Trwa ładowanie...

David Beckham od lat cierpi na OCD. Skutki odczuła cała rodzina

 Patrycja Pupiec
06.10.2023 14:00
David Beckham opowiedział o życiu z zaburzeniem psychicznym. Całkowicie zdominowało jego rutynę
David Beckham opowiedział o życiu z zaburzeniem psychicznym. Całkowicie zdominowało jego rutynę (Getty Images)

Były kapitan reprezentacji Anglii w piłce nożnej opowiedział o szczegółach życia z zaburzeniem psychicznym. David Beckham cierpi na nerwicę natręctw, która zdominowała życie całej jego rodziny. Piłkarz przyznał się do nietypowej rutyny, którą "pielęgnuje" każdego dnia.

spis treści

1. David Beckham cierpi na nerwicę natręctw (OCD)

Na platformie Netflix dostępny jest serial dokumentalny o jednym z najsłynniejszych piłkarzy wszechczasów. David Beckham opowiada w nim o swojej drodze na szczyt, ale także ujawnia prawdę o zaburzeniach, z jakimi zmaga się niemal całe życie.

Serial ukazuje rutynę piłkarza, który cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Beckham przyznał, że każdego wieczoru, gdy wszyscy domownicy śpią, przechadza się po domu i upewnia, że wszędzie jest porządek. Codziennie przed snem czyści świece i przycina ich knoty.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

W serialu uwzględniono także archiwalne nagranie. Na jednym z nich nastoletni wówczas piłkarz przyznaje, że nienawidzi bałaganu i zawsze utrzymuje pokój w czystości.

Ubrania gwiazda futbolu układa według koloru. Każdy strój planuje z tygodniowym wyprzedzeniem, a gdy ktoś dotyka jego rzeczy, jest w stanie to rozpoznać, ponieważ nie zostawi ich w takim ułożeniu, jak właściciel.

O swoich zaburzeniach David mówił już w 2006 r. Wówczas przyznał, że jego rzeczy muszą być ułożone w linii prostej, najlepiej parami.

2. Typowe zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne

Osoba cierpiąca na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne doświadcza niekontrolowanych, natrętnych i powtarzających się myśli, (obsesji) i/lub angażuje się w powtarzalne działania (kompulsje).

Ludzie zmagający się z tym zaburzeniem, mogą doświadczać niepokoju, a zachowanie i/lub w połączeniu z nieustępliwymi myślami, może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Typowe obsesje - według Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego (NIMH) - obejmują agresywne myśli w stosunku do innych lub siebie, strach przed utratą, zgubieniem czegoś albo zapomnieniem o czymś, obawę przed utratą kontroli nad swoim zachowaniem czy chęć posiadania idealnego porządku i symetrycznych rzeczy wokół siebie.

Kompulsje mogą z kolei obejmować nadmierne czyszczenie lub mycie rąk, układanie przedmiotów w określony, zazwyczaj precyzyjny sposób, wielokrotne sprawdzanie różnych rzeczy np. czy drzwi są zamknięta albo czy żelazko jest wyłączone.

3. Czym objawia się nerwica natręctw?

Należy podkreślić, że nie wszystkie powtarzające się zachowania, nawyki czy rytuały są zaburzeniami.

Osoby cierpiące na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne nie potrafią:

  • kontrolować swoich obsesji i kompulsji, choć mogą zdawać sobie sprawę z tego, że są nadmierne;
  • spędzają więcej niż godzinę dziennie na swoich obsesjach lub kompulsjach;
  • nie czerpią przyjemności ze swojego zachowania, ale mogą odczuwać chwilową ulgę od niepokoju;
  • doświadczają znaczących trudności w życiu codziennym z powodu swoich zachowań lub myśli.

Niektóre osoby zmagające się z tym zaburzeniem mają również tiki, które obejmują powtarzające się ruchy lub dźwięki.

Jeśli zmagasz się z tym problemem i znacząco wpływa na twoje życie, pamiętaj, że możesz szukać pomocy. Nawet najcięższe postaci zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych można leczyć przy pomocy specjalisty zdrowia psychicznego.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze