Czy jestem w ciąży – objawy, test ciążowy
Czy jestem w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, zwłaszcza tych, które oczekują na potomstwo. Nawet przy dużej znajomości swojego ciała, jego reakcji, objawy ciąży w pierwszych tygodniach mogą być trudne do zauważenia. Niektóre z objawów mogą być bardzo podobne do objawów przeziębienia, dlatego tak często odpowiedź na to pytanie może nie być tak oczywista. Gdy niepewność jest tak duża, że utrudnia codzienne funkcjonowanie, konieczne jest wykonanie testu ciążowego. Kiedy można go wykonać? Po ilu dniach można zaobserwować pierwsze objawy ciąży?
1. Czy jestem w ciąży?
Czy jestem w ciąży? Jakie są pierwsze objawy ciąży? Pierwsze symptomy mogą pojawić się nawet na 10 dni po zapłodnieniu. Jednym z najwcześniejszych objawów są dość łatwe do zauważenia wahania nastroju. Kobiety wtedy stają się nerwowe oraz mają huśtawki nastrojów. Okazywanie radości i śmiech mogą w przeciągu kilku minut zmienić się w przygnębienie. Kiedy kobieta zda sobie sprawę z tego, że nagłe napady złości, niezrozumiałe napady płaczu nie wynikają z PMS czy z przemęczenia można się zacząć zastanawiać czy to nie ciąża . Takie zaburzenie równowagi emocjonalnej jest spowodowane progesteronem, który odpowiada nie tylko za zagnieżdżenie się zarodka, utrzymanie ciąży, ale także za zmienne nastroje, wywołane zaburzeniem równowagi emocjonalnej.
Organizm kobiety po zapłodnieniu od razu zaczyna przygotowywać się do ciąży. Dlatego ciągłe zmęczenie nawet bez większego wysiłku fizycznego może być sygnałem, że kobieta zaszła w ciążę. Jest to inny rodzaj zmęczenia niż spowodowanego dla przykładu ciężką pracą, jeśli pojawia się ciągłe zmęczenie można zadać sobie pytanie czy jestem w ciąży? Co jest przyczyną takiego zmęczenia? Także progesteron, który w ciąży obniża ciśnienie krwi. Najlepszym sposobem w tej sytuacji jest regeneracja sił poprzez sen. Zmiany dotyczące stężenia progesteronu bywają niezwykle uciążliwe, ponieważ mają postać chroniczną. Zmęczenie doskwiera przyszłej mamie przez bardzo długi czas.
Wśród innych objawów warto wymienić pojawiające się u kobiet ciężarnych poranne mdłości i wymioty. Objawy te wywołane są zwiększonym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej HCG. Niektóre kobiety mogą borykać się również z zawrotami głowy. Objawy te pojawiają się na skutek zmian zachodzących w układzie krążenia. Naczynia krwionośne kobiety ciężarnej rozszerzają się (umożliwia to przepływ krwi przez pępowinę).
To też warto wiedzieć
Objawy wczesnej ciąży są kwestią indywidualną, dlatego nie wszystkie kobiety mogą odczuwać wzmożony apetyt i nietypowe zachcianki. Jeśli występuje niechęć do jedzenia to czy jestem w ciąży? To również może być objaw wczesnej ciąży, ponieważ każda kobieta może reagować inaczej, dlatego możliwy jest brak zachcianek czy wręcz niechęć do jedzenia.
Gdy piersi zaczynają być bardziej nabrzmiałe i tkliwe, może to oznaczać ciążę. Jest to jeden z wielu objawów. W organizmie kobiety zwiększa się objętość limfy i krwi, naczynia krwionośne rozszerzają się, co powoduje, że sieć żyłek jest zaczyna być bardziej widoczna. Piersi są większe i cięższe, ponieważ zwiększają się gruczołowe komórki, które po porodzie zaczną produkować pokarm.
Kobiety, które regularnie miesiączkują dowiadują się o ciąży także poprzez brak krwawienia miesiączkowego. Jeżeli do tej pory miesiączka występowała regularnie, a nie pojawiła się jeszcze, pomimo, że jest już po jej przybliżonym terminie można zadać sobie pytanie czy jestem w ciąży? Jednak brak miesiączki nie zawsze zwiastuje ciąże. W niektórych przypadkach może pojawić się krwawienie, które wynika z zagnieżdżenia się zarodka, ale takie krwawienie jest krótsze i mniej bolesne niż menstruacja.
Po zagnieżdżeniu się zarodka na ścianie macicy, może dojść do plamienia lub lekkich skurczy. Plamienie implantacyjne wystąpić może między 6 a 12 dniem od zapłodnienia. Kobieta oprócz krwawienia, może na bieliźnie zauważyć białą wydzielinę z pochwy. Po poczęciu pogrubiają się ściany pochwy i dochodzi do zwiększenia wzrostu komórek wyściełających pochwę, co wywołuje pojawienie się takiej wydzieliny.
Jakie jeszcze objawy powinny wywołać pytanie czy jestem w ciąży? Niektóre symptomy mogą być związane z ciążą, chociaż wcale nie są takie typowe dla przykładu:
- podwyższona temperatura,
- ślinotok,
- chrapanie,
- zatkany nos,
- ból głowy,
- plamki na skórze,
- mrowienie, tkliwość, ból piersi,
- zmiana koloru sutków (obszar wokół sutków zazwyczaj staje się ciemniejszy u kobiet ciężarnych).
Należy jednak pamiętać, że nie u każdej kobiety wystąpią takie same objawy, gdyż każdy organizm jest inny. Te najbardziej powszechne, mogą pomóc w odpowiedzi na pytanie „czy jestem w ciąży”. Wstępne rozpoznanie ciąży wymaga kontaktu z ginekologiem, który wykona badanie i skieruje na wykonanie kolejnych.
2. Test ciążowy
Czy jestem w ciąży? Odpowiedź na pytanie może dać jedynie wykonanie testu ciążowego lub wizyta u ginekologa. Zanim zapiszemy się do lekarza warto zrobić test. Wykonywanie testu kilka godzin po stosunku nie ma najmniejszego sensu. Wynik testu ciążowego staje się miarodajny dopiero 8-10 dni od momentu zapłodnienia. Dlaczego po takim czasie? Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta. Testy ciążowe stwierdzają ciążę na podstawie hormonu gonadotropiny kosmówkowej (gonadotropina kosmówkowa wykrywana jest w moczu kobiety). Jeżeli chcemy uzyskać wiarygodny wynik testu, musimy odczekać te 8-10 dni, ponieważ hormon o którym mowa wyżej, zostaje wydzielony właśnie po upływie tylu dni. Wiążę się to m.in. z tym, że zapłodnione podczas stosunku jajo, potrzebuje około sześciu dni na zagnieżdżenie się w endometrium. Po zagnieżdżeniu się zarodka w endometrium, zaczyna się wydzielać gonadotropina kosmówkowa, hormon, dzięki któremu dostajemy odpowiedź na pytanie - czy jestem w ciąży?
Na rynku dostępne są różne testy ciążowe. Szczególną popularnością cieszą się tzw. testy paskowe, ponieważ można je wykonać samodzielnie w domu. Test przeprowadzony w sposób prawidłowy, daje wynik zbliżony do tego przeprowadzanego w gabinecie lekarza ginekologa. Badanie przy użyciu testu paskowego wykonywane jest na podstawie próbki moczu. Po wykonaniu badania możemy otrzymać:
- wynik pozytywny,
- wynik negatywny,
- wynik błędny.
Jeśli wynik okaże się pozytywny, oznacza to, że kobieta spodziewa się dziecka. Wówczas na teście widoczne są dwie kreski. W przypadku negatywnego wyniku, test będzie pokazywał jedynie jedną kreskę kontrolną. Jeśli chcemy mieć jeszcze większą pewność co do tego, czy jesteśmy w ciąży, powinniśmy poddać się badaniu laboratoryjnemu (od pacjentki pobiera się mocz lub krew). Najwcześniej można wykonać test z krwi i jest on najbardziej miarodajny, ponieważ bada on poziom hormonu Beta Hcg. Zdarza się bowiem, że negatywny wynik testu paskowego nie świadczy o braku ciąży (takie sytuacje zdarzają się wówczas, gdy poziom hCG jest zbyt niski lub gdy pacjentka wykonała test zbyt wcześnie).
Istnieje także możliwość uzyskania błędnego wyniku testu paskowego. Z błędnym wynikiem testu mamy do czynienia wtedy, gdy na pasku, nie pojawia się żadna kreska, nawet ta kontrolna lub widoczna jest wyłącznie kreska testowa. W takiej sytuacji pacjentka powinna ponownie wykonać test ciążowy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.