Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Czy szczepić się w ciąży?

Avatar placeholder
Natalia Świtalska 06.04.2023 11:26
Czy szczepić się w ciąży?
Czy szczepić się w ciąży? (Shutterstock)

Rzadko kiedy kobiety w ciąży decydują się na szczepionkę przeciw grypie. Prawdopodobnie myślą, że taki rodzaj ochrony byłby niebezpieczny dla dziecka. W końcu w ciąży nie można stosować określonych leków ani spożywać niektórych pokarmów. Okazuje się, że ze szczepionką przeciw grypie jest inaczej. W związku z wysokim ryzykiem zachorowania na grypę w czasie ciąży, kobietom w każdym trymestrze zaleca się szczepienie między październikiem a listopadem.

spis treści

1. Dlaczego powinnaś się zaszczepić?

Po pierwsze, komplikacje po grypie mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie matki i dziecka. Jeśli zachorujesz na grypę, możesz przekazać infekcję dziecku, dlatego szczepienie zmniejszy prawdopodobieństwo zachorowania dziecka tuż po urodzeniu. Po drugie, grypa u świeżo upieczonych matek jest na tyle kłopotliwa, że nie będą mogły zająć się noworodkami.

Objawy grypy są bardzo uciążliwe – gorączka, ból mięśni, ból głowy, suchy kaszel, ból gardła i katar. Aby nie narazić siebie i dziecka na chorobę, postaraj się, aby wszyscy domownicy się zaszczepili. Pamiętaj: każda osoba powyżej 6 miesiąca życia może zostać zaszczepiona. Szczepienie przeciw grypie dodatkowo umożliwia transfer przeciwciał z krwi matki do krwi dziecka, przez co maluch będzie odporny na zachorowanie nawet do 2 miesięcy.

2. Czy szczepienie przeciw grypie jest bezpieczne w czasie ciąży?

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Szczepienie ochronnematki nieaktywną formą wirusa nie stwarza zagrożenia dla dziecka i nie wiąże się z występowaniem skutków ubocznych u noworodków, takich jak nowotwory. Prawdą jest, że szczepionki przeciw grypie zawierają thimerosal – związek zawierający rtęć, używany do produkcji konserwantów, jednak zredukowana ilość tej substancji nie zagraża zdrowiu matki i dziecka.

Zagrożenia związane ze szczepieniem są niewielkie w porównaniu do ryzyka, jakie niesie samo zachorowanie na grypę. Pamiętaj także, że nie ma przeciwwskazań dotyczących szczepienia matek karmiących. Szczepienie powoduje powstanie w organizmie matki przeciwciał, a te nie tylko nie zaszkodzą dziecku, ale uchronią je przed ryzykiem zachorowania na grypę. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj z lekarzem na temat szczepienia.

3. Jakie są skutki uboczne szczepienia przeciw grypie?

Głównym skutkiem ubocznym dotyczącym szczepionki przeciw grypie jest lokalna reakcja skórna objawiająca się bólem i opuchlizną. Poza tym szczepienie może doprowadzić do gorączki, złego samopoczucia oraz bólu mięśni. Komplikacje te są bardziej prawdopodobne u osób, które szczepią się pierwszy raz. Rzadko szczepieniu towarzyszy reakcja alergiczna.

Zazwyczaj nie zaleca się szczepienia przeciw grypie dzieciom przed 6 miesiącem życia. Nie powinno się szczepić także osób uczulonych na białko kurze oraz niektóre antybiotyki. Dodatkowo nie zaleca się szczepienia u osób, u których wcześniej wykryto reakcję alergiczną tego typu. Nie można także szczepić chorych z podwyższoną temperaturą ciała.

Szczepionka na grypę to nie trucizna – nie zaszkodzi ani dziecku, ani matce. Kobiety brzemienne mogą się zaszczepić, jednak przed podjęciem decyzji powinny zwrócić się do lekarza, aby wykluczyć ryzyko powikłań – szczególnie jeśli jest to pierwszy trymestr ciąży.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze