Trwa ładowanie...

Czy jestem w ciąży? Wykonanie testu ciążowego i pierwsze objawy ciąży

Pytanie o to, czy jestem w ciąży, zadaje sobie każda kobieta w sytuacji, gdy stara się o dziecko, lub gdy podczas stosunku zawiedzie antykoncepcja. W odpowiedzi na to pytanie pomocne będzie uzyskanie wiedzy na temat testu ciążowego i pierwszych objawów ciąży. Kiedy można go wykonać oraz jakie objawy powinnaś u siebie zaobserwować?

Zobacz film: "Pierwsze objawy ciąży"

spis treści

1. Czy jestem w ciąży – wykonanie testu ciążowego

Pierwszą twoją myślą parę godzin po stosunku, jest chęć wykonania testu ciążowego. Niestety, jeśli zrobisz go teraz, nie uzyskasz żadnych informacji. Wynik testu ciążowego staje się miarodajny dopiero 8-10 dni od momentu zapłodnienia. Dlaczego po takim czasie?

9 korzyści z seksu podczas ciąży
9 korzyści z seksu podczas ciąży [10 zdjęć]

Współżycie podczas ciąży jest dobre i zdrowe zarówno dla mamy, jak i dziecka. Zobacz, jakie są jego korzyści!

zobacz galerię

Testy ciążowe stwierdzają ciążę na podstawie hormonu gonadotropiny kosmówkowej, który zostaje wydzielony właśnie po upływie tylu dni. Wiążę się to m.in. z tym, że zapłodnione podczas stosunku jajo, potrzebuje około sześciu dni na zagnieżdżenie się w endometrium. Aby poznać odpowiedź na pytanie „czy jestem w ciąży” zrób test, jednak nie wcześniej niż 8-10 dni od zapłodnienia.

2. Czy jestem w ciąży – pierwsze objawy

Pierwsze objawy tego, że kobieta jest w ciąży, może zauważyć 10 dni po zapłodnieniu. Kobiety wtedy stają się nerwowe oraz mają huśtawki nastrojów. Okazywanie radości i śmiech mogą w przeciągu kilku minut zmienić się w przygnębienie. Napady płaczu i rozdrażnienie mogą sugerować PMS, jednak także ciąże. Zwiększone łaknienie albo całkowity brak apetytu także może świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia.

Te pierwsze symptomy ciąży wiążą się z działaniem progesteronu. Dzięki niemu zapłodnione jajo może zagnieździć się w macicy i utrzymuje ciąże, jednak przy okazji powoduje zaburzenie równowagi emocjonalnej. Odpowiada także za wystąpienie mdłości, spadek ciśnienie krwi i tempa trawienia. Na skutek zmian w jego stężeniu, kobieta doświadcza ciągłego uczucia zmęczenia, które ma postać chroniczną i doskwiera jej przez długi czas.

By rozwiać wątpliwości wokół tego, "czy jestem w ciąży" należy poznać jej pierwsze objawy i wykonać test ciążowy
By rozwiać wątpliwości wokół tego, "czy jestem w ciąży" należy poznać jej pierwsze objawy i wykonać test ciążowy (123rf)

Kobiety, które regularnie miesiączkują dowiadują się o ciąży także poprzez brak krwawienia miesiączkowego. Jednak brak miesiączki nie zawsze zwiastuje ciąże. U ciężarnych mogą występować krwawienia, co stanowi powód do szybkiej wizyty u lekarza.

W ocenie prawdopodobieństwa zajścia w ciąże, należy także zwrócić uwagę na piersi, które na samym początku ciąży mogą być obrzęknięte, pełniejsze, cięższe. Można doświadczyć ich bólu oraz mrowienia, a obszar wokół sutków może stać się ciemniejszy.

Zobacz także:

Pierwszym objawem ciąży mogą być także plamienia i skurcze. Po zagnieżdżeniu się zarodka na ścianie macicy, może dojść do plamienia lub lekkich skurczy. Plamienie implantacyjne wystąpić może między 6 a 12 dniem od zapłodnienia. Kobieta oprócz krwawienia, może na bieliźnie zauważyć białą wydzielinę z pochwy. Po poczęciu pogrubiają się ściany pochwy i dochodzi do zwiększenia wzrostu komórek wyściełających pochwę, co wywołuje pojawienie się takiej wydzieliny.

Należy jednak pamiętać, że nie u każdej kobiety wystąpią takie same objawy, gdyż każdy organizm jest inny. Te najbardziej powszechne, mogą pomóc w odpowiedzi na pytanie „czy jestem w ciąży”. Wstępne rozpoznanie ciąży wymaga kontaktu z ginekologiem, który wykona badanie i skieruje na wykonanie kolejnych.

Następny artykuł: Test po stosunku (postkoitalny)

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.