Trwa ładowanie...

Czy ludzkość czeka zagłada? Plemniki wymierają

Nowe badania wykazały, że niezdrowa żywność i zanieczyszczenia mogą doprowadzić do wyniszczenia gatunku ludzkiego. Przestaniemy się rozmnażać, gdyż jakość męskiego nasienia bardzo spada.

1. Najnowsze badania

Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu w Denver w Kolorado zaprezentowało wyniki badań opracowanych przez Sidney Kimmel Medical College w Filadelfii oraz przez Klinikę ds. bezpłodności IVIRMA. Na podstawie analiz prowadzonych na przestrzeni 15 lat na grupie 120 tys. mężczyzn w USA i Hiszpanii, zauważono bardzo niepokojące zjawisko.

Analogiczne wyniki badań odnotowano w Icahn School of Medicine na Mount Sinai w Nowym Jorku, na podstawie badań 2,5 tys. mężczyzn.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Stwierdzono, że w ciągu kilkunastu lat płodność mężczyzn wyraźnie spadła i że z każdym rokiem jest gorzej. Wszystko wskazuje na to, że problem będzie się pogłębiać, a widoczny trend jest nieodwracalny.

Od roku 1973 liczba plemników w badanych próbkach zmniejszyła się już o 59 proc.

Naukowcy alarmują, że ludzkość może wyginąć, jeśli utrzyma się tendencja spadkowa.

W badaniach jakości nasienia zauważono, że każdego roku liczba poruszających się w spermie plemników tzw. pływaków spada o 1,8 proc. To właśnie te plemniki odpowiedzialne są za płodność.

Zobacz też: Sztuczna sperma szansą na ojcostwo!

2. Przyczyny wyginięcia plemników

Naukowcy wskazują na podstawowe przyczyny męskiej niepłodności. Jest to siedzący tryb życia i niezdrowa żywność, a w szczególności w nadmiarze spożywane tłuszcze nasycone. Dodatkowy czynnik to wszechobecne zanieczyszczenia środowiska.

Pomiar plemników zwanych pływakami najlepiej wskazuje na skalę problemu niepłodności u mężczyzn. Nawet w najbardziej płodnej grupie każdego roku liczba poruszających się plemników spadała o 1,8 proc.

O ile przed rokiem 2005 w najbardziej płodnej grupie, czyli mającej więcej niż 15 milionów plemników-pływaków, odnotowywano 84,7 proc. badanych, o tyle po roku 2014 było to już tylko 79,1 proc. mężczyzn.

Tymczasem osoby o słabej płodności, mające mniej niż 5 mln plemników w pobieranych próbkach, pierwotnie stanowiące 9 proc. populacji, obecnie stanowią blisko 12 proc.

Profesor Charles Kingsland, brytyjski badacz specjalizujący się w męskiej płodności, obwinia za zainstniałą sytuację śmieciowe jedzenie, którego spożywamy coraz więcej oraz siedzący tryb życia. **Również powszechnie stosowany w produkcji opakowań bisfenol A, przyczynia się do pogorszenia płodności*.

Zobacz też: Zanieczyszczone powietrze szkodzi plemnikom

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza