Trwa ładowanie...

Czy zmęczenie może doprowadzić do śmierci? (WIDEO)

Avatar placeholder
11.02.2019 00:03

Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez firmę KongsbergAutomotive Pruszków pod tytułem "Komfort jazdy”, 90 procent Polaków stwierdza, iż zmęczenie nie jest istotną przyczyną wszystkich wypadków na drogach. Na pytanie kierowców jak często planują przerwy podczas długiej jazdy samochodem, deklarują oni, że robią przerwy nie rzadziej niż co trzy godziny.

Co dziesiąta osoba przyznaje się do tego, że planuje przerwę po każdej godzinie spędzonej za kółkiem. Natomiast jedynie co czwarta osoba stwierdza, że planuje krótką przerwę podczas jazdy w połowie wyznaczonej dla siebie trasy. Światowe badania pokazują, że zmęczony kierowca zapadając w trzysekundowy mikrosen jest w stanie nieświadomie przejechać aż 100 metrów przy prędkości 110 kilometrów na godzinę.

Najwięcej wypadków i tym samym niestety ofiar można zauważyć w miesiącach wakacyjnych, takich jak lipiec, sierpień czy wrzesień. Wiąże się to z naszymi wakacyjnymi wyjazdami, gdzie ta podróż, czas tej podróży, znacząco się wydłuża.

Eksperci alarmują i jasno i głośno, że powinniśmy pamiętać o tym, aby podczas naszej podróży zaplanować sobie przerwę przynajmniej co trzy godziny. Wskazane jest oczywiście zatrzymywanie się co godzinę bądź też korzystajmy z dostępnych rozwiązań, czyli wentylacji naszych foteli samochodowych oraz różnego rodzaju systemów komfortu jazdy, które zwiększą tak naprawdę nasz komfort, bezpieczeństwo oraz zdrowie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze