Czy szczepić się w ciąży?

AH1N1 - medialny szum?

A/H1N1 to odmiana grypy, która może doprowadzić do pandemii. Jest to nowy wirus, więc mało kto jest na niego uodporniony, a do tego bardzo łatwo się on...

Rzadko kiedy kobiety w ciąży decydują się na szczepionkę przeciw grypie. Prawdopodobnie myślą, że taki rodzaj ochrony byłby niebezpieczny dla dziecka. W końcu w ciąży nie można stosować określonych leków ani spożywać niektórych pokarmów. Okazuje się, że ze szczepionką przeciw grypie jest inaczej. W związku z wysokim ryzykiem zachorowania na grypę w czasie ciąży, kobietom w każdym trymestrze zaleca się szczepienie między październikiem a listopadem.

Dlaczego powinnaś się zaszczepić?

Po pierwsze, komplikacje po grypie mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie matki i dziecka. Jeśli zachorujesz na grypę, możesz przekazać infekcję dziecku, dlatego szczepienie zmniejszy prawdopodobieństwo zachorowania dziecka tuż po urodzeniu. Po drugie, grypa u świeżo upieczonych matek jest na tyle kłopotliwa, że nie będą mogły zająć się noworodkami. Objawy grypy są bardzo uciążliwe – gorączka, ból mięśni, ból głowy, suchy kaszel, ból gardła i katar. Aby nie narazić siebie i dziecka na chorobę, postaraj się, aby wszyscy domownicy się zaszczepili. Pamiętaj: każda osoba powyżej 6 miesiąca życia może zostać zaszczepiona. Szczepienie przeciw grypie dodatkowo umożliwia transfer przeciwciał z krwi matki do krwi dziecka, przez co maluch będzie odporny na zachorowanie nawet do 2 miesięcy.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Czy szczepienie przeciw grypie jest bezpieczne w czasie ciąży?

Szczepienie ochronnematki nieaktywną formą wirusa nie stwarza zagrożenia dla dziecka i nie wiąże się z występowaniem skutków ubocznych u noworodków, takich jak nowotwory. Prawdą jest, że szczepionki przeciw grypie zawierają thimerosal – związek zawierający rtęć, używany do produkcji konserwantów, jednak zredukowana ilość tej substancji nie zagraża zdrowiu matki i dziecka. Zagrożenia związane ze szczepieniem są niewielkie w porównaniu do ryzyka, jakie niesie samo zachorowanie na grypę. Pamiętaj także, że nie ma przeciwwskazań dotyczących szczepienia matek karmiących. Szczepienie powoduje powstanie w organizmie matki przeciwciał, a te nie tylko nie zaszkodzą dziecku, ale uchronią je przed ryzykiem zachorowania na grypę. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj z lekarzem na temat szczepienia.

Jakie są skutki uboczne szczepienia przeciw grypie?

Głównym skutkiem ubocznym dotyczącym szczepionki przeciw grypie jest lokalna reakcja skórna objawiająca się bólem i opuchlizną. Poza tym szczepienie może doprowadzić do gorączki, złego samopoczucia oraz bólu mięśni. Komplikacje te są bardziej prawdopodobne u osób, które szczepią się pierwszy raz. Rzadko szczepieniu towarzyszy reakcja alergiczna.

Zazwyczaj nie zaleca się szczepienia przeciw grypie dzieciom przed 6 miesiącem życia. Nie powinno się szczepić także osób uczulonych na białko kurze oraz niektóre antybiotyki. Dodatkowo nie zaleca się szczepienia u osób, u których wcześniej wykryto reakcję alergiczną tego typu. Nie można także szczepić chorych z podwyższoną temperaturą ciała.

Szczepionka na grypę to nie trucizna – nie zaszkodzi ani dziecku, ani matce. Kobiety brzemienne mogą się zaszczepić, jednak przed podjęciem decyzji powinny zwrócić się do lekarza, aby wykluczyć ryzyko powikłań – szczególnie jeśli jest to pierwszy trymestr ciąży.

Komentarze (1)
~Monika
~Monika ponad rok temu

Ja mieszkajac jeszcze w Anglii,w drugim miesiacu ciazy zostalam zaszczepiona przeciw grypie...mialo to przykre konsekwencje....coreczka urodzila sie z bardzo chorym serduszkiem,niestety zmarla.Wazne,ze sprzedala sie kolejna szczepionka...rynek farmaceutyczny to potega.Jedyne co moge zrobic,to ostrzec wszystkie kobiety w pierwszym trymestrze ciazy, NIE SZCZEPCIE SIE PRZECIW GRYPIE

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie w ciąży
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Miesiączka

~Anonimowo123 • ostatni post 4 godziny temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie w ciąży
Zdrowie w ciąży

Pomarańcza

Pomarańcza

Antyoksydanty bogate w witaminy A i C zwiększają odporność organizmu i redukują negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza.

Zdrowie w ciąży

Kontrola cukrzycowa

Kontrola cukrzycowa

Kobieta cierpiąca na cukrzycę ciążową powinna szczególnie kontrolować poziom cukru oraz regularnie się badać, aby nie doprowadzić do poważniejszych zakłóceń ciążowych.

Zdrowie w ciąży

Silny stres w ciąży

Silny stres w ciąży

Kobieta w ciąży powinna o siebie zadbać. Jakikolwiek stres jest w tym stanie niewskazany, gdyż może negatywnie wpłynąć na dziecko.

Zdrowie w ciąży

Dbanie o ciążę

Dbanie o ciążę

Ciąża to szczególny okres dla każdej kobiety, warto więc zadbać o siebie i swoje dziecko, nie powodując nadmiernego rozciągania mięśni brzucha, aby nie dopuścić do komplikacji.

Zdrowie w ciąży

Konsultacje lekarskie

Konsultacje lekarskie

Lekarz, zanim przepisze antybiotyki lub jakiekolwiek inne leki kobiecie w ciąży lub karmiącej, musi przeanalizować wszystkie plusy i minusy takiej kuracji.

Zdrowie w ciąży

Stosowanie leków w ciąży

Stosowanie leków w ciąży

Przed spożyciem jakichkolwiek leków należy skonsultować się z ginekologiem lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Zdrowie w ciąży

Zdrowa rodzina

Zdrowa rodzina

Dzieci, także te jeszcze nienarodzone, trzeba szczególnie chronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń.

Zdrowie w ciąży

Ochrona przed padaczką

Ochrona przed padaczką

Przed zajściem w ciążę kobieta chora powinna ustalić z lekarzem dawkę leków przeciwpadaczkowych. Wtedy będą tak dobrane, aby jak najmniej wpływać na płód i zachowywać swoją skuteczność.

Zdrowie w ciąży

Odkurzanie w ciąży

Odkurzanie w ciąży

Ostatnie badania wykazały wpływ pola magnetycznego emitowanego przez odkurzacz i inne sprzęty AGD na zdrowie płodu.