Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny?

Rezonans magnetyczny jest bardzo czułą i dokładną metodą diagnostyczną. Znalazł zastosowanie niemal w każdej dziedzinie medycyny. Jednak czy jest to badanie bezpieczne? Czy kobiety w ciąży powinny obawiać się rezonansu? Czy badanie MR może powodować nowotwór? Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania rezonansem magnetycznym? Czy MR mogą poddawać się osoby, które cierpią na klaustrofobię? Na te i inne pytania dotyczące rezonansu magnetycznego odpowie poniższy artykuł.

Zobacz film: "Przebieg badania tomografii komputerowej"

Rezonans magnetyczny a badanie promieniami Roentgena

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

Rezonans magnetyczny to zestaw bardzo silnych magnesów. Jednak mimo tak wysokiego natężenia, pole magnetyczne rezonansu nie ma wpływu na organizm ludzki i pozostaje nieszkodliwe. Dlaczego tak jest?

Promieniowanie elektromagnetyczne może być całkowicie nieszkodliwe lub uśmiercać w przeciągu kilku chwil. Wszystko zależy od parametrów dawki i energii fotonu. O ile kwestia dawki jest łatwa do zrozumienia, to energia fotonu może nastręczać pewne trudności. Każde promieniowanie elektromagnetyczne, od fal radiowych przez światło po promieniowanie Roentgena i gamma, ma dwoistą naturę. Z jednej strony jest to fala a z drugiej strony cząsteczka. Zależność między falą, cząsteczką a wpływem na ciało ludzkie jest bardzo prosta. Im krótsza fala (czyli wyższa częstotliwość) tym większa energia fotonu, czyli cząsteczka jest cięższa i niesie więcej energii - jej wpływ na organizm jest groźniejszy. Fale radiowe mają bardzo słabe fotony. Promieniowanie Roentgena niesie dość energii, by zmienić DNA komórki. Rezonans magnetyczny natomiast wytwarza fale o niskich częstotliwościach, porównywalnych z radiowymi lub niższymi. Oznacza to, że nie jest w stanie uszkodzić żadnego wiązania chemicznego. Nie zmienia DNA, więc nie powoduje nowotworów ani zaburzeń rozwoju płodu.

Rezonans magnetyczny a klaustrofobia

Nie oznacza to, że rezonans magnetyczny nigdy nie zrobił nikomu krzywdy. Jak każda procedura medyczna wiąże się z pewnym ryzykiem. Jednak nie ma ono nic wspólnego z polem magnetycznym.

Rezonans magnetyczny zawiera w środku bardzo potężny magnes i zestaw cewek, które działają jak elektromagnesy. To wszystko jest duże i ciężkie. Dlatego typowy aparat MR, waży kilka ton, zajmuje cały pokój i posiada jedynie mały tunel o średnicy 60 cm w środku. Niektóre osoby cierpiące na klaustrofobię mogą bardzo źle znosić zamknięcie w takim tunelu. Zwłaszcza, że jest tam dość ciepło, a praca cewek powoduje nieznośny hałas, wywołujący wrażenie, że cały aparat zmiażdży nas swoją siłą.

Badania z kontrastem

Kontrast w badaniu rezonansem magnetycznym rzadko jest konieczny. Jednak jeżeli się go podaje, niesie to ze sobą pewne ryzyko. Kontrast używany w rezonansie magnetycznym najczęściej zawiera gadolin. To pierwiastek ziem rzadkich, bardzo silny diamagnetyk, ale też bardzo toksyczny związek. Gdyby podać go w czystej postaci, jest śmiertelną trucizną. Dlatego preparaty kontrastowe posiadają gadolin zamknięty w malutkich otoczkach ze związków helatujących, które nie dopuszczają pierwiastka do naszego organizmu. Taka jest teoria, jednak w praktyce bywa różnie. Zwłaszcza stare preparaty posiadają pewną niewielką ilość gadolinu, który uwolnił się z helatów. Ta ilość jest zbyt mała żeby uszkodzić cały organizm, jednak może niekorzystnie wpływać na nerki (zwłaszcza kiedy są chore). Dlatego też osoby z przewlekłą chorobą nerek powinny dostawać mniejsze ilości kontrastu oraz dużą ilość płynów przed i po badaniu. Osobom teoretycznie zdrowym przed wykonaniem MR zawsze na wszelki wypadek bada się jak funkcjonują nerki.

Rezonans magnetyczny a nowotwory

Mimo licznych badań prowadzonych w wielu krajach nie udało się znaleźć choćby drobnych poszlak łączących badanie rezonansem magnetycznym a powstawaniem nowotworów. Nie ma na to ani przesłanek teoretycznych, ani praktycznych. Tak więc rezonans uznawany jest za całkowicie bezpieczny pod względem onkologicznym.

Implanty a rezonans magnetyczny

Wszelkiego rodzaju wszczepy takie jak zespolenia kości, stalowe klipsy naczyniowe, sztuczne ślimaki słuchowe, aparaty słuchowe wszczepiane podskórnie czy neurostymulatory są bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania rezonansem magnetycznym. Pole magnetyczne rezonansu wytwarza w każdym przedmiocie, który jest ferromagnetykiem silne prądy wirowe i przyciąga go do siebie z ogromną siłą. Dlatego klipsy naczyniowe mogły by zostać wyrwane i spowodować krwotok, a delikatne urządzenia elektroniczne miały by poprzepalane obwody, gdyby znalazły się w pobliżu rezonansu magnetycznego. Obecnie coraz częściej używa się wszczepów tytanowych lub z tworzyw sztucznych, które nie reagują na pole magnetyczne. Jednak elektronika zawsze jest wrażliwa.

Stymulator serca a rezonans magnetyczny

Osoby ze stymulatorem serca powinny omijać rezonans magnetyczny z daleka. Samo wejście do pomieszczenia z rezonansem, który jest wyłączony, może spowodować uszkodzenie rozrusznika i śmierć w wyniku nieprawidłowej pracy serca. Posiadanie tego typu urządzenia jest całkowitym przeciwwskazaniem do badania rezonansem magnetycznym. Delikatna elektronika zostałaby natychmiast uszkodzona i przestała podtrzymywać pracę serca. Jeśli badanie rezonansem jest absolutnie konieczne, najpierw trzeba usunąć stymulator. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Rezonans magnetyczny w ciąży

USG wciąż stanowi badanie pierwszego rzutu w ciąży i jest wzorem bezpieczeństwa. Jednak rezonans magnetyczny ustępuje mu tylko ilością badań i czasem obserwacji. Nie ma jak dotąd żadnych doniesień o niekorzystnym wpływie rezonansu na rozwijające się w łonie matki dziecko. Setki tysięcy kobiet zostało przebadanych rezonansem magnetycznym w czasie ciąży, a obrazy uzyskane w ten sposób pozwoliły skorygować wiele wad i uratować życie dzieci. Badanie nie spowodowało u nich wad wrodzonych ani żadnych innych niekorzystnych następstw.

Rezonans magnetyczny zaraz po USG najbezpieczniejszym badaniem obrazowym. Dodatkowo stanowi nieocenioną pomoc diagnostyczną i pozwala zobaczyć rzeczy, które nie są dostępne żadnemu innemu badaniu. Właściwie jedynym zagrożeniem podczas badania MRimplanty i klaustrofobia.

Lekarz Kalina Wysocka-Dubielecka, 5 miesięcy temu

Bibliografia

  • Sąsiadek M. Rezonans magnetyczny w praktyce klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-60290-50-7
  • Brant W.E., Helms C.A. Podstawy diagnostyki radiologicznej, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-69-X
  • Pruszyński B. Radiologia - diagnostyka obrazowa, Rtg, TK, USG, MR i medycyna nuklearna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4325-9
  • Oestmann J.W. Radiologia kliniczna - zaczynamy, Medipage, Warszawa 2007, ISBN 83-89769-32-9

Źródła zewnętrzne

Rezonans magnetyczny

Komentarze (31)
~Oliwka
~Oliwka około miesiąca temu

Nie piszcie bzdur!!!! Ja doznałam w rezonansie ostrego urazu akustycznego mimo stoperów i byłam hospitalizowana, z uszkodzeniem ucha wewnętrznego. Do końca życia będę odczuwać skutki tego badania.

Odpowiedz
~anneczka
~anneczka 5 miesięcy temu

Nic nie boli, nie jest to przyjemne z racji zamknięcia czy głośnych dźwięków które mogą denerwować, ale w żaden sposób nie jest bolesne, tak więc spokojnie. Miałam właśnie ostatnio to badania i przebiegło w porządku, trochę stresu miałam na początku a potem to już się uspokoiłam. Na pewno warto iść gdzieś, gdzie jest dobra opieka lekarska, ale to jak ze wszystkim.

Odpowiedz
~Malina
~Malina 5 miesięcy temu

Rezonans jest jednym z najbezpieczniejszych badań, nie boli - to tylko pole magnetyczne. Przeciez pole magnetyczne wykorzystuje się nawet w fizjoterapii. Tomografia to naświetlanie, więc trochę mniej polecane badanie. Ja miałam robiony rezonans już kilku krotnie: jama brzuszna, kolano, kręgosłup. Zawsze w CM Diagnostycznym Lux Med i badania przebiegały bezproblemowo.

Odpowiedz
~Szymon
~Szymon 6 miesięcy temu

Czy promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez RM podczas badania przez blisko 1 godzinę i środek kontrastowy zawierający cząstki metali ciężkich (jedną z poważniejszych przyczyn chorób) wpompowywany przez wenflon wprost do krwiobiegu mogą mieć dobry wpływ na organizm człowieka czy zły? Pozostawiam każdemu do rozważenia? Pozdrawiam

Odpowiedz
~ksenia
~ksenia 12 miesięcy temu

ludzie przecież to śmiechu warte, bezpieczny czy niebezpieczny, a czy jak ma się raka czy inną poważną chorobę której nie zdiagnozujemy to to jest bezpieczne? ja od razu jak dostałam skierowanie to nawet nie czekałam - poleciałam prywatnie żeby jak najszybciej wiedzieć czy nie dolega mi coś poważnego

Odpowiedz
~Samarama
~Samarama ponad rok temu

Też miałem kilka dni temu MRI 3T. Kto cierpi na klaustrofobię - może mieć pewne problemy! Poza tym w trakcie badania robi się dość gorąco w środku tego aparatu! Jest co prawda nadmuch świeżego powietrza. Poza tym taka pompka sygnalizacyjna w razie problemów nacisk się i badający przerywa badanie. Generalnie idzie wytrzymać! NIE STRESOWAĆ SIĘ, ROZLUŹNIĆ I MYŚLEĆ O CZYMŚ MIŁYM!

Odpowiedz
~natalia17
~natalia17 ponad rok temu

Ja mialam robiony dzis rezonans i w trakcie bolala mn okropnie szyja az zawolalam lekarke ale wytrzymalam z tym bolem jakos a teraz czuje sie fatalnie caly dzien leze w lózku nie mam sily nawet reka ruszyc nie wiem co mi jest jak tylko wyszlaam z tamtad czuje sie do teraz katastroficznie

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 9 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania
Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny z kontrastem

Rezonans magnetyczny z kontrastem

. - Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny? - Rezonans magnetyczny układu nerwowego - Rezonans magnetyczny układu trawienia - Tomografia...

Badanie kontrastowe przełyku, żołądka i dwunastnicy

Czym jest kontrast i kiedy się go stosuje?

Czym jest kontrast i kiedy się go stosuje?

. - Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny? - Czy tomografia komputerowa jest bezpieczna? - Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny w ginekologii...

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Od czego zależą przerzuty w raku żołądka? (WIDEO)

Od czego zależą przerzuty w raku żołądka? (WIDEO) Odtwórz wideo

i miednicy (lub rezonans magnetyczny) czy laparoskopię, a w wyjątkowych sytuacjach także PET. Jak dochodzi do powstania przerzutów raka żołądka? O tym opowie - prof. dr hab. Włodzimierz Olszewski, patolog.