Czy w ciąży można brać antybiotyki i czy można używać inhalatorów do astmy?
Przyjmowanie leków w ciąży jest kwestią budzącą wiele wątpliwości. Jakiekolwiek środki farmaceutyczne mogą źle wpłynąć na rozwój dziecka, mogą też przyczynić się do wystąpienia u niego wad wrodzonych. Czasami jednak nieprzyjęcie leku może spowodować poważniejsze konsekwencje niż jego zażycie. W takich sytuacjach należy zasięgnąć rady lekarza. Przyszła mama powinna też znajdować się pod stałym nadzorem specjalisty, a leki w ciąży muszą być starannie dobrane.
1. Czy w ciąży można brać antybiotyki?
Antybiotyki w ciążysą niewskazane, ponieważ mogą doprowadzić do wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Przyszła mama nie powinna sięgać po jakiekolwiek leki w ciąży bez konsultacji z lekarzem. Jeśli kobieta przyjmowała antybiotyki przed zajściem w ciążę, powinna poradzić się lekarza, czy może kontynuować kurację. Czasami zdarza się, że zaniedbanie leczenia będzie miało poważniejsze skutki niż potencjalne zagrożenie płodu. Przed wypisaniem recepty na nowy antybiotyk, kobieta powinna poinformować lekarza, że jest w ciąży. Niektóre antybiotyki są zdecydowanie zabronione w ciąży, ale są również takie, które można przyjąć ze specjalnych wskazań. Specjalista ma obowiązek poinformować kobietę o ewentualnych skutkach ubocznych, które mogą wystąpić po przyjęciu leku.
2. Czy w ciąży można używać inhalatorów do astmy?
Kobiety ciężarne, które chorują na astmę, powinny kontrolować chorobę. Zaniedbana astma w ciąży może spowodować:
- niedotlenienie płodu,
- pojawienie się stanu przedrzucawkowego,
- przedwczesny poród,
- niską wagę noworodka,
- podwyższone ciśnienie.
Dlatego też, w razie wystąpienia ataków astmy trzeba użyć inhalatora. U kobiet chorujących na astmę jeszcze przed zajściem w ciążę, w czasie ciąży choroba może przebiegać różnie – jej objawy mogą stać się łagodniejsze, mogą pozostać niezmienne lub mogą ulec pogorszeniu. Zaostrzenie choroby odczuwa się zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży.
Wśród leków na astmę możemy wyróżnić leki przeciwzapalne i leki rozszerzające oskrzela. Leki przeciwzapalne zmniejszają opuchliznę i stan zapalny płuc, działają stopniowo, nie tylko zapobiegają powtórnym atakom, ale też łagodzą występujące objawy astmy. Tego typu leki na astmę w ciąży nie stanowią zagrożenia dla dziecka.
Drugi typ środków stosowanych w astmie to leki rozszerzające oskrzela, które ułatwiają oddychanie. Ich działanie jest natychmiastowe. Są bezpieczne dla kobiet w ciąży, lekarz może jedynie zmienić dawkowanie środka. Inhalatory do astmy mają tę właściwość, że przyjmowany z nich lek trafia do płodu w mniejszej ilości, przez co są one bezpieczniejsze niż tabletki.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.