Trwa ładowanie...

Człowiek drzewo (dysplazja Lewandowsky’ego-Lutza) - przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
02.04.2021 14:38
Człowiek drzewo Abul Bajandara
Człowiek drzewo Abul Bajandara (youtube.com)

Ludzie drzewa cierpią na rzadką chorobę skóry, która sprawia, że ciało pokrywa się naroślą z wyglądu przypominającą korę drzewa. Choroba jest nieuleczalna i może prowadzić do rozwoju nowotworów. Najbardziej znanym człowiekiem drzewem jest mieszkaniec Bangladeszu.

spis treści

1. Człowiek drzewo

Syndrom człowieka drzewa to potoczna nazwa dysplazji Lewandowsky’ego-Lutza. To bardzo rzadka choroba genetyczna, która objawia się powstawaniem na ciele brodawkowych zgrubień przypominających wyglądem korę drzewa.

Na świecie znanych jest tylko kilka przypadków ludzi drzew. O ile Abdul Bajandar pomyślnie przeszedł zabieg usuwania narośli, o tyle Indonezyjczyk, Dede Koswara, nie miał tyle szczęścia. Znaczny postęp choroby człowieka drzewa doprowadził do jego śmierci.

Zobacz film: "Choroba moyamoya"
Rzadkie choroby, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś
Rzadkie choroby, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś [5 zdjęć]

Zgodnie z definicją proponowaną przez Unię Europejską, choroba rzadka to taka, która występuje u nie

zobacz galerię

2. Przyczyny dysplazji Lewandowsky’ego-Lutza

Człowiek drzewo cierpi z powodu nieprawidłowego namnażania się komórek skóry. Może być to wywołane zmianami w kodzie genetycznym, powodowanymi przez HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego.

Nie wszyscy mają predyspozycje do zapadnięcia na dysplazję Lewandowsky’ego-Lutza. Zarówno u indonezyjskiego człowieka drzewo, jak i Abdula rozpoznano mutację dwóch genów chromosomu 17 – EVER1 i EVER2.

W związku z genetycznymi nieprawidłowościami, człowiek drzewo traci odporność skórną, umożliwiając wirusowi wniknięcie w jej głębokie warstwy.

Gen powodujący chorobę jest recesywny, a to oznacza, że człowiek drzewo urodzi się tylko w rodzinie, w której oboje rodziców lub ich przodkowie byli nosicielami.

3. Objawy dysplazji Lewandowsky’ego-Lutza

Człowiek drzewo to pospolita i uproszczona nazwa choroby, która jednak doskonale obrazuje jej przebieg. Pierwszym objawem wskazującym na to, że mamy do czynienia z człowiekiem drzewem jest rumień i intensywne rogowacenie naskórka. Brodawki, które szybko powiększają swoją objętość powinny być sygnałem do wykonania badań.

Zmiany na ciele człowieka drzewa obejmują głównie dłonie i stopy chorego, omijając okolice paznokci i owłosioną skórę głowy. Zaawanasowane stadium dysplazji oznacza, że narośl rozprzestrzenia się także na inne części ciała.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Diagnostyka i leczenie dysplazji Lewandowsky’ego-Lutza

Diagnostyka choroby opiera się na wykluczeniu innych chorób skórnych dających podobne objawy, takich jak brodawki płaskie, liszaj płaski i łupież pstry. Po wstępnym rozpoznaniu zmian, człowiek drzewo zostanie skierowany na specjalistyczne badania genetyczne.

Leczenie dysplazji Lewandowsky’ego-Lutza polega na zahamowaniu rozwoju wirusa. Człowiekowi drzewu podaje się więc leki z grupy retinoidów. Niestety, kuracja farmakologiczna pozwala wyłącznie na zahamowanie rozrostu brodawek, nie gwarantując trwałego zahamowania zmian. Jedynym wyjściem wydaje się więc być zabieg wycinania części "kory", który w znacznym stopniu poprawia jakość życia człowieka drzewa.

5. Historia Dede Koswara

Dede Koswara cierpiał na bardzo rzadką chorobę, dysplazję Lewandowsky'ego-Lutza, która powoduje niekontrolowane zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) i rozwój łuszczących się brodawek przypominających korę drzew.

Dede Koswara
Dede Koswara (Facebook)

Jego stan był bardzo poważny. Dłonie i stopy mężczyzny były pokryte ponad 6 kg brodawek. Jednak to przyniosło mu międzynarodowy rozgłos. Był również bohaterem kilku pełnometrażowych filmów dokumentalnych.

W 2008 roku Koswara miał operację usunięcia brodawek. Zabieg się udał, a mężczyzna mógł nawet grać w Sudoku i nosić klapki. Jednak to nie był koniec jego zmagań z chorobą. Zmiany skórne odrastały z taką szybkością, że Dede wymagał dwóch operacji rocznie, aby powstrzymać infekcje.

Brodawki Dede
Brodawki Dede (Facebook)

6. Śmierć w samotności

Dede Koswara zmarł w szpitalu Hasan Sadikin w Badung w Indonezji 30 stycznia 2016 roku. Jednak dopiero po czasie na jaw wyszły informacje o tym, że mężczyzna był sam.

Dede Koswara z synem
Dede Koswara z synem (Facebook)

Kiedy zachorował, nie mógł normalnie funkcjonować. Według lokalnych wierzeń choroba była wynikiem klątwy rzuconej na mężczyznę. Jego żona nie dawała sobie rady w utrzymaniu całej rodziny i odeszła od niego razem z dziećmi. Ostatnie 10 lat życia mężczyzna spędził w samotności.

"To, czego naprawdę chcę, to wyzdrowieć i znaleźć pracę. Ale pewnego dnia, kto wie? Może uda mi się spotkać dziewczynę i ożenić się z nią?" – mówił Koswara w jednym z wywiadów.

Dede Koswara w szpitalu
Dede Koswara w szpitalu (Facebook)

Trzy miesiące przed śmiercią trafił do szpitala. Według jednego z leczących go lekarzy Koswara zmarł z powodu serii komplikacji zdrowotnych związanych z infekcją, w tym zapalenia wątroby i żołądka.

"Pogodził się z chorobą. To musiało być trudne codziennie zmagać się z uszczypliwymi komentarzami pod swoim adresem. Jednak najgorsze jest to, że do końca był sam"- powiedział lekarz.

Dede nie miał kontaktu z rodziną aż do śmierci. Jednak mimo to nigdy nie porzucił nadziei na wyleczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze