Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Czy w ciąży można leczyć trądzik i zęby?

Czy w ciąży można leczyć trądzik i zęby?
Czy w ciąży można leczyć trądzik i zęby? (Shutterstock)

Leczenie trądziku w ciąży nie zawsze jest bezpieczne dla dziecka. Niektóre leki, na przykład z retinolem, tetracykliną, izotretynoiną, mogą zwiększać ryzyko poronienia oraz doprowadzić w przyszłości do pojawienia się wad w uzębieniu i kościach malucha. Istnieje duża grupa maści i żelów, które są bezpieczne dla przyszłej mamy. Dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji, należy zasięgnąć rady lekarza. Inaczej sprawa wygląda z wizytami u stomatologa, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla matki i jej dziecka. Kobiety w ciąży powinny dbać o uzębienie.

spis treści

1. Czy w ciąży można leczyć trądzik?

Przyjmowanie leków w ciąży zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Stosowanie jakichkolwiek preparatów, nawet tych potencjalnie bezpiecznych, bez wiedzy lekarza jest niedopuszczalne. Leczenie trądziku przeprowadzane jest najczęściej za pomocą farmakologii. Dlatego też kobiety w ciąży, którym dokucza trądzik, powinny dowiedzieć się, jakie ryzyko niesie stosowanie danych preparatów.

Leczenie zębów a ciąża
Leczenie zębów a ciąża

Kobiety w ciąży, które chcą mieć piękne i zdrowe zęby, nie powinny unikać wizyt kontrolnych. Zabiegi

zobacz galerię
Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Zażywanie leków na trądzik w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Niektóre środki należy odstawić znacznie wcześniej, zanim jeszcze kobieta zajdzie w ciążę. Leczenie trądziku farmaceutykami z izotretynoiną powinno zostać przerwane w momencie, gdy kobieta dowie się o tym, że jest w ciąży.

Preparaty wzbogacone o retinoidy (pochodne witaminy A) mogą wywołać u malucha problemy z przyswajaniem wiedzy, wady rozwojowe mózgu, choroby serca, deformację uszu i twarzy. Leki z retinoidami zwiększają też ryzyko poronienia. Na trądzik podawana jest też tetracyklina, która jest potencjalnie niebezpieczna dla dziecka, jako że jej wpływ na rozwój malucha jest widoczny w późniejszym czasie. Tetracyklina może być winna powstaniu wad w uzębieniu i kościach dziecka.

Leki takie jak: izotretynoina, tretynoina i adapalen, są niebezpieczne w ciąży. Istnieją jednak środki, maści i żele, które przyszła mama może stosować bez obawy. Należą do nich preparaty z nadtlenkiem benzoilu i z niektórymi antybiotykami. Żeby jednak kobieta ciężarna miała pewność, że leki przeciwtrądzikowe są bezpieczne dla niej i dla dziecka, musi zasięgnąć rady specjalisty.

2. Czy w ciąży można leczyć zęby?

Wizyta u stomatologa może nie należy do najprzyjemniejszych, ale za to z pewnością jest niezbędna. Na ból zęba nie skutkują żadne środki przeciwbólowe, jedynie interwencja dentysty może przynieść ulgę. Kobiety w ciąży, które chcą mieć piękne i zdrowe zęby, nie powinny unikać wizyt kontrolnych. Zabiegi stomatologiczne, które oferuje stomatologia estetyczna, nie zaszkodzą dziecku. W organizmie kobiet ciężarnych zachodzi dużo zmian hormonalnych, które mogą wpłynąć na stan uzębienia. Dlatego wizyty stomatologiczne są wręcz zalecane przyszłym mamom.

W okresie ciąży zwiększa się ryzyko wystąpienia krwawienia z dziąseł, zapalenia i infekcji, a także pojawienia się płytki nazębnej. Prawdopodobnie choroby dziąseł powodują przedwczesny poród, odpowiadają za niską wagę noworodków i inne komplikacje. Przed rozpoczęciem leczenia zębów warto poinformować dentystę o ciąży. Nie wiadomo, czy wypełnienia z amalgamatem szkodzą kobietom w ciąży i ich dzieciom, bezpieczniej jednak jest zrezygnować z tego typu wypełnień.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze