Trwa ładowanie...

Człowiek drzewo – zdjęcia. Przyczyny, objawy, leczenie choroby

Ludzie drzewa cierpią na rzadką chorobę skóry, która sprawia, że ciało pokrywa się naroślą z wyglądu przypominającą korę drzewa. Choroba jest nieuleczalna i może prowadzić do rozwoju nowotworów. Najbardziej znanym człowiekiem drzewem jest mieszkaniec Bangladeszu.

Zobacz film: "Choroba moyamoya"

spis treści

1. Człowiek-drzewo z Bangladeszu

Abdul Bajandar, mieszkaniec Bangladeszu jest najbardziej znanym człowiekiem drzewem. W 2017 roku mężczyzna przeszedł skomplikowaną operację mającą na celu usunięcie ze stóp i dłoni ogromnych narośli, ważących nawet do 5 kg. Na czym polega jego choroba?

Człowiek drzewo Abul Bajandara
Człowiek drzewo Abul Bajandara (youtube.com)

2. Człowiek drzewo – charakterystyka choroby

Syndrom człowieka drzewa to potoczna nazwa dysplazji Lewandowsky’ego-Lutza. To bardzo rzadka choroba genetyczna, która objawia się powstawaniem na ciele brodawkowych zgrubień przypominających wyglądem korę drzewa.

Na świecie znanych jest tylko kilka przypadków ludzi drzew. O ile Abdul Bajandar pomyślnie przeszedł zabieg usuwania narośli, o tyle Indonezyjczyk, Dede Koswara, nie miał tyle szczęścia. Znaczny postęp choroby człowieka drzewa doprowadził do jego śmierci.

Rzadkie choroby, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś
Rzadkie choroby, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś [5 zdjęć]

Zgodnie z definicją proponowaną przez Unię Europejską, choroba rzadka to taka, która występuje u nie...

zobacz galerię

3. Człowiek drzewo – przyczyny choroby

Człowiek drzewo cierpi z powodu nieprawidłowego namnażania się komórek skóry. Może być to wywołane zmianami w kodzie genetycznym, powodowanymi przez HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego.

Nie wszyscy mają predyspozycje do zapadnięcia na dysplazję Lewandowsky’ego-Lutza. Zarówno u indonezyjskiego człowieka drzewo, jak i Abdula rozpoznano mutację dwóch genów chromosomu 17 – EVER1 i EVER2.

W związku z genetycznymi nieprawidłowościami, człowiek drzewo traci odporność skórną, umożliwiając wirusowi wniknięcie w jej głębokie warstwy.

Gen powodujący chorobę jest recesywny, a to oznacza, że człowiek drzewo urodzi się tylko w rodzinie, w której oboje rodziców lub ich przodkowie byli nosicielami.

4. Człowiek drzewo – objawy choroby

Człowiek drzewo to pospolita i uproszczona nazwa choroby, która jednak doskonale obrazuje jej przebieg.

Pierwszym objawem wskazującym na to, że mamy do czynienia z człowiekiem drzewem jest rumień i intensywne rogowacenie naskórka. Brodawki, które szybko powiększają swoją objętość powinny być sygnałem do wykonania badań.

Zmiany na ciele człowieka drzewa obejmują głównie dłonie i stopy chorego, omijając okolice paznokci i owłosioną skórę głowy. Zaawanasowane stadium dysplazji oznacza, że narośl rozprzestrzenia się także na inne części ciała.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Człowiek drzewo – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka choroby opiera się na wykluczeniu innych chorób skórnych dających podobne objawy, takich jak brodawki płaskie, liszaj płaski i łupież pstry. Po wstępnym rozpoznaniu zmian, człowiek drzewo zostanie skierowany na specjalistyczne badania genetyczne.

Leczenie dysplazji Lewandowsky’ego-Lutza polega na zahamowaniu rozwoju wirusa. Człowiekowi drzewu podaje się więc leki z grupy retinoidów. Niestety, kuracja farmakologiczna pozwala wyłącznie na zahamowanie rozrostu brodawek, nie gwarantując trwałego zahamowania zmian.

Jedynym wyjściem wydaje się więc być zabieg wycinania części "kory", który w znacznym stopniu poprawia jakość życia człowieka drzewa.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.