Trwa ładowanie...

Bezpieczeństwo zabiegu podwiązania jajowodów

Podwiązanie jajowodów jest uważane za bezpieczną procedurę medyczną, której wykonywanie nie powinno zagrażać zdrowiu i życiu kobiety. Jednak należy pamiętać, że jak każdy zabieg chirurgiczny, salpingektomia także niesie ze sobą pewne ryzyko. Wynika ono zwłaszcza z wykonania samej procedury operacyjnej oraz zastosowanego znieczulenia. Komplikacje w czasie i tuż po zabiegu pojawiają się niezwykle rzadko, jednak bardzo ważne jest, aby kobieta była o nich dokładnie poinformowana i w pełni świadomie mogła podjąć słuszną dla siebie decyzję.

spis treści

1. Powikłania łagodne podwiązania jajowodów

Zabieg podwiązania jajowodów
Zabieg podwiązania jajowodów

Zabieg podwiązania jajowodów wykonywany przy cesarskim cięciu.

zobacz galerię
Zobacz film: "Temperament seksualny"

Wysoka

skuteczność podwiązania jajowodów jest dużą zaletą tej metody. Nasuwa się pytanie - co z bezpieczeństwem? Bezpieczeństwo uzależnione jest od rodzaju planowanego zabiegu ( laparoskopia , laparotomia, metoda ESSURE) oraz od rodzaju zastosowanego znieczulenia (ogólne lub regionalne ). Niestety zdarza się także, że w czasie operacji dochodzi do poważnych komplikacji powodujących zgon kobiety. Średnio 2-4 na 100, 000 przeprowadzonych zabiegów kończy się śmiercią pacjenta . Aby zmniejszyć ryzyko zgonu ostatnio coraz częściej (w 70%) preferuje się znieczulenie regionalne oraz metody laparoskopowego „podwiązania” jajowodów.

Zabieg salpingektomii niesie ze sobą ryzyko mniej jak i bardziej groźnych powikłań. Powikłania mniejsze pojawiają się częściej, ale nie zagrażają zdrowiu kobiety i dość szybko mijają. Wśród nich warto wymienić:

2. Powikłania groźne podwiązania jajowodów

Pojawienie się wyżej wymienionych dolegliwości nie stwarza zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są one dość łatwe do opanowania przez lekarza sprawującego opiekę nad pacjentką. Niestety w czasie zabiegu może dojść także do nieco poważniejszych komplikacji. Narażone na nie są zwłaszcza kobiety:

 • cierpiące na choroby serca,
 • otyłe,
 • po przebytych operacjach brzusznych,
 • palące.

Wśród powikłań niosących większe niebezpieczeństwo dla zdrowia kobiety należy wymienić:

 • groźne krwawienie śródoperacyjne,
 • zapalenia, ropnie w jamie brzusznej i miednicy mniejszej,
 • uszkodzenie narządu rodnego: macicy, jajowodów, jajników,
 • uszkodzenie jelit – perforacje, oparzenia,
 • uszkodzenie pęcherza moczowego, moczowodów,
 • uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych,
 • tworzenie skrzepów mogących być źródłem zatorowości,
 • uszkodzenie nerwów,
 • przepukliny w miejscu rany pooperacyjnej,
 • reakcje na leki znieczulające,
 • oraz inne trudne do przewidzenia skutki.

W zależności od indywidualnej sytuacji pacjentki groźniejsze powikłania mogą skutkować dłuższym pobytem w szpitalu po zabiegu, koniecznością przetoczenia krwi, ponowną operacją w celu zaopatrzenia uszkodzeń. W takim wypadku pojawia się konieczność przeprowadzenia operacji brzusznej z większego cięcia na skórze, czasem konieczność wycięcia macicy, a także bardzo rzadko w przypadku uszkodzenia jelit, konieczność wyprowadzenia sztucznego odbytu. W najbardziej dramatycznych powikłaniach dochodzi do zgonu pacjentki-częstość około 2-4 na 100,000 przeprowadzonych zabiegów. Mimo iż brzmi to mało zachęcające przedstawione powyżej powikłania występują niezwykle rzadko. Zazwyczaj zabieg przebiega sprawnie (20-40 min) i już następnego dnia kobieta może wrócić do domu. Powrót do pełnej sprawności następuje w ciągu kilku dni. Niektórzy twierdzą, że zabieg jest sześć razy bezpieczniejszy niż jazda samochodem i dwa, trzy razy bezpieczniejszy niż sama ciąża. Przed wyborem tej metody należy się zapoznać się z przciwskazaniami antykoncepcji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Monika Szafarowska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza