Trwa ładowanie...

Depakine – działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne, opinie, zamienniki

Avatar placeholder
04.07.2023 16:13
Depakine to lek, który po zastosowaniu działa w celu zahamowania drgawek organizmu.
Depakine to lek, który po zastosowaniu działa w celu zahamowania drgawek organizmu. (AdobeStock)

Depakine to lek, który po zastosowaniu działa w celu zahamowania drgawek organizmu. Jest on przepisywany na receptę w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu i podawany w przypadku ataków padaczki. Poniżej można zapoznać się z krótkim opisem specyfiku.

spis treści

1. Depakine – działanie

Działanie Depakine polega na hamowaniu napadów padaczkowych: klonicznych, tonicznych, toniczno-kloniczne, nieświadomości, miokloniczne i atoniczne. Napady częściowe, które są lub nie są wtórnie uogólnione. Preparat można stosować u dorosłych i dzieci, zarówno w monoterapii, jak i w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi.

Ponadto preparat Depakine stosuje się w przypadku profilaktyki choroby afektywnej dwubiegunowej w przypadku nieskuteczności preparatów litu, karbamazepiny.

2. Depakine – skład

Zobacz film: "Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym"

W skład Depakine wchodzi kwas walproinowy oraz walproinian sodu. Mechanizm działania kwasu walproinowego oraz walproinianu sodu jest złożony i nie został całkowicie zbadany. Kwas walproinowy wpływa na neuroprzekaźniki pobudzające oraz może działać bezpośrednio na kanały sodowe i potasowe w błonach komórkowych neuronów. Poprawia koordynację wzrokowo-ruchową i zdolności koncentracji. Szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego.

Ochrona przed padaczką
Ochrona przed padaczką

Przed zajściem w ciążę kobieta chora powinna ustalić z lekarzem dawkę leków przeciwpadaczkowych. Wtedy

zobacz galerię

3. Depakine – skutki uboczne

Skutki uboczne stosowania preparatu Depakine mogą powstać w wyniku nadwrażliwości na walproinian sodu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Z uwagi na realne ryzyko wystąpienia ciężkich zaburzeń czynności wątroby, które mogą zakończyć się zgonem, należy dokładnie rozważyć konieczność zastosowania preparatu u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 3 lat, zwłaszcza z padaczką o ciężkim przebiegu i w połączeniu z uszkodzeniem mózgu, opóźnionym rozwojem psychomotorycznym i metaboliczną lub genetyczną chorobą zwyrodnieniową.

Nie zaleca się stosowania Depakine u pacjentów z niedoborem enzymów cyklu mocznikowego a także w przypadku wystąpienia objawów uszkodzenia wątroby i trzustki. U pacjentów stosujących leki przeciwpadaczkowe odnotowano przypadki występowania myśli i zachowań samobójczych. Dlatego też pacjenci przyjmujący preparat powinni znajdować się pod stałą kontrolą lekarską.

Warto wiedzieć:

Depakine może spowodować zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego w postaci zmniejszenie łaknienia, nudności, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, zaburzenia czynności wątroby i trzustki. Mogą wystąpić również: przejściowe wypadanie włosów, wysypki skórne, drżenia, senność, na przemiennie z pobudzeniem.

Ze względu na możliwość wystąpienia senności w trakcie kuracji preparatem Depakine należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

4. Depakine – dawkowanie

Depakine należy przyjmować w trakcie posiłku. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Dorośli i młodzież Depakin powinni stosować w następujących ilościach: 20-30 mg/kg masy ciała na dobę. Niemowlęta i dzieci: 30 mg/kg masy ciała na dobę.

Leczenie Depakine pacjentów otrzymujących inne leki przeciwpadaczkowe należy wprowadzać stopniowo, osiągając optymalną dawkę leku w ciągu 2 tygodni, a następnie stopniowo zmniejszać dawki innych leków przeciwpadaczkowych, jednocześnie kontrolując objawy choroby.

U pacjentów, którzy nie przyjmują innych leków przeciwpadaczkowych dawkę Depakine należy zwiększać co 2-3 dni w celu osiągnięcia optymalnej dawki leku w ciągu około tygodnia. U pacjentów z niewydolnością nerek może okazać się konieczne zmniejszenie dawki leku.

Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu. Nie należy też nagle odstawiać leku.

5. Depakine – opinie

Opinie o Depakine zależą od tego w jaki sposób preparat działa na organizm pacjenta. Zawsze w przypadku gdy nie zauważamy poprawy lekarz może zaproponować zwiększenie dawki leku bądź jego zamianę na inny preparat po którym pacjent będzie czuł się lepiej.

6. Depakine – zamienniki

Zamienniki Depakine powinny zostać przypisane przez lekarza po obserwacji oraz konsultacji z pacjentem. Wówczas można znaleźć następujące preparaty:

Absenor, Convival Chrono, Convulex, Convulex, Convulex 150, Convulex 300Depakine syrop, Orfiril 150, Valproic Acid Er-Apc 300, Valprolek 300, Valpro-Ratiopharm Chrono 500.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze