Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Davercin - skład i działanie, tabletki powlekane, płyn, żel

Avatar placeholder
13.06.2023 10:54
Davercin to lek, który stosowany jest w leczeniu trądziku pospolitego. Davercin występuje w postaci płynu, który nanosi się na skórę. a także w postaci tabletek powlekanych.
Davercin to lek, który stosowany jest w leczeniu trądziku pospolitego. Davercin występuje w postaci płynu, który nanosi się na skórę. a także w postaci tabletek powlekanych. (AdobeStock)

Davercin to lek, który stosowany jest w leczeniu trądziku pospolitego. Davercin występuje w postaci płynu, który nanosi się na skórę. a także w postaci tabletek powlekanych. Davercin jest lekiem stosowanym w dermatologii i jest preparatem wydawanym wyłącznie na receptę.

spis treści

1. Skład Davercinu

Davercin to lek, który jest stosowany u osób, które zmagają się z trądzikiem. Substancją czynną leku jest erytromycyna (w postaci cyklicznego węglanu). Główne zadanie erytromycyny to hamowanie rozwoju białek bakteryjnych. Substancja czynna leku davercin czyli erytromycyna zaliczana do substancji o działaniu bakteriostatycznym, o szerokim spektrum działania.

Lek davercin występuje zarówno pod postacią tabletek, które należy przyjmować doustnie oraz pod postacią płynu, który należy nanieśc na zmienione chorobowo miejsce na skórze.

2. Tabletki powlekane

Lek davercin w postaci tabletek powlekanych stosowany jest w leczeniu zapalenia gardła oraz zapalenia zatok.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Davercin stosuje się także przy zakażeniach ucha środkowego i zewnętrznego, zakażeniach dolnych dróg oddechowych czyli: ostre zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc a także przy zakażeniach skóry i tkanek miękkich: ropnie i czyraki, róża.

Wskazaniem do stosowania leku dawercin są także: zakażenia przewodu pokarmowego, zapalenia dziąseł, angina Vincenta. Lek Devercin stosowany jest także w leczeniu płonicy.

Jak usunąć blizny po trądziku?
Jak usunąć blizny po trądziku? [5 zdjęć]

Trądzik pospolity to już nie tylko problem dojrzewających nastolatków. Coraz częściej zespół chorobowy

zobacz galerię

Zdarza się jednak, że nawet jesli istnieją wskazania do stosowania leku davercin to nie wszyscy będą mogli go przyjmować. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest ciężka niewydolność wątroby oraz uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku.

Podczas kuracji lekiem davercin nie należy stosować któregokolwiek z następujących leków: astemizol, cyzapryd, pimozyd, terfenadyna, ergotamina lub dihydroergotamina. Dawkowanie leku davercin zleca ściśle lekarz i należy przyjmować lek zgodnie z jego zaleceniami.

Podczas leczenia davercinem mogą u niektórych osób wystąpić działania niepożądane. Występują one rzadko i korzyści ze stosowania leku są większe niż możliwe skutki uboczne.

Do najczęściej występujących skutków ubocznych podczas kuracji lekiem davercin zalicza się:

  • nudności i wymioty,
  • biegunka,
  • bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • bezsenność,
  • koszmary senne,
  • stany splątania,
  • zaburzenia orientacji,
  • omamy,
  • zaburzenia rytmu serca.

3. Davercin w płynie i żelu

Davercin występuje także w postaci płynu oraz żelu, który stosuje się w leczeniu trądziku pospolitego. Płyn należy nanieść na oczyszczoną wcześniej skórę za pomocą jałowego gazika lub w przypadku żelu posamrować cienką warstwę na zmienione chorobowo miejsce na skórze.

Przeciwwskazanie do stosowania davercinu w żelu lub w płynie to uczulenie na jakikolwiek składnik leku. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem stosowanie leku davercin.

Zobacz także:

Podczas kuracji davercinem nie zaleca się stosowania innych leków przeciwtrądzikowych, zwłaszcza złuszczających i ścierających. Płyn davercin należy nanosić na oczyszczoną skórę dwa razy na dobę (rano i wieczorem) jałowym gazikiem. Leczenie powinno trwać około czterech tygodni.

Davercin w żelu należy także stosować dwa razy na dobę. Należy posmarować cinką warstwę żelu na oczyszczoną skórę na twarzy. W przypadku żelu kuracja trwa od 6 do 8 tygodni.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze