Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Czy w ciąży można się opalać, korzystać z sauny i gorących kąpieli?

Czy w ciąży można się opalać, korzystać z sauny i gorących kąpieli?
Czy w ciąży można się opalać, korzystać z sauny i gorących kąpieli? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Kobiety w ciąży nie powinny korzystać ze wszystkich przyjemności, do których były przyzwyczajone przed zajściem w ciążę. Sauna, gorące kąpiele, opalanie – te rzeczy znajdują się na liście czynności przeciwwskazanych. Mimo że są to pozornie niewinne zabiegi, ich wpływ na zdrowie kobiety w ciąży jest ogromny. Przegrzanie organizmu zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dzieci. Dodatkowo, kobieta ciężarna może poczuć się słabo i zemdleć. Warto, by pielęgnacja urody w ciąży była bezpieczna zarówno dla kobiety, jak i dziecka.

spis treści

1. Czy w ciąży można korzystać z sauny i gorących kąpieli?


Gorąca kąpiel podnosi temperaturę ciała matki, co może być niebezpieczne dla jej dziecka. Badania wykazują, że przegrzanie organizmu może prowadzić u dziecka do wad wrodzonych mózgu i kręgosłupa, na przykład do rozszczepu kręgosłupa. Jednak ryzyko przegrzania jest mniejsze w przypadku gorącej kąpieli niż sauny lub jacuzzi; woda w wannie stosunkowo szybko traci ciepło, podczas gdy temperatura w jacuzzi lub saunie jest utrzymywana na stałym, wysokim poziomie.



Korzystanie z sauny
Korzystanie z sauny

Zbyt wysoka temperatura, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży, może powodować wady wrodzone u płodu.

zobacz galerię
Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Zaleca się, aby kobiety w ciąży nie korzystały z sauny, ponieważ zbyt wysoka temperatura, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży, może powodować wady wrodzone u płodu. Zwiększa się wtedy ryzyko wady cewy nerwowej.

 Kobieta w ciąży przebywająca w saunie może zasłabnąć i zemdleć. Wysoka temperatura zmniejsza ciśnienie krwi, a to negatywnie wpływa na przepływ krwi do dziecka i jest niebezpieczne na każdym etapie ciąży.

Także w wannie ciężarna może poczuć się słabo lub dostać mdłości. Ponadto gorąca kąpiel zwiększa ryzyko krwawienia.

 Zagrożenia dla płodu są różne. Nawet pozornie niewinne zabiegi, jak kąpiel w gorącej wodzie, mogą odbić się na zdrowiu dziecka. Pielęgnując urodę, warto pomyśleć o bezpieczeństwie dziecka. Nadmiar zabiegów kosmetycznych może zaszkodzić maleństwu.

2. Czy w ciąży można się opalać?

Promienie UV oddziałują niszcząco na skórę ludzką. Przyspieszają jej starzenie i mogą wywołać choroby skórne. Opalenizna jest reakcją obronną skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Zbyt długie i intensywne opalanie podrażnia skórę i wywołuje poparzenia.



W czasie ciąży skóra staje się zwykle bardziej wrażliwa i łatwiej ulega poparzeniu. Dlatego ciężarne powinny używać kremu z filtrem i unikać kontaktu ze słońcem. Wiele kobiet w ciąży zauważa ponadto, że ich skóra szybciej zmienia kolor pod wpływem promieniowania słonecznego. W rezultacie możliwe jest wystąpienie nieregularnych ciemniejszych plamek na twarzy lub linii na brzuchu. Te zmiany mogą być jeszcze bardziej widoczne u kobiet, które się opalały.



Większość produktów opalających jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Skutki niepożądane mogą wystąpić po użyciu preparatów w aerozolu.

 Sztuczne opalanie w ciąży ma coraz więcej zwolenników ze względu na szkodliwość opalania na słońcu lub w solarium. Dostępne są spraye, pianki, kremy i chusteczki opalające. W salonach kosmetycznych można przyciemnić skórę całego ciała specjalnym aerozolem.



Główny składnik sztucznej opalenizny jest nietoksyczny i ma wpływ tylko na martwe tkanki zewnętrznej części skóry. Po użyciu środka opalającego następuje reakcja chemiczna, a skóra zmienia odcień na lekko brązowy. Sztuczna opalenizna, która powstaje w wyniku wsmarowania środka opalającego, nie powoduje zmian w głębszych partiach skóry, a substancje wchodzące w skład kremów czy pianek nie są wchłaniane przez organizm.



Jednak w przypadku środków w aerozolu część substancji jest wchłaniana i być może ma jakiś wpływ na płód. Nie istnieją badania, które stwierdzałyby taką zależność, mimo to warto na czas ciąży ograniczyć się do stosowania samoopalaczy, które wciera się w skórę.

 Warto pamiętać, że leżenie godzinami na słońcu może prowadzić do przegrzania organizmu i odwodnienia. Ponadto promienie ultrafioletowe negatywnie wpływają na obecność kwasu foliowego w organizmie. Kwas foliowy jest szczególnie istotny w ciągu pierwszych tygodni ciąży, ponieważ chroni płód przed niektórymi wadami wrodzonymi, na przykład przed rozszczepem kręgosłupa. Dlatego ciężarne powinny unikać długotrwałego przebywania na słońcu, zwłaszcza na początku ciąży. Warto także przyjmować suplementy kwasu foliowego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze