Czy w ciąży można chodzić w butach na wysokich obcasach lub nosić biustonosze z fiszbinami i stringi?
Każda kobieta pragnie czuć się atrakcyjna, również w czasie ciąży. Seksowna bielizna znacznie to ułatwia. Warto jednak zastanowić się nad zaletami i wadami noszenia stringów i biustonoszy z fiszbinami w czasie ciąży. Będąc w ciąży, kobiety chcą chronić swoje dziecko i świadomie unikają pewnych czynności, które mogłyby wywołać uraz maleństwa. Chodzenie w butach na wysokich obcasach w ciąży nie jest polecane, ponieważ mogą one doprowadzić do urazów.
1. Czy w ciąży można nosić biustonosze z fiszbinami lub stringi?
Noszenie biustonoszy z fiszbinami w czasie ciąży nie jest szkodliwe, ale istnieje duże ryzyko, że będą one niewygodne dla kobiet, którym zmieniają się piersi. Wiele położnych i sprzedawczyń bielizny odradza biustonosze z fiszbinami w czasie ciąży. Sztywny drut może przeszkadzać w zmianach w rozmiarze i kształcie piersi.
Biustonosze z fiszbinami mogą utrudniać zwiększony przepływ krwi lub zgniatać rozwijający się system przewodów mlecznych. W rezultacie, oprócz braku komfortu może pojawić się stan zapalny. Zmiany w piersiach zachodzą bardzo wcześnie. Już przed 6. tygodniem ciąży pojawia się tkliwość i niewielkie powiększenie. Piersi ciężarnej mogą stać się guzowate, a żyły bardziej widoczne. Piersi stopniowo rosną, zwykle około 5 cm w obwodzie i 140 gramów w wadze. Te zmiany pokazują, dlaczego ważny jest wygodny biustonosz. Dobrze jest mierzyć się kilkakrotnie w czasie ciąży.
Dobry biustonosz dla ciężarnej powinien mieć szersze ramiączka, wzmocnienia i regulację obwodu na plecach, aby móc dłużej go nosić. Niezwykle istotne jest dobranie właściwego rozmiaru. Na początku należy znaleźć biustonosz z odpowiednimi miseczkami. Nie mogą być zbyt duże ani za małe. Następnie należy wyregulować ramiączka, aby dobrze podnosiły biust. Ważne jest także zapięcie biustonosza, które powinno znajdować się pod łopatkami, na wysokości linii biustu. Biustonosz należy zapiąć na pierwszą haftkę z brzegu. Na koniec warto nałożyć na biustonosz bluzkę, aby sprawdzić, czy biust dobrze w nim wygląda. Jeśli jednak kobieta w ciąży decyduje się na biustonosz z fiszbinami, powinna pamiętać o tym, aby drut nie uciskał piersi, a także, by zdejmować go na noc.
Wiele kobiet w ciąży obawia się, że będą musiały zrezygnować z noszenia swoich ulubionych stringów. Rzeczywiście, ten rodzaj bielizny może zwiększać ryzyko bakteryjnego zakażenia pochwy i infekcji dróg moczowych. Obydwie przypadłości stwarzają komplikacje w ciąży. Jeśli jednak ciężarna nie ma tych problemów i czuje się wygodnie w stringach, nie ma powodu, aby rezygnowała z nich na rzecz tradycyjnej bielizny.
2. Czy w ciąży można chodzić w butach na wysokich obcasach?
Z jednej strony ciężarne chcą prowadzić w miarę normalny tryb życia, z drugiej obawiają się, czy codzienna aktywność nie odbije się na zdrowiu dziecka. Wszystko zależy od tego, czy ciąża przebiega prawidłowo. Jeśli rozwój dziecka przebiega prawidłowo, a kobieta czuje się dobrze, nie ma powodu, dla którego nie mogłaby pracować, nosić ulubioną bieliznę lub wykonywać prac domowych.
Inną kategorię wątpliwości stanowi noszenie butów na wysokim obcasie. Wiele kobiet, które przed ciążą codziennie nosiły szpilki, powinny z nich zrezygnować, przynajmniej w części. Noszenie butów na wysokich obcasach zmienia postawę ciała i wywiera nacisk na stawy i więzadła, które u kobiet w ciąży są bardziej miękkie, przez co są bardziej narażone na naciągnięcie i uszkodzenie. To z kolei prowadzi do bólu dolnej części pleców. W związku z tym lepszą opcją dla ciężarnej są buty na płaskim obcasie. Zapewniają komfort i nie nadwyrężają kręgosłupa.
Kobiety, które cenią sobie atrakcyjny wygląd w ciąży, mogą pójść na kompromis i część dnia chodzić w butach na wysokim obcasie, a część na płaskim. Warto jednak pamiętać, że w czasie ciąży stopy mogą stać się nieco szersze, więc ukochana para szpilek może po porodzie nadawać się tylko do wyrzucenia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.