Czy w ciąży można mieć kontakt ze zwierzętami i z preparatami na pchły i owady?
Używanie preparatów na pchły i owady przez kobietę ciężarną może wzbudzać obawy co do zagrożenia, jakie stwarza kontakt z chemikaliami dla płodu. Warto więc wiedzieć, że środki na pchły nie powodują wad wrodzonych u dzieci. Niektórymi infekcjami można zarazić się od zwierząt, dlatego w czasie ciąży należy zachować szczególną ostrożność w kontakcie z nimi. Dla miłośniczek zwierząt może się to wydawać trudne, jednak ze względu na dobro dziecka warto niekiedy zrezygnować ze swoich upodobań, przynajmniej na czas ciąży.
1. Czy w ciąży można mieć kontakt z preparatami na pchły i owady?
Środki na pchły nie powodują wad wrodzonych u dzieci – są dokładnie badane pod kątem potencjalnej szkodliwości dla ludzi, jeśli jednak kobieta w ciąży obawia się o zdrowie płodu, powinna poprosić kogoś o wyręczenie jej podczas odpchlenia zwierząt domowych.
Niewielka ilość środka na pchły na skórze lub wdychana podczas odpchlenia nie stwarza większego zagrożenia dla płodu. Niebezpieczeństwo pojawia się, kiedy ciężarna ma kontakt z pestycydami przez dłuższy czas. W przypadku środków na owady kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność, ponieważ zawierają substancje, które w dużych ilościach mogą być szkodliwe dla zdrowia ciężarnej i płodu. Istnieje prawdopodobieństwo, że używanie środków na owady w pierwszym trymestrze przyczynia się do wady wrodzonej u chłopców znanej jako spodziectwo. Jednak konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić tę zależność. W lecie zamiast środka owadobójczego można używać świec z citronellą, aby odstraszać owady. Dostępne są także naturalne środki. Nie sposób uniknąć styczności z niebezpiecznymi substancjami. Jednak zachowanie rozsądku i higieny może zminimalizować ryzyko zaszkodzenia płodowi. Kobiety w ciąży nie powinny popadać w przesadę i dążyć do sterylności w swoim otoczeniu. Bardziej rozsądne jest zastosowanie się do wyżej wymienionych wskazówek i cieszenie się oczekiwaniem na nowego członka rodziny.
2. Czy w ciąży można mieć kontakt ze zwierzętami?
Jedną z infekcji, która negatywnie wpływa na płód, jest toksoplazmoza. Może ona powodować u dziecka problemy ze wzrokiem i wady mózgowia. Zarażenie następuje zwykle w wyniku spożycia surowego, niedogotowanego mięsa, ale także poprzez kontakt z kałem kotów i innych zwierząt.
Toksoplazmoza jest najbardziej niebezpieczna w pierwszym trymestrze ciąży. Jednak prawdopodobieństwo zarażenia się toksoplazmozą podczas ciąży jest niewielkie, a raz przebyta infekcja uodparnia na całe życie. Istnieje duża szansa na to, że posiadając kota, kobieta zdążyła wcześniej zarazić się i w ten sposób jest odporna na toksoplazmozę.
Mimo to zaleca się, aby kobiety w ciąży nie opróżniały kociej kuwety – powinna ona być oczyszczona codziennie, ale przez kogoś innego. Jeśli ciężarna jest zmuszona zrobić to sama, powinna mieć na sobie gumowe rękawice, a po skończonej czynności umyć dokładnie ręce i rękawice. Ostrożność należy zachować także podczas prac w ogrodzie, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia. Podstawą jest mycie rąk przed kontaktem z jedzeniem. W wielu przypadkach toksoplazmoza nie ma żadnych objawów, ale ciężarna powinna wykonać badanie krwi na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.