Trwa ładowanie...

Czy rzeżączka stanie się chorobą nieuleczalną?

Czy rzeżączka stanie się chorobą nieuleczalną?
Czy rzeżączka stanie się chorobą nieuleczalną? (Zdjęcie bakterii / Shutterstock)

Bakterie, które są odpowiedzialne za powstawanie rzeżączki, choroby przenoszonej drogą płciową, są coraz bardziej oporne na antybiotyki, które dotąd stanowiły najskuteczniejszą formę jej leczenia. Lekarze obawiają się, że wraz ze spadkiem skuteczności wszelkich terapii, wkrótce ta choroba stanie się niemożliwa do wyleczenia.

spis treści

1. „Superrzeżączka” atakuje

Czy rzeżączka stanie się chorobą, na którą nie ma lekarstwa? Dr Sally Davies, szef służb medycznych w Wielkiej Brytanii, zwraca uwagę lekarzy i farmaceutów na temat znaczenia antybiotyków i ich odpowiedniego przepisywania przy chorobach przenoszonych drogą płciową.

Rzeżączka jest chorobą weneryczną, wywołaną przez bakterie Neisseria gonorrhoeae, nazywane gonokokami. Są to tzw. dwoinki – zawsze występują parami, zwykle we wspólnej otoczce. Bakterie te mogą przyczynić się także do zapalenia stawów, opon mózgowych, okostnej bądź spojówek. Niestety, gonokoki bardzo szybko uodparniają się na antybiotyki.

– Rzeżączka może stać się chorobą nieuleczalną z powodu ciągłego pojawiania się przeciwbakteryjnego oporu – podaje dr Sally Davies w swoim piśmie ostrzegawczym przekazanym przez BBC.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Oporność na antybiotyki pojawia się, kiedy są one nadużywane, niewłaściwie dawkowane czy niedostosowane do choroby, przeciw której są skierowane. Już teraz rzeżączka stała się oporna na dotychczas stosowane leki farmakologiczne. Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) apeluje do lekarzy, aby nie leczyli rzeżączki tylko jednym typem antybiotyku, opartym na cefalosporynach, ale także i na innych np. doksycyklinie lub azytromycynie.

– Rzeżączka odporna na cefalosporyny może sprawić, że choroba ta stanie się nieuleczalna – powiedziała dr Gail Bolan, dyrektor Division of STD Prevention w CDC.

Ta jedna z najczęstszych chorób zakaźnych, które są przenoszone drogą płciową, staje się oporna na wszelkie leczenie. W ciągu ubiegłego roku wzrost zachorowań na nieuleczalną rzeżączkę podniósł się na świecie o 25 proc. W tym momencie choruje około 350 milionów ludzi, a nie wszystkie przypadki zostały zgłoszone. Problem dotyczy głównie Stanów Zjednoczonych (700 tys. osób), ale szerzy się również w krajach europejskich, chociażby w Wielkiej Brytanii, gdzie niedawno zdiagnozowano 16 przypadków lekoopornej rzeżączki.

Jak sytuacja przedstawia się w Polsce? Na 100 tys. osób odnotowuje się około 100 zachorowań, jednak statystyki dotyczące chorób przenoszonych drogą płciową są z reguły zaniżone, niewiele osób zgłasza wstydliwy problem lekarzowi, próbując wyleczyć infekcje intymne na własną rękę. Ale w przypadku rzeżączki jest to wysoce ryzykowne, ponieważ nieleczona może prowadzić do niepłodności. Ponadto choroba atakuje także inne narządy układu płciowego: jajowody, miednicę i macicę. U kobiet może doprowadzić do ciąży pozamacicznej, poza tym choroba może przenieść się na dziecko.

– Naukowcy ciągle szukają alternatywnej terapii farmakologicznej, która będzie w stanie zwiększyć wyleczalność choroby – dodaje dr Bolan.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze