Trwa ładowanie...

Czy cierpisz na depresję? 10 najczęstszych objawów depresji

Depresja to dolegliwość, o której wiele osób nie chce rozmawiać, co znaczy, że mnóstwo osób cierpiących z jej powodu nie szuka specjalistycznej pomocy lekarskiej. Następstwa depresji mogą być niezwykle groźne, dlatego ignorowanie problemu nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Mimo tego osoby z tą chorobą często tłumaczą złe samopoczucie „gorszym dniem”. Jak odróżnić gorszy dzień od depresji?

Zobacz film: "Czy depresja jest chorobą śmiertelną?"

spis treści

1. 10 najczęstszych objawów depresji

 1. Nadmierna pewność siebie i brak poczucia strachu: wiele osób cierpiących z powodu depresji, szczególnie tych odnoszących sukcesy w różnych dziedzinach życia, zachowuje się w sposób przeciwny do ich obecnego stanu emocjonalnego. Psychiatrzy nazywają taki stan „eskapizmem”. Najczęstsze zachowania eskapizmu obejmują czynności związane z ryzykiem, takie jak skok spadochronem, wspinaczka górska i hazard.
 2. Zwiększone spożycie alkoholu: picie alkoholu jest najczęstszym sposobem „samoleczenia” i ucieczki od chaosu codziennego dnia wśród osób cierpiących z powodu depresji. Ta taktyka jest nie tylko nieskuteczna, ale także pogarsza stan emocjonalny danej osoby przez wciąganie jej w nałóg alkoholowy.
 3. Obsesja seksualna i nadmierna aktywność fizyczna: osoby, których dopadła depresja, starają się odzyskać równowagę emocjonalną w sypialni lub na bieżni stacjonarnej. Aktywność seksualna i częste treningi na siłowni dają tym osobom poczucie euforii, która chwilowo łagodzi objawy depresji.
 4. Wybuchy złości: poczucie bezsilności jest bardzo popularnym objawem depresji. Aby zniwelować to odczucie, osoby cierpiące z powodu depresji bardzo często odpowiadają gniewem w stosunku do osób lub rzeczy, które nie stanowią dla nich żadnego zagrożenia. Jeśli błahostki wprawiają cię we wściekłość, jest to poważny znak ostrzegawczy.
 5. Stłumione emocje: zamiast czuć się źle, niektóre osoby, u których wystąpiła depresja, „wyłączają” swoje emocje. Brak troski o osoby, które cię otaczają lub o wyniki nadchodzących zdarzeń są źródłem chwilowej ulgi w cierpieniu. Odcięcie się od własnych uczuć może odepchnąć twoich bliskich i zniszczyć wartościowe związki.
 6. W czasie, gdy wiele osób cierpiących z powodu depresji woli zostać sam na sam ze swą niedolą, są tacy, którzy wybierają „zabawę na całego”. Jest to jednak nieefektywne wyjście – nawet jeśli dzięki temu zapomnisz o dręczących cię uczuciach, negatywne emocje powrócą wkrótce ze zdwojoną siłą.
 7. Problemy z koncentracją: roztargnienie i brak skupienia dotyczą wszystkich osób, nie tylko tych przeżywających problemy emocjonalne. Jeśli roztargnienie będzie się utrzymywać, a świat fantastyczny przyćmi rzeczywistość, możliwe, że zaatakowała cię depresja.
 8. Problem z akceptacją uprzejmości: osoby cierpiące z powodu depresji zazwyczaj mają obniżoną samoocenę. Właśnie dlatego mają problem z przyjęciem pochwały, miłego gestu czy komplementu. Osobom tym wydaje się po prostu, że nie zasługują na taką uprzejmość.
 9. Cięższa, lecz mniej efektywna praca: osoby mające problemy emocjonalne nie potrafią znaleźć prostych i efektywnych rozwiązań, co powoduje, że nakład pracy nie przekłada się u nich na wyniki.
 10. Brak kontroli emocji: depresja sprawia, że dana osoba reaguje w niewłaściwy sposób na różne bodźce – katastroficzne wieści są u niej bagatelizowane, błahostki urastają na miarę tragedii. Osoba cierpiąca z powodu depresji nie okaże smutku w przypadku śmierci rodzica, rozpłacze się natomiast po usłyszeniu w mediach o tragicznym wypadku samochodowym.

Jeśli zauważyłaś u siebie wymienione wcześniej symptomy, zrób przysługę sobie i swoim bliskim, sięgając po profesjonalną pomoc. Jeden ze znanych psychologów amerykańskich, Abraham Maslow, powiedział kiedyś: „Aby zmienić daną osobę, trzeba najpierw zmienić jej samoświadomość”. Przyznanie, że masz problem, jest pierwszym krokiem w tym kierunku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Leczenie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza