Trwa ładowanie...

Czyhają w wodzie. Zanim wyjedziesz, sprawdź, gdzie jest bezpiecznie

 Katarzyna Prus
12.06.2022 15:11
Wybierając sprawdzone miejsca do kąpieli możemy uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem
Wybierając sprawdzone miejsca do kąpieli możemy uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem (Getty Images)

Toksyczne sinice i bakterie coli to tylko część bardzo groźnych niespodzianek, które mogą czyhać w dzikich kąpieliskach. Zanim wyjedziemy nad wodę, warto sprawdzić, które miejsca zbadała inspekcja sanitarna. Dzięki temu możemy uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem.

spis treści

1. Zanim wyjedziesz, sprawdź gdzie jest bezpiecznie

- Zanim wybierzemy się na wypoczynek nad wodę, warto zajrzeć do serwisu kąpieliskowego, który prowadzi Główny Inspektorat Sanitarny. Znajdziemy tam pełną listę kąpielisk, czyli sprawdzonych przez inspekcję sanitarną miejsc przeznaczonych do wypoczynku nad wodą - przypomina Szymon Cienki, rzecznik GIS.

Kąpiel w dzikich miejscach może być bardzo niebezpieczna
Kąpiel w dzikich miejscach może być bardzo niebezpieczna (Getty Images)
Zobacz film: "Objawy zakażenia E.coli"

- Sezon kąpieliskowy rozpoczął się 1 czerwca, ale większość kąpielisk zacznie działać dopiero z początkiem sezonu wakacyjnego, który rozpoczyna się 24-25 czerwca. Dane są aktualizowane na bieżąco wraz z otwieraniem kolejnych obiektów. Aktualnie mamy 679 zgłoszonych kąpielisk - dodaje.

GIS zwraca uwagę, że w serwisie można znaleźć znacznie więcej informacji niż tylko lokalizację kąpieliska i dane podmiotu odpowiedzialnego za jego organizację.

- Znajdziemy tam również informacje na temat jakości wody i jej przydatności do kąpieli. Jeśli badania wykażą, że woda nie nadaje się do kąpieli, w serwisie znajdziemy także przyczyny zamknięcia takiego miejsca - zaznacza Szymon Cienki.

Z serwisu można się też dowiedzieć, która stacja sanitarno-epidemiologiczna sprawuje nadzór nad kąpieliskiem. Tam można zgłaszać ewentualne nieprawidłowości.

2. Kąpiąc się "na dziko" narażamy zdrowie

Na co się narażamy, jeśli zdecydujemy się na wypoczynek w miejscu, którego nie ma w bazie GIS-u?

- Kąpieliska, które są w naszej bazie to miejsca sprawdzone i bezpieczne. Jeśli będziemy korzystać z “dzikich” miejsc, powinniśmy między innymi liczyć się z tym, że woda w takich zbiornikach może nie nadawać się do kąpieli. Mogą tam występować toksyczne sinice, a także bakterie E. coli - ostrzega rzecznik GIS.

Dodaje też: - Nie wiemy, czy w takim miejscu dno jest bezpieczne, czy są np. jakieś uskoki. W wodzie mogą się też znaleźć zanieczyszczenia przemysłowe czy pozostałości nawozów z pobliskich pól. Dlatego warto wybierać miejsca, które zostały wcześniej przebadane przez inspekcję sanitarną.

3. Toksyczne sinice

Sinice pojawiają się zarówno w zamkniętych akwenach (jeziora, zalewy), jak i w morzach. Niektóre z nich mogą wytwarzać kilka rodzajów toksyn, w tym: dermatotoksyny, hepatotoksyny i neurotoksyny. Kontakt z nimi może prowadzić nawet do groźnych zaburzeń neurologicznych.

Warto pamiętać, że zatruć się można nawet wdychając opary. Objawami są m.in.: rumień skórny, świąd lub podrażnienia oczu, bóle mięśni i brzucha, dreszcze, nudności i wymioty, zawroty głowy.

- Po kontakcie z sinicami może wystąpić odczyn zapalny spowodowany wydzielanymi przez nie toksynami lub z powodu nadwrażliwości skóry na bezpośredni kontakt z tymi bakteriami. U alergików może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli ktoś jest uczulony np. na jad owadów błonkoskrzydłych, to na pewno powinien też unikać kąpieli w niesprawdzonych zbiornikach wodnych, bo trudno przewidzieć jak zareaguje na kontakt z sinicami - zwraca uwagę Jacek Krajewski, lekarz rodzinny, prezes "Porozumienia Zielonogórskiego".

- Możliwe są także powikłania neurologiczne: drgawki, ślinotok, zburzenia równowagi a nawet paraliż mięśni, ale żeby do tego doszło, kontakt z sinicami musiałby być dłuższy lub nastąpić drogą pokarmową - tłumaczy lekarz.

4. Niebezpieczne bakterie E. coli

Dr Krajewski ostrzega też przed bakteriami E. coli, których w nieprzebadanych stojących zbiornikach, jak jeziora czy stawy, jest bardzo dużo.

Escherichia coli to bakteria, która naturalnie występuje w jelicie grubym człowieka. Dopóki pozostaje w układzie pokarmowym, nie zagraża zdrowiu. Jeśli przedostanie się w inne miejsca, może wywołać poważne dolegliwości.

- Kontakt z tymi bakteriami może mieć poważne konsekwencje. Mogą wywoływać m.in. zatrucie pokarmowe. U zdrowych osób typowe objawy jak biegunka czy bóle brzucha ustępują z reguły po 48 godzinach. Jeśli są jednak bardzo gwałtowne może dojść do odwodnienia - tłumaczy dr Krajewski. - U osób, które mają choroby współistniejące zatrucie bakteriami E. coli może je jeszcze nasilić. Ustabilizowana cukrzyca czy choroby układu pokarmowego mogą mieć cięższy przebieg i będą wymagały leczenia w warunkach szpitalnych.

Bakterie E. coli mogą wywołać też poważne infekcje dróg moczowych, które najczęściej dotykają kobiety, a także przewlekłe zapalenie zatok czy śmiertelnie groźną sepsę.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze