Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Domowe sposoby na oparzenia skóry - charakterystyka, czego unikać przy oparzeniach, kiedy udać się do lekarza

Niektóre czynniki mogą nasilić dolegliwości związane z oparzeniem skóry.
Niektóre czynniki mogą nasilić dolegliwości związane z oparzeniem skóry. (Shutterstock)

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może się skończyć bolesnymi oparzeniami skóry. W szczególności wówczas, gdy skóra nie jest chroniona za pomocą filtrów słonecznych. Dowiedz się, w jaki sposób ukoić skórę oparzoną słońcem.

spis treści

1. Domowe sposoby na oparzenia skóry - charakterystyka

 

Niestety nie zawsze mamy pod ręką panthenol w sprayu – środek skutecznie łagodzący oparzenia skórne, który przyśpiesza regenerację skóry uszkodzonej słońcem. Warto wówczas rozważyć kilka naturalnych sposobów, które zredukują tkliwość i zaczerwienienie skóry.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • Zimna woda – skórę oparzoną słońcem warto schłodzić. Można to zrobić w trakcie piętnastominutowej kąpieli w chłodnej wodzie. W przypadku oparzenia słonecznego wskazane jest nawet wykonanie kilku takich kąpieli w ciągu dnia.
  • Okłady z mleka o niskiej zawartości tłuszczu – rozcieńcz 1 szklankę mleka z 4 szklankami wody, a następnie dodaj kilka kostek lodu. Czystą gazę zanurz w powstałym roztworze i przyłóż ją do oparzonych partii skóry na kilkanaście minut.
  • Jogurt – schłodzony jogurt nałóż na obszary ciała objęte oparzeniem. Zawarte w jego składzie aminokwasy przyśpieszą regenerację uszkodzeń skóry. Po upływie 20 minut spłucz jogurt z powierzchni skóry przy użyciu chłodnej wody.
  • Zielona herbata – może złagodzić objawy towarzyszące oparzeniu skóry, takie jak bolesność oraz silne zaczerwienienie skóry. Jest to związane z obecną w jej składzie taniną – garbnikiem roślinnym wykazującym właściwości przeciwzapalne. Wystarczy, że zanurzysz czysty gazik w naparze z zielonej herbaty i przyłożysz go do powierzchni skóry na 20 minut.

2. Domowe sposoby na oparzenia skóry - czego unikać w przypadku oparzenia skóry?

Niektóre czynniki mogą nasilić dolegliwości związane z oparzeniem skóry. Co więcej, mogą one również opóźnić czas gojenia uszkodzeń powstałych w jej obrębie na skutek działania promieniowania UV. Czego lepiej unikać?

  • Mydło – tradycyjne, szare mydło ma silnie zasadowe pH, które może nasilić podrażnienie skóry i zwiększyć jej wysuszenie. Zamiast tego lepiej stosować do mycia żele o neutralnym dla skóry pH.
  • Ekspozycja na promieniowanie UV – w momencie oparzenia skóry należy do minimum ograniczyć kontakt ze słońcem. Skórę powinno się w tym czasie dodatkowo chronić przy użyciu filtrów o najwyższym współczynniku ochrony SPF 50+.
  • Ciepła kąpiel – ciepła kąpiel może nasilić dyskomfort związany z oparzeniem skóry. W tym czasie wymaga ona nieustannego schładzania.
  • Masło – w sieci można znaleźć informacje dotyczące korzystnego wpływu masła na oparzenia. Absolutnie nie należy aplikować na powierzchnię oparzonej skóry tłustych produktów spożywczych, gdyż ograniczą one możliwości oddawania ciepła przez oparzoną skórę, a to z kolei wydłuży czas gojenia.

3. Domowe sposby na oparzenia skóry - kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Samodzielne leczenie można podjąć w przypadku oparzenia I stopnia oraz niekiedy przy oparzeniach II stopnia (pod warunkiem niewielkiej rozległości zmian). W pozostałych przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza. W szczególności wtedy, gdy po ekspozycji słonecznej dojdzie do wystąpienia nudności, dreszczy, wysokiej gorączki, omdleń oraz pęcherzy na powierzchni skóry.

Objawy towarzyszące łagodnemu oparzeniu skóry można skutecznie zredukować przy użyciu naturalnych środków. Warto jednak zawsze pamiętać o fotoprotekcji, która zabezpieczy skórę przed uciążliwymi dolegliwościami związanymi z oparzeniem. W końcu zdecydowanie łatwiej temu zapobiegać, niż leczyć późniejsze konsekwencje wynikające z uszkodzenia skóry słońcem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Pielęgnacja cery wrażliwej po lecie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze