Trwa ładowanie...

Czy w ciąży można mieć kontakt ze zwierzętami i z preparatami na pchły i owady?

Używanie preparatów na pchły i owady przez kobietę ciężarną może wzbudzać obawy co do zagrożenia, jakie stwarza kontakt z chemikaliami dla płodu. Warto więc wiedzieć, że środki na pchły nie powodują wad wrodzonych u dzieci. Niektórymi infekcjami można zarazić się od zwierząt, dlatego w czasie ciąży należy zachować szczególną ostrożność w kontakcie z nimi. Dla miłośniczek zwierząt może się to wydawać trudne, jednak ze względu na dobro dziecka warto niekiedy zrezygnować ze swoich upodobań, przynajmniej na czas ciąży.

spis treści

1. Czy w ciąży można mieć kontakt z preparatami na pchły i owady?

Środki na pchły nie powodują wad wrodzonych u dzieci – są dokładnie badane pod kątem potencjalnej szkodliwości dla ludzi, jeśli jednak kobieta w ciąży obawia się o zdrowie płodu, powinna poprosić kogoś o wyręczenie jej podczas odpchlenia zwierząt domowych.Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Pies a ciąża
Pies a ciąża

Niektórymi infekcjami można zarazić się od zwierząt, dlatego w czasie ciąży należy zachować szczególną

zobacz galerię

Niewielka ilość środka na pchły na skórze lub wdychana podczas odpchlenia nie stwarza większego zagrożenia dla płodu. Niebezpieczeństwo pojawia się, kiedy ciężarna ma kontakt z pestycydami przez dłuższy czas.

 W przypadku środków na owady kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność, ponieważ zawierają substancje, które w dużych ilościach mogą być szkodliwe dla zdrowia ciężarnej i płodu. Istnieje prawdopodobieństwo, że używanie środków na owady w pierwszym trymestrze przyczynia się do wady wrodzonej u chłopców znanej jako spodziectwo. Jednak konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić tę zależność. W lecie zamiast środka owadobójczego można używać świec z citronellą, aby odstraszać owady. Dostępne są także naturalne środki.

 Nie sposób uniknąć styczności z niebezpiecznymi substancjami. Jednak zachowanie rozsądku i higieny może zminimalizować ryzyko zaszkodzenia płodowi. Kobiety w ciąży nie powinny popadać w przesadę i dążyć do sterylności w swoim otoczeniu. Bardziej rozsądne jest zastosowanie się do wyżej wymienionych wskazówek i cieszenie się oczekiwaniem na nowego członka rodziny.

2. Czy w ciąży można mieć kontakt ze zwierzętami?

Jedną z infekcji, która negatywnie wpływa na płód, jest toksoplazmoza. Może ona powodować u dziecka problemy ze wzrokiem i wady mózgowia. Zarażenie następuje zwykle w wyniku spożycia surowego, niedogotowanego mięsa, ale także poprzez kontakt z kałem kotów i innych zwierząt.

Toksoplazmoza jest najbardziej niebezpieczna w pierwszym trymestrze ciąży. 

Jednak prawdopodobieństwo zarażenia się toksoplazmozą podczas ciąży jest niewielkie, a raz przebyta infekcja uodparnia na całe życie. Istnieje duża szansa na to, że posiadając kota, kobieta zdążyła wcześniej zarazić się i w ten sposób jest odporna na toksoplazmozę.Mimo to zaleca się, aby kobiety w ciąży nie opróżniały kociej kuwety – powinna ona być oczyszczona codziennie, ale przez kogoś innego. Jeśli ciężarna jest zmuszona zrobić to sama, powinna mieć na sobie gumowe rękawice, a po skończonej czynności umyć dokładnie ręce i rękawice. Ostrożność należy zachować także podczas prac w ogrodzie, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia. Podstawą jest mycie rąk przed kontaktem z jedzeniem. W wielu przypadkach toksoplazmoza nie ma żadnych objawów, ale ciężarna powinna wykonać badanie krwi na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza