Bezpieczeństwo zabiegu podwiązania jajowodów

Podwiązanie jajowodów jest uważane za bezpieczną procedurę medyczną, której wykonywanie nie powinno zagrażać zdrowiu i życiu kobiety. Jednak należy pamiętać, że jak każdy zabieg chirurgiczny, salpingektomia także niesie ze sobą pewne ryzyko. Wynika ono zwłaszcza z wykonania samej procedury operacyjnej oraz zastosowanego znieczulenia. Komplikacje w czasie i tuż po zabiegu pojawiają się niezwykle rzadko, jednak bardzo ważne jest, aby kobieta była o nich dokładnie poinformowana i w pełni świadomie mogła podjąć słuszną dla siebie decyzję.

1. Powikłania łagodne podwiązania jajowodów

Zabieg podwiązania jajowodów
Zabieg podwiązania jajowodów

Zabieg podwiązania jajowodów wykonywany przy cesarskim cięciu.

zobacz galerię

Zobacz film: "Ryzyko kontaktów seksualnych"

Wysoka

skuteczność podwiązania jajowodów jest dużą zaletą tej metody. Nasuwa się pytanie - co z bezpieczeństwem? Bezpieczeństwo uzależnione jest od rodzaju planowanego zabiegu ( laparoskopia , laparotomia, metoda ESSURE) oraz od rodzaju zastosowanego znieczulenia (ogólne lub regionalne ). Niestety zdarza się także, że w czasie operacji dochodzi do poważnych komplikacji powodujących zgon kobiety. Średnio 2-4 na 100, 000 przeprowadzonych zabiegów kończy się śmiercią pacjenta . Aby zmniejszyć ryzyko zgonu ostatnio coraz częściej (w 70%) preferuje się znieczulenie regionalne oraz metody laparoskopowego „podwiązania” jajowodów.

Zabieg salpingektomii niesie ze sobą ryzyko mniej jak i bardziej groźnych powikłań. Powikłania mniejsze pojawiają się częściej, ale nie zagrażają zdrowiu kobiety i dość szybko mijają. Wśród nich warto wymienić:

2. Powikłania groźne podwiązania jajowodów

Pojawienie się wyżej wymienionych dolegliwości nie stwarza zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są one dość łatwe do opanowania przez lekarza sprawującego opiekę nad pacjentką. Niestety w czasie zabiegu może dojść także do nieco poważniejszych komplikacji. Narażone na nie są zwłaszcza kobiety:

 • cierpiące na choroby serca,
 • otyłe,
 • po przebytych operacjach brzusznych,
 • palące.

Wśród powikłań niosących większe niebezpieczeństwo dla zdrowia kobiety należy wymienić:

 • groźne krwawienie śródoperacyjne,
 • zapalenia, ropnie w jamie brzusznej i miednicy mniejszej,
 • uszkodzenie narządu rodnego: macicy, jajowodów, jajników,
 • uszkodzenie jelit – perforacje, oparzenia,
 • uszkodzenie pęcherza moczowego, moczowodów,
 • uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych,
 • tworzenie skrzepów mogących być źródłem zatorowości,
 • uszkodzenie nerwów,
 • przepukliny w miejscu rany pooperacyjnej,
 • reakcje na leki znieczulające,
 • oraz inne trudne do przewidzenia skutki.

W zależności od indywidualnej sytuacji pacjentki groźniejsze powikłania mogą skutkować dłuższym pobytem w szpitalu po zabiegu, koniecznością przetoczenia krwi, ponowną operacją w celu zaopatrzenia uszkodzeń. W takim wypadku pojawia się konieczność przeprowadzenia operacji brzusznej z większego cięcia na skórze, czasem konieczność wycięcia macicy, a także bardzo rzadko w przypadku uszkodzenia jelit, konieczność wyprowadzenia sztucznego odbytu. W najbardziej dramatycznych powikłaniach dochodzi do zgonu pacjentki-częstość około 2-4 na 100,000 przeprowadzonych zabiegów. Mimo iż brzmi to mało zachęcające przedstawione powyżej powikłania występują niezwykle rzadko. Zazwyczaj zabieg przebiega sprawnie (20-40 min) i już następnego dnia kobieta może wrócić do domu. Powrót do pełnej sprawności następuje w ciągu kilku dni. Niektórzy twierdzą, że zabieg jest sześć razy bezpieczniejszy niż jazda samochodem i dwa, trzy razy bezpieczniejszy niż sama ciąża. Przed wyborem tej metody należy się zapoznać się z przciwskazaniami antykoncepcji.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy