Czy w ciąży można spać na brzuchu i czy można dotykać brzucha?
Czy będąc w ciąży mogę spać na brzuchu? Takie pytanie zadaje sobie niejedna przyszła mama. Odpowiedź na nie brzmi: tak. Istnieją jednak pewne zastrzeżenia. W ciąży na brzuchu można spać tylko do momentu, gdy brzuszek zaczyna być widoczny, w innym przypadku może to przypominać uczucie leżenia na piłce oraz prowadzić do uszkodzeń płodu. Później zdecydowanie wygodniej będzie układać się na lewym boku. Dzięki temu nie uciskasz na naczynia krwionośne jamy brzusznej.
Kiedy widzimy znajome kobiety w ciąży, naszą pierwszą reakcją jest chęć pogłaskania jej brzucha. Czy jednak w ten sposób nie zaszkodzimy dziecku? Wątpliwości budzi również spanie ciężarnej na brzuchu. Czy taka pozycja jest wskazana? W przypadku głaskania brzucha ciężarnej, nie należy tego robić, gdy ciąża jest zagrożona. Z kolei spanie na brzuchu nie tylko wiąże się z ryzykiem, ale jest też po prostu niewygodne.
1. Czy w ciąży można spać na brzuchu?
Kobiety ciężarne często zastanawiają się, czy spanie na brzuchu nie stanowi zagrożenia dla płodu. Okazuje się, że we wczesnym etapie ciąży – nie. W tym czasie macica jest nadal chroniona przez kość łonową. Jednak w późniejszym etapie ciąży spanie na brzuchujest niewygodne lub wręcz niemożliwe. Lekarze również nie są zwolennikami tej pozycji podczas spania.
Spanie na brzuchu może mieć niekorzystny wpływ na ciążę. Jest to szczególnie ryzykowne w zaawansowanej ciąży, przy widocznym brzuchu. We wczesnej ciąży pozycja, w której śpimy, nie ma większego znaczenia.
Najlepszą metodą jest spanie na boku, zwłaszcza na lewym, ponieważ leżenie na prawym boku lub plecach może spowodować ucisk żyły głównej dolnej i w rezultacie zmniejszyć dopływ krwi do serca. Następnie krew może zostać w dolnej części ciała i doprowadzić do zmniejszenia rzutu serca i ilości krwi, która dopływa do narządów. Kobieta może zemdleć, a płód być niedotleniony. Dlatego ciężarna, u której w czasie leżenia pojawiły się mroczki przed oczami, kołatanie serca lub duszność, powinna położyć się na lewym boku. W takiej pozycji lepiej pracują także nerki.
Spanie na plecach może przynieść nieprzyjemne dolegliwości – w okolicy trzeciego trymestru kobieta może mieć problemy z oddychaniem lub zgagę.
2. Czy w ciąży można dotykać brzucha?
Naszym pierwszym odruchem, gdy rozmawiamy z kobietą ciężarną, jest chęć dotknięcia i pogłaskania jej brzucha. Okazuje się jednak, że dotykanie i głaskanie brzucha w czasie ciąży jest zabronione w przypadku ciąży zagrożonej, ponieważ może wywołać skurcze i przedwczesny poród. Jeśli jednak ciąża przebiega prawidłowo, głaskanie brzucha jest wręcz zalecane. Jest to sposób na budowanie więzi z dzieckiem i przyzwyczajanie go do dotyku i świata zewnętrznego. Dziecko często odpowiada na głaskanie brzucha kopaniem lub zmianą pozycji. Ponadto masowanie brzucha pomaga myśleć o znajdującym się w nim dziecku jak o prawdziwej osobie.
Według niektórych badań, dzieci będące w łonie matki mają zdolność odczuwania miłości rodziców. Nawiązywanie kontaktu to element rozwoju osobowości dziecka; kiedy relacja między rodzicami a dzieckiem jest zdrowa, dziecko zaczyna wierzyć, że świat jest bezpiecznym miejscem. Tak rodzi się zaufanie. Dla wielu rodziców poczucie więzi z nienarodzonym dzieckiem pojawia się w trakcie ciąży. Dlatego też warto rozmawiać z nim, głaskać brzuch ciężarnej i zrobić badanie ultrasonograficzne. Widok dziecka w łonie matki pomaga wielu rodzicom dostrzec w nim człowieka.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.