Objaw pojawia się nocą. Twoje tętnice mogą być w fatalnym stanie
Choroby układu sercowo-naczyniowego zabijają każdego roku nawet 18 mln osób na całym świecie, także w Polsce stanowią główną przyczynę zgonów. Jedna z nich nosi miano cichego zabójcy, bo przez długi czas może nie dawać żadnych niepokojących objawów.
1. Czujesz? To może być objaw cichego zabójcy
Eksperci Cleveland Clinic zwracają uwagę, że jeśli podczas spoczynku pojawia się piekący ból stóp lub ich mrowienie, to może być to sygnał ostrzegawczy. Tego typu dolegliwości mogą występować najczęściej nocą, gdy leżymy już w łóżku, i utrudniać zasypianie. Niekiedy symptomy są znacznie bardziej subtelne i obejmują uporczywe marznięcie stóp lub nawracające skurcze łydek oraz ich ból, który nasila się podczas wysiłku fizycznego.
Zignorowanie tych dolegliwości może sprawiać, że problem będzie się stawał coraz bardziej poważny. Kolejne objawy to pojawienie się trudno gojących ran na stopach czy zanik owłosienia na nogach. Aż u 10-15 proc. chorych występuje tzw. chromanie przestankowe, czyli charakterystyczny ból mięśniowy kończyn dolnych, który nasila się podczas chodzenia i ustaje po krótkim odpoczynku. Wszystkie te symptomy wskazują na chorobę tętnic obwodowych (ang. peripheral artery disease, PAD).
Inne objawy, które mogą występować w przebiegu PAD, to:
- osłabienie siły mięśniowej nóg,
- zmiana koloru skóry, np. staje się bledsza lub sinawa,
- błyszcząca skóra przypominająca pergamin,
- u mężczyzn zaburzenia erekcji,
- postępujący zanik mięśniowy nóg.
2. Nieleczona prowadzi do zawału serca i udaru mózgu
Warto pamiętać, że według szacunków od 40 do 50 proc. chorych może nie doświadczać żadnych objawów, dlatego też chorobę tętnic obwodowych nazywa się cichym zabójcą. Tymczasem sprzyja jej szereg czynników, w tym palenie papierosów czy wiek powyżej 50. roku życia. Narażone są też osoby z chorobą otyłościową, hiperlipidemią, cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym.
Dlatego też zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby jest ściśle powiązane z kontrolowaniem chorób przewlekłych, rezygnacją z nałogu tytoniowego, a także wymaga wdrożenia elementów zdrowego stylu życia, jak dieta i aktywność fizyczna.
"Wczesne wykrycie PAD jest ważne, ponieważ pozwala rozpocząć odpowiednie leczenie, zanim choroba stanie się na tyle poważna, że doprowadzi do powikłań, takich jak zawał serca lub udar" - ostrzegają eksperci Cleveland Clinic.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.