzw. trzydniówki i w innych schorzeniach. Nieleczone lub źle leczone, mogą powodować powikłania i konsekwencje na całe życie.

W przypadku noworodków, plamy mogą być pozostałością z życia płodowego. Większość zmian skórnych znika po pewnym czasie. U wielu noworodków można dostrzec naczyniaki, które pojawiają się krótko po narodzinach dzieci i przez pierwsze miesiące życia wzrastają najintensywniej. Nie są one powodem do niepokoju, ale warto je obserwować, ponieważ zaliczane są do łagodnych zmian nowotworowych. U większości małych pacjentów naczyniaki znikają przed dziesiątym rokiem życia.

3.3. Zapalenie skóry

Przy zapaleniu skóry również mogą się pojawiać czerwone plamy na ciele. Czasami zmiany skórne mogą przybrać postać swędzących pęcherzy. Przyczyną może być wysypka, ale również kontakt z trującą rośliną. Pierwszą reakcją w zmniejszeniu dokuczliwego swędzenia jest w tym przypadku zażycie wapna lub środka przeciwuczuleniowego. W przypadku braku poprawy należy zgłosić się do lekarza.

3.4. Świerzb

Świerzb jest chorobą zakaźną. Objawy w postaci czerwonych plam na ciele pojawiają się po około 2 tygodni od zakażenia. Czerwone zmiany na skórze pojawiające się w pasie, na łokciach, na pośladkach, między palcami i swędząca skóra, szczególnie w nocy, mogą być objawami świerzbu.

3.5. Enterowirus

Enterowirus również objawia się czerwonymi plamami na skórze, swędzeniem i grudkami. Najczęściej zmiany skórne pojawiają się na pośladkach. Enterowirus przenosi się drogą pokarmową i kropelkową. Najczęściej atakuje w okresie letnim.

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci
Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci [10 zdjęć]

Wysypki u niemowląt i małych dzieci występują bardzo często. Choć mogą mieć zróżnicowane przyczyny,

zobacz galerię

3.6. Szkarlatyna

Głównymi objawami szkarlatyny jest wysypka w postaci czerwonych plam na ciele i wysoka gorączka. Przyczyną szkarlatyny jest zakażenie paciorkowcem. U chorego następuje pogorszenie samopoczucia i bardzo silne bóle głowy. Szkarlatynie towarzyszy bardzo drobne krostki czerwone krostki na ciele, szczególnie na tułowiu. Również twarz może być lekko zaczerwieniona. Drobna wysypka może zlewać się w rozległe czerwone plamy na ciele. Zmiany na skórze w postaci czerwonych plam na ciele mijają po kilku dniach. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia naczyń krwionośnych przez paciorkowce, wówczas na ciele pojawiają się krwiste wybroczyny.

3.7. Plamy starcze, czyli brązowe zmiany na ciele

U większości osób w podeszłym wieku, możemy zaobserwować plamy starcze (brązowe plamy na skórze). Zazwyczaj dostrzec je można na odsłoniętych częściach ciała, takich jak dłonie czy twarz. Pojawiają się zwykle na skutek opalania, zaburzeń pracy wątroby. Mogą być także wywołane zmianami hormonalnymi. Plamy starcze nie powinny wywoływać niepokoju. W jaki sposób można im zapobiegać?

Aby uniknąć plam starczych, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Osoby, które często się opalają, powinny chronić swoją skórę odpowiednimi filtrami.

3.8. Żółte plamy na ciele

Żółte plamy na ciele pojawiają się w przebiegu różnych chorób. Jedną z chorób, która objawia się żółtymi zmianami na skórze jest niedoczynność tarczycy. Zaburzona nieprawidłową gospodarką hormonalną praca wątroby powoduje zażółcenie skóry i jej suchość.

Natomiast żółte grudki z cholesterolem tzw. kępki żółte, zwykle zlokalizowane są w okolicy powiek, łokci i kolan. Stanowią nie tylko defekt estetyczny. Mogą być efektem poważnych chorób, jak cukrzyca, miażdżyca, zaburzenia pracy wątroby i nerek. Jeśli cała skóra jest zażółcona, jest to powód do niepokoju. Wskazuje na zaburzoną pracę wątroby, trzustki lub żółtaczkę.

Warto zwracać uwagę na zmiany na skórze, a nie tylko szukać odpowiedniej pielęgnacji i maskować przebarwienia kosmetykami. Zmiany w obrębie skóry mogą być sygnałem zaburzeń funkcjonowania całego organizmu.

Kontakt z dermatologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu, może zapewnić komfort psychiczny i wdrożenie odpowiedniego leczenia w możliwie jak najwcześniejszym etapie.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

10 gwiazd, które mają alergię
10 gwiazd, które mają alergię [11 zdjęć]

Blisko 50% Polaków jest uczulonych na powszechnie występujące alergeny. Czy to jedzenie, kurz czy pyłki,

zobacz galerię

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze