Czy w ciąży można leczyć trądzik i zęby?

Leczenie trądziku w ciąży nie zawsze jest bezpieczne dla dziecka. Niektóre leki, na przykład z retinolem, tetracykliną, izotretynoiną, mogą zwiększać ryzyko poronienia oraz doprowadzić w przyszłości do pojawienia się wad w uzębieniu i kościach malucha. Istnieje duża grupa maści i żelów, które są bezpieczne dla przyszłej mamy. Dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji, należy zasięgnąć rady lekarza. Inaczej sprawa wygląda z wizytami u stomatologa, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla matki i jej dziecka. Kobiety w ciąży powinny dbać o uzębienie.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Czy w ciąży można leczyć trądzik?

Przyjmowanie leków w ciąży zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Stosowanie jakichkolwiek preparatów, nawet tych potencjalnie bezpiecznych, bez wiedzy lekarza jest niedopuszczalne. Leczenie trądziku przeprowadzane jest najczęściej za pomocą farmakologii. Dlatego też kobiety w ciąży, którym dokucza trądzik, powinny dowiedzieć się, jakie ryzyko niesie stosowanie danych preparatów.

Leczenie zębów a ciąża

Kobiety w ciąży, które chcą mieć piękne i zdrowe zęby, nie powinny unikać wizyt kontrolnych. Zabiegi stomatologiczne nie zaszkodzą dziecku.

Zażywanie leków na trądzik w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Niektóre środki należy odstawić znacznie wcześniej, zanim jeszcze kobieta zajdzie w ciążę. Leczenie trądziku farmaceutykami z izotretynoiną powinno zostać przerwane w momencie, gdy kobieta dowie się o tym, że jest w ciąży.

Preparaty wzbogacone o retinoidy (pochodne witaminy A) mogą wywołać u malucha problemy z przyswajaniem wiedzy, wady rozwojowe mózgu, choroby serca, deformację uszu i twarzy. Leki z retinoidami zwiększają też ryzyko poronienia. Na trądzik podawana jest też tetracyklina, która jest potencjalnie niebezpieczna dla dziecka, jako że jej wpływ na rozwój malucha jest widoczny w późniejszym czasie. Tetracyklina może być winna powstaniu wad w uzębieniu i kościach dziecka.

Leki takie jak: izotretynoina, tretynoina i adapalen, są niebezpieczne w ciąży. Istnieją jednak środki, maści i żele, które przyszła mama może stosować bez obawy. Należą do nich preparaty z nadtlenkiem benzoilu i z niektórymi antybiotykami. Żeby jednak kobieta ciężarna miała pewność, że leki przeciwtrądzikowe są bezpieczne dla niej i dla dziecka, musi zasięgnąć rady specjalisty.

Czy w ciąży można leczyć zęby?

Wizyta u stomatologa może nie należy do najprzyjemniejszych, ale za to z pewnością jest niezbędna. Na ból zęba nie skutkują żadne środki przeciwbólowe, jedynie interwencja dentysty może przynieść ulgę. Kobiety w ciąży, które chcą mieć piękne i zdrowe zęby, nie powinny unikać wizyt kontrolnych. Zabiegi stomatologiczne, które oferuje stomatologia estetyczna, nie zaszkodzą dziecku. W organizmie kobiet ciężarnych zachodzi dużo zmian hormonalnych, które mogą wpłynąć na stan uzębienia. Dlatego wizyty stomatologiczne są wręcz zalecane przyszłym mamom.

W okresie ciąży zwiększa się ryzyko wystąpienia krwawienia z dziąseł, zapalenia i infekcji, a także pojawienia się płytki nazębnej. Prawdopodobnie choroby dziąseł powodują przedwczesny poród, odpowiadają za niską wagę noworodków i inne komplikacje. Przed rozpoczęciem leczenia zębów warto poinformować dentystę o ciąży. Nie wiadomo, czy wypełnienia z amalgamatem szkodzą kobietom w ciąży i ich dzieciom, bezpieczniej jednak jest zrezygnować z tego typu wypełnień.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Czy w ciąży mogę...?
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Czy w ciąży mogę...?
Czy w ciąży mogę...?

Leczenie zębów a ciąża

Leczenie zębów a ciąża

Kobiety w ciąży, które chcą mieć piękne i zdrowe zęby, nie powinny unikać wizyt kontrolnych. Zabiegi stomatologiczne nie zaszkodzą dziecku.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO)

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik pospolity to choroba skóry, która występuje u młodych ludzi pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Charakteryzuje się pojawieniem wykwitów (...) grudkowo-krostkowych, zaskórników i grudek, które zlokalizowane są na twarzy w obrębie...

Wybielanie zębów - przeciwwskazania, metody, efekty uboczne

Gwiazdy, które wybieliły zęby

Gwiazdy, które wybieliły zęby

jednak, że myje zęby tylko 3 razy w tygodniu. Celebrytka twierdzi, że ma mocne zęby i nie potrzebuje ich myć, wystarczy jej jedynie płyn do płukania jamy (...) . Porównując jednak zdjęcia z przeszłości, można zauważyć,...

Trądzik

Trądzik u kobiet w ciąży

Trądzik u kobiet w ciąży

oraz trądzik. Jak sprawić, aby skóra stała się ładna i gładka w czasie ciąży? Czy można leczyć trądzik w ciąży? Przyczyny trądziku w ciąży Podczas...

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO)

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik pospolity można podzielić ze względu na przebieg zmian chorobowych, np.: łagodny, umiarkowany oraz ciężki. Wymienia się również trądzik (...) zaskórnikowy, skupiony oraz grudkowo-krostkowy. Ponadto wyróżnia...

Zioła i przyprawy

Glistnik jaskółcze ziele - właściwości zdrowotne

Glistnik jaskółcze ziele - właściwości zdrowotne

leczyć kilka rodzajów nowotworów, w tym białaczki. Jakie dolegliwości pomoże nam wyleczyć ta roślina oraz jak ją bezpiecznie stosować? Właściwości (...) , modzele, pęcherze, pryszcze, trądzik, grzybicę i egzemę. W bardzo...