Trwa ładowanie...

Czy tomografia komputerowa jest bezpieczna?

Avatar placeholder
17.05.2017 07:13
Czy tomografia komputerowa jest bezpieczna?
Czy tomografia komputerowa jest bezpieczna?

Tomografia komputerowa to jedno z badań radiologicznych, wykorzystujących promienie rentgenowskie, wykonywane za pomocą tomografu komputerowego. Istotą tego badania radiologicznego jest odwzorowanie narządu w przekrojach - warstwami, gdyż dzięki temu możliwe jest zlokalizowanie nawet kilkumilimetrowego ogniska choroby. Tomografię komputerową zawsze wykonuje się na zlecenie lekarza, który zna potencjalne skutki tego badania i nie chce dodatkowo narażać zdrowia pacjenta.

spis treści

1. Jak wygląda i na czym polega tomografia komputerowa?

Pacjenta, który jest poddawany tomografii komputerowej, umieszcza się na ruchomym stole i przesuwa do komory - tzw. gantry. W jej wnętrzu porusza się lampa, wytwarzająca promieniowanie rentgenowskie, które prześwietla ciało pacjenta z różnych punktów widzenia. Obrazy powstające z każdego obrotu lamy są sumowane przez komputer i wyświetlane na ekranie jako obraz struktur anatomicznych z poszczególnej warstwy poprzecznej ciała osoby badanej.

2. Wskazania do tomografii komputerowej

Tomografia komputerowa jest zalecana przez lekarza jako wstęp do leczenia operacyjnego, pozwala bowiem zdiagnozować z bardzo dużą dokładnością miejsce i wielkość ogniska chorobowego. Wykonanie tomografii komputerowej zaleca się, gdy zachodzi podejrzenie:

Zobacz film: "Przebieg badania tomografii komputerowej"
  • guza mózgu,
  • udaru mózgu,
  • nieurazowych zmian w centralnym układzie nerwowym,
  • przepukliny jadra miażdżystego (dyskopatii),
  • nowotworu płuc,
  • zmian w obrębie wątroby, nerek, nadnerczy, śledziony, trzustki,
  • węzłów chłonnych - wtedy wykonuje się tomografię komputerową z kontrastem,
  • tętniaka aorty,
  • nowotworu pęcherza moczowego, jajnika, macicy, prostaty.

3. Możliwe powikłania po tomografii komputerowej

Powikłania po badaniu występują najczęściej, gdy została wykonana tomografia komputerowa z kontrastem. Objawami negatywnego wpływu promieni X na organizm człowieka są:

Ze względu na szkodliwy wpływ promieniowania rentgenowskiego zaleca się, by badanie nie było wykonanie więcej niż dwa razy. Przeciwwskazaniem do badania jest ciąża oraz druga połowa cyklu miesięcznego, gdy zachodzi podejrzenie zapłodnienia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze