Częsty prezent pod choinką Polaków. Mało kto wie, że to rakotwórcza trucizna
Szczególną popularnością cieszą się w okresie świątecznym. Są kolorowe, pachnące i dobre jako prezent na wiele okazji. Świece zapachowe, bo o nich mowa, mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie, z czego wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy. Naukowcy ostrzegają i wskazują bezpieczniejszą alternatywę.
1. Świece zapachowe. Co sprawia, że są trujące?
O tym, że świeczki zapachowe mogą negatywnie wpływać na zdrowie, alarmują naukowcy z całego świata. Jednymi z głośniejszych badań były te przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Południowej Karolinie. W trakcie eksperymentu okazało się, że w oparach świeczek znajdują się niebezpieczne związki takie jak m.in. rakotwórczy benzen. Ale jak wyjaśnia biotechnolog Dawid Polak, to nie jest jedyna szkodliwa substancja zawarta w świeczkach zapachowych.
- Większość dostępnych świec to świece parafinowe, a jak wiemy, parafina otrzymywana jest z ropy naftowej. Podczas spalania uwalnia ona toksyczne związki, takie jak toluen i benzen. Spalają się również substancje zapachowe, barwniki i knot. Niestety, natknąć można się na knoty plastikowe lub takie z rdzeniem, który zawiera ołów i cynę – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie Dawid Polak, biotechnolog i popularyzator nauki, w sieci znany jako @biotech. geek.
Toluen może powodować zawroty głowy i problemy z koncentracją. W większym stężeniu zaburza funkcjonowanie układu oddechowego, odpornościowego i krwionośnego. Ołów z kolei może doprowadzić do zatrucia. Początkowoalergia, astma czy migrena może objawiać się słodkawym smakiem w ustach, bólami głowy, zaparciem czy utratą łaknienia, czasami mogą pojawiać się wymioty. W niektórych przypadkach dochodzi także do spadków ciśnienia krwi oraz obniżenia temperatury ciała.
- Toksyczne chemikalia unoszące się w powietrzu, mogą powodować niezliczone problemy zdrowotne (bóle głowy), a także przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska. Zbyt często palone świece, które uwalniają benzen i toluen, mogą powodować uszkodzenie mózgu i płuc, a w ekstremalnych sytuacjach - wpływać na zdrowie psychiczne. Co więcej, syntetyczne zapachy mogą pogarszać istniejące już schorzenia, takie jak alergia, astma czy migrena – precyzuje Polak.
Szkodliwe może być nie tylko wdychanie oparów, ale też trzymanie świec w rękach. Również na skórze mogą pojawić się objawy alergii lub infekcji.
2. Jakie świeczki kupować?
Jeżeli nie wyobrażasz sobie świątecznych wieczorów bez świec, warto wybrać te wykonane z naturalnych składników. Są one całkowicie bezpieczne i nie wpływają na pogorszenie stanu naszego zdrowia. Mają tylko jedną wadę: są nieco droższe niż świeczki z wosku parafinowego.
- Najlepiej kupić świeczki z wosku sojowego lub pszczelego. Warto też dowiedzieć się u sprzedawcy, z czego zrobiony jest sam knot (najlepiej, żeby był bawełniany) i jaki jest składnik olejku zapachowego (najważniejsze, by nie był syntetyczny). Osobiście sugerowałbym zakup świeczek bezzapachowych. Najważniejsze, żeby nie kupować tanich świec niewiadomego pochodzenia – radzi biotechnolog.
Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.