Trwa ładowanie...

Czyszczenie uszu – kiedy i jak?

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 07.06.2023 17:18
Czyszczenie uszu to temat, który powinny zgłębić zwłaszcza osoby, które zmagają się z nadprodukcją woskowiny.
Czyszczenie uszu to temat, który powinny zgłębić zwłaszcza osoby, które zmagają się z nadprodukcją woskowiny. (Adobe stock)

Czyszczenie uszu to temat, który powinny zgłębić zwłaszcza osoby, które zmagają się z nadprodukcją woskowiny. Kiedy i dlaczego jest to wskazane? Kiedy można wykorzystać domowe sposoby, a w jakich sytuacjach lepiej zdecydować się na specjalistyczne czyszczenie uszu?

spis treści

1. Czy czyszczenie uszu jest konieczne?

Czyszczenie uszu nie jest konieczne zawsze. U osób, które nie zmagają się z problemami natury laryngologicznej, narząd słuchu oczyszcza się bowiem samoistnie. Nadmiar woskowiny, gęstej wydzieliny koloru lekko żółtego lub brązowego, nie powinien być usuwany.

Kiedy czyszczenie uszu jest potrzebne? Jest to wskazane u osób:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • mających tendencję do nadprodukcji woskowiny. Woskowina produkowana jest w zbyt dużej ilości z różnych powodów. Może to wynikać z wąskich kanałów słuchowych, błędów higienicznych, długotrwałego korzystania ze słuchawek dousznych czy spędzania dużej ilości czasu w zanieczyszczonym środowisku. Problem często dotyczy osób starszych, u których spada aktywność gruczołów woskowinowych,
  • borykające się z chorobami o podłożu dermatologicznym (np. atopowe zapalenie skóry),
  • u których występują anatomiczne nieprawidłowości w budowie przewodu słuchowego,
  • regularnie stosujące zatyczki do uszu lub słuchawki wewnątrzuszne,
  • noszących aparat słuchowy.

2. Domowe sposoby na czyszczenie uszu

Jak wyczyścić uszy w prawidłowy i bezpieczny sposób? W przypadku, gdy problemem nie jest nadmiar woskowiny, wystarczy jedynie mycie zewnętrznej części ucha (czyli małżowiny) oraz usuwanie woskowiny, która wydostała się z przewodu słuchowego. Do czyszczenia uszu wystarczy ciepła woda oraz mydło lub żel do mycia o neutralnym pH. Dobrze robić to w czasie kąpieli.

Najczęściej praktykowaną metodą usuwania woskowiny jest czyszczenie uszu patyczkami. Nie jest to jednak dobry pomysł. Nie dość, że istnieje ryzyko urazu mechanicznego, efektem działania może być nadprodukcja wydzieliny, zatkanie uszu i utworzenie tzw. korka woskowinowego. Patyczki higieniczne, tak u niemowląt i dzieci, jak i dorosłych, należy stosować wyłącznie do zbierania woskowiny z małżowiny usznej.

Inne popularne domowe sposoby czyszczenia uszu i usuwania woskowiny to:

  • stosowanie parafiny. Do ucha wlewa się kilka kropli delikatnie podgrzanej cieczy,
  • płukanie ucha wodą utlenioną wprowadzaną do przewodu przy użyciu strzykawki lub gruszki.

O ile zabiegi te mogą okazać się skuteczne, o tyle przeprowadzane na własną rękę grożą uszkodzeniem błony bębenkowej.

Gdy w uchu zalega woskowina lub problemem jest jej nadprodukcja, pomocne są różne preparaty wodne oraz olejowe w formie sprayu lub kropli, które są dostępne w aptece. Ich formuły opierają się na takich składnikach jak parafina ciekła, oleje roślinne, glicerol, olejki o działaniu antyseptycznym sól fizjologiczna, ale również środki przeciwzapalne i łagodzące.

Dzięki temu rozmiękczają woskowinę i ułatwiają jej usunięcie. Bardzo ważne jest, by ich nie nadużywać. Wystarczy stosować je profilaktycznie raz w tygodniu lub doraźnie, gdy wskazane jest rozmiękczenie korka i wypłukanie woskowiny z ucha.

Czyszczenie uszu - świeca

Jedną z niekonwencjonalnych metod oczyszczania uszu jest ich świecowanie uszu, nazywane też konchowaniem. Umieszczana w uchu zapalona - specjalna, pusta w środku świeca - ma rozpuścić zalegający w nim wosk wraz z bakteriami oraz pyłami. Oczyszczanie uszu tą metodą jest możliwe dzięki wytwarzaniu przez płomień świecy podciśnienia.

Zabieg ten wymaga ostrożności oraz wiedzy o poprawnej technice jego wykonywania. Bardzo ważne jest także zapoznanie się z przeciwskazaniami do zabiegu, takimi jak infekcje ucha, pęknięta błona bębenkowa oraz korzystanie z aparatów albo implantów słuchowych. Czyszczenie uszu świecą uszu najlepiej powierzyć doświadczonemu specjaliście.

3. Płukanie uszu u laryngologa

Gdy pojawia się problem z uszami, najlepiej zdecydować się na czyszczenie uszu u laryngologa. Nie jest to skomplikowane czy bolesne, trwa kilka minut. Zabieg irygacji wykonuje się strzykawką. Na czym polega?

Lekarz wprowadza do ucha wodę, kierując jej strumień w taki sposób, by nie doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. Woda wraz z nieczystościami wypływa do naczynia umieszczonego pod uchem.

Jeśli chodzi o samodzielnie płukanie uszu przy użyciu strzykawki i wody jest to możliwe, ale ryzykowne. Może bowiem prowadzić do **perforacji błony bębenkowej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze