Trwa ładowanie...

Czy warto zainwestować w pościel antyalergiczną? Dowiedz się, jakie ma wady i zalety

 Alicja Barszcz
06.04.2023 15:50
Czy warto zainwestować w pościel antyalergiczną? Dowiedz się, jakie ma wady i zalety
Czy warto zainwestować w pościel antyalergiczną? Dowiedz się, jakie ma wady i zalety

Pościel jest to produkt codziennego użytku, który powinien spełniać indywidualne wymogi użytkownika, a przede wszystkim zapewniać mu zdrowy i spokojny sen. Jest to szczególnie ważne dla alergików, którzy są niezwykle podatni na szkodliwe działanie niektórych materiałów, kurzu, roztoczy. Kichanie, kaszel, łzawienie oczu, wysypka ‒ takie objawy są bardzo uciążliwe i nie pozwalają cieszyć się pokrzepiającym snem. Alergicy muszą więc używać specjalnej pościeli antyalergicznej, która zadba o ich zdrowie.

spis treści

1. Elementy uczulające w pościeli

Co uczulającego może być w pościeli? Przede wszystkim uważa się, że roztocza. Jednak to nie same pajęczaki są alergizujące, ale ich odchody. Niestety pościel jest dla roztoczy wspaniałym mieszkaniem, gdyż po pierwsze zapewnia im pożywienie, czyli złuszczony ludzki naskórek, a po drugie ‒ to idealne środowisko do życia (ciepło i wilgoć). Innym uczulającym elementem pościeli może być materiał, a do najczęściej uczulających należy naturalna wełna, choć osoby podatne na alergie mogą źle reagować na różne rodzaje tkanin.

2. Właściwości pościeli antyalergicznej

Alergicy mają szeroki wybór pościeli, która zapewni im zdrowy i spokojny sen. Osoby uczulone na konkretną tkaninę mogą kupić pościel wykonaną z innego materiału. Jeśli zaś chodzi o alergię na roztocza, również można zainwestować w specjalną pościel antyalergiczną. Osoby z uczuleniem przede wszystkim powinny często prać swoją pościel, aby pozbyć się z niej roztoczy i ich odchodów. Ważne jest to, że te małe pajęczaki giną w temperaturze ok. 55 stopni Celsjusza, więc kupując kołdrę i poduszki, należy zwrócić uwagę na możliwość ich prania w minimum 60 stopniach. W sklepach można znaleźć także pościel, której wypełnienie jest nasączone specjalnymi środkami zwalczającymi roztocza. Preparaty tego rodzaju można również kupić oddzielnie i po prostu spryskiwać nimi pościel. Produkty kupowane jako antyalergiczne powinny posiadać certyfikat, więc sama informacja na etykiecie jest niewystarczająca i każdy alergik, aby mieć pewność, że pościel jest dla niego bezpieczna, powinien zapytać sprzedawcę o atesty.

3. Pościel naturalna

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Pościel antyalergiczna, która jest wytworzona z wełny wielbłąda, merynosa albo kozy kaszmirskiej, charakteryzuje się tym, że zawiera lanolinę, która nie pozwala na zadomowienie się w niej roztoczy i bakterii. Dodatkowo tego rodzaju materiał odpycha od siebie kurz i zanieczyszczenia, więc dłużej zachowuje czystość i nie ma konieczności częstego prania takiej pościeli. Jednocześnie produkt tego rodzaju jest bardzo trwały i spełnia swoje zadanie nawet przez 10 lat. Tylko kołdra i poduszki z wysoką zawartością wełny są skuteczne i prawdziwie mogą chronić alergików przed roztoczami. Niestety wełna i lanolina są bardzo często same w sobie uczulające, więc nie każdy może cieszyć się ich zaletami.

Bardzo polecane są pościele z jedwabnym wypełnieniem, lniane lub bambusowe, gdyż są nie tylko antyalergiczne, ale też ekologiczne. Wspomagają naturalne regulowanie temperatury ciała w czasie snu, a więc zapobiegają przegrzaniu, a jednocześnie zatrzymują ciepło i nie pozwalają na wychłodzenie. Oczywiście, kupując antyalergiczną pościel naturalną, trzeba liczyć się z wyższymi kosztami, ale taki zakup będzie spełniał swoje zadanie przez wiele lat i poniesiony wydatek z pewnością zwróci się przez ten czas.

Najlepiej jednak przed zakupieniem pościeli po prostu skonsultować się z lekarzem alergologiem, który z pewnością pomoże swoją wiedzą oraz doświadczeniem i doradzi, który rodzaj pościeli będzie dla nas najlepszy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze