Trwa ładowanie...

Siedzenie ze skrzyżowanymi nogami zwiększa ryzyko rozwoju chorób żył. Lekarz ostrzega

Lekarze ostrzegają przed konsekwencjami siedzenia przez długi czas ze skrzyżowanymi nogami. To może doprowadzić do chorób żył
Lekarze ostrzegają przed konsekwencjami siedzenia przez długi czas ze skrzyżowanymi nogami. To może doprowadzić do chorób żył (Getty Images)

Znany lekarz ostrzega przed konsekwencjami siedzenia przez długi czas ze skrzyżowanymi nogami. Okazuje się, że może to doprowadzić do rozwoju żylaków. Styl pracy jaką wykonujemy, ma ogromny wpływ na kondycję naszego organizmu. Zarówno stanie przez wiele godzin, jak i siedzenie z nogą założoną na nogę, zwiększa ryzyko rozwoju chorób żył.

spis treści

1. Choroby żył - jakie są objawy?

Choroby żył najczęściej objawiają się dwoma charakterystycznymi dolegliwościami. Pierwszą z nich są żylaki, czyli niebieskie wybrzuszenia, które najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych. Drugą kategorią objawów sygnalizujących problemy żylne, są bóle nóg.

Mogą pojawić się: uczucie ciężkości, zwłaszcza po dłuższym czasie spędzonym w pozycji stojącej, obrzęki nóg, pacjenci mówią, że czują, jakby ich nogi były z ołowiu. O ile pojawienie się żylaków trudno przeoczyć, o tyle ból nóg znacznie rzadziej jest kojarzony z problemami żylnymi.

Zobacz film: "Co to jest zakrzepica żył głębokich?"

W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby, które w pracy spędzają wiele godzin w pozycji stojącej. Na rozwój żylaków są również bardziej narażone osoby, które mają nadwagę, są w ciąży oraz mają rodzinne obciążenie tą chorobą.

Żylakom sprzyja przebywanie przez dłuższy czas na stojąco albo siedzenie ze skrzyżowanymi nogami
Żylakom sprzyja przebywanie przez dłuższy czas na stojąco albo siedzenie ze skrzyżowanymi nogami (Getty Images)

2. Siedzenie ze skrzyżowanymi nogami - czy jest groźne?

Kolejną rzeczą, która zdaniem lekarzy może negatywnie wpłynąć na kondycję żył, jest siedzenie ze skrzyżowanymi nogami. Wiele osób nawykowo zakłada nogę na nogę podczas siedzenia. Jeżeli są to krótkotrwałe zachowania, to nie odgrywają dużej roli. Jednak długotrwałe i regularne przebywanie w takiej pozycji, prowadzi do uciskania naczyń krwionośnych, przez co zmienia się stopień ukrwienia nóg. W konsekwencji może dojść m.in. do powstawania żylaków w kończynach dolnych.

- Jest duża żyła, która pojawia się wokół tylnej części kolan, a jeśli masz skrzyżowane nogi, możesz zmniejszyć przepływ krwi z powrotem w górę nogi - wyjaśnia w rozmowie z Express.co.uk dr Peter Finigan. - Na krótką metę nie jest to duży problem, ale jeśli masz pracę, która wiąże się z siedzeniem ze skrzyżowanymi nogami w jednej pozycji przez dłuższy czas, uważa się, że nie jest to korzystne - wyjaśnia lekarz.

Chodzi o tzw. żyły podkolanowe, które należą do żył głębokich kończyn dolnych. To one odprowadzają krew z tkanek w kierunku serca. Żyły głębokie odgrywają kluczową rolę, ponieważ odpływa przez nie 90 proc. krwi z nóg.

W niektórych przypadkach w żyle podkolanowej może powstawać skrzep, powodując ból, obrzęk i zaczerwienienie w okolicy nóg oraz kolan. Zakrzepica żył podkolanowych może wystąpić z powodu słabego przepływu krwi, uszkodzenia naczynia krwionośnego lub urazu zewnętrznego.

3. Jak zmniejszyć ryzyko rozwoju zakrzepicy?

Do sposobów na zmniejszenie ryzyka chorób żył zaliczamy:

  • utrzymywanie zdrowej wagi i zdrowego stylu życia,
  • regularne przerwy na ruch dla osób przebywających długo w pozycji siedzącej,
  • spacery,
  • regularną aktywność fizyczną,
  • noszenie rajstop przeciwżylakowych.

Zakrzepica najczęściej dotyczy zapalenia żył kończyn dolnych, łydek, ud, rzadziej miednicy. Zakrzep oderwany od ściany żyły może doprowadzić do zatoru tętnicy płucnej i zgonu.

Jeżeli zaczynamy odczuwać znaczną ociężałość nóg, widzimy, że żyły nadmiernie się poszerzają i nie wracają do wcześniejszej wielkości, powinniśmy skonsultować te dolegliwości z lekarzem. Aby ustalić, czy doszło do niewydolności żylnej nie wystarczą badania laborarotryjne. Konieczne jest wykonanie badanie USG doppler, które oceni stan żył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze