Trwa ładowanie...

Część ciała, którą za rzadko myjemy. To istne siedlisko bakterii

Avatar placeholder
21.06.2023 14:08
Jak często powinniśmy się myć? Wielu zapomina o tych partiach ciała
Jak często powinniśmy się myć? Wielu zapomina o tych partiach ciała (Getty Images)

Czy konieczne jest codzienne mycie całego ciała? Autorzy portalu Bright Side przekonują, że nie ma takiej potrzeby - wprost przeciwnie, to prowadzi do nadmiernego wysuszenia skóry i niszczy mikrobiom. Specjaliści wskazują jednak kilka regionów ciała, które wymagają szczególnej higieny, a często są pomijane podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

spis treści

1. Zbyt częste mycie może być szkodliwe

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez codziennego prysznica. To na pewno doskonałe rozwiązanie podczas upałów, chłodna woda przed snem pozwoli obniżyć temperaturę ciała i ułatwi zasypianie.

Osoby z cienkimi włosami, które bardzo szybko się przetłuszczają, rzeczywiście potrzebują częstego mycia głowy - inaczej ich fryzura będzie wyglądać mało efektownie, a włosy zamienią się w strąki. Jednak w większości przypadków codzienne mycie włosów nie jest konieczne i nie jest wskazane. Poddawanie włosów wszystkim nadmiernym zabiegom pielęgnacyjnym, może doprowadzić do ich zniszczenia i przesuszenia.

Zobacz film: "Bakterie w słuchawkach prysznicowych"

Autorzy popularnego portalu Bright Side zwracają uwagę, że również codzienne mycie całego ciała mydłem, czy żelem nie jest konieczne, a może doprowadzić do podrażnienia skóry i jej nadmiernego przesuszenia. W dodatku w ten sposób pozbawiamy się naturalnej flory bakteryjnej, która pobudza układ odpornościowy. Wystarczy umyć ciało trzy razy w tygodniu, a w pozostałe dni potrzebne jest tylko spłukanie skóry wodą.

Uwaga na zbyt częste mycie. To może spowodować wysuszenie i pękanie skóry
Uwaga na zbyt częste mycie. To może spowodować wysuszenie i pękanie skóry (Adobe Stock)

2. Te partie ciała trzeba myć codziennie

Z analizy przeprowadzonej przez portal wynika, że są dwie partie ciała, które są nagminnie pomijane podczas mycia - a właśnie te rejony wymagają najczęstszej pielęgnacji. Chodzi o stopy i język. O ile rutynowo szorujemy zęby, o tyle mało kto dba o codziennie czyszczenie języka. Tymczasem bakterie zgromadzone na języku są głównym powodem nieświeżego oddechu.

Drugą partią regularnie pomijaną są podeszwy stóp, wiele osób po prostu spłukuje je wodą. Tymczasem, żeby zadbać o ich prawidłową higienę, zapobiec podrażnieniom i przesuszeniu, powinno się je myć codziennie ciepłą wodą z mydłem.

Amerykańska lekarka i autorka bestsellerowych poradników medycznych dr Robynne Chutkan wymienia jeszcze inne partie ciała, które powinno się myć codziennie mydłem lub żelem.

- O ile nie ukończyłeś właśnie biegu w błocie, jedynymi miejscami, które wymagają codziennego namydlania są stopy, pachy i pachwiny. Reszcie ciała wystarczy spłukanie, nawet jeśli jesteś po intensywnym treningu - przekonuje.

Skorzystacie z tych rad?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze