Trwa ładowanie...

Dermatix - skład, działanie, wskazania, przeciwwskazania

 Kinga Olchowy
19.07.2021 16:58
Dermatix to lek w formie maści, który stosuje się najczęściej w przypadku blizn różnego pochodzenia.
Dermatix to lek w formie maści, który stosuje się najczęściej w przypadku blizn różnego pochodzenia. (123rf)

Dermatix to lek w formie maści, który stosuje się najczęściej w przypadku blizn różnego pochodzenia. Przyspiesza ich gojenie, zmniejsza ich rozmiar i przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości towarzyszącym obecności wszelkich znamion na skórze. Na czym dokładnie polega działanie leku Dermatix i jak go stosować?

spis treści

1. Co to jest Dermatix?

Dermatix to wyrób medyczny dostępny bez recepty. Ma postać żelu, a jego główna funkcja to leczenie blizn różnego pochodzenia. Główną substancją czynną preparatu są polisiloksany - związki chemiczne, składające się na przemian z atomów tlenu i krzemu. Pozyskiwane są między innymi z oczyszczonego piasku, a ich budowa i chemiczne właściwości pozwalają na dużą elastyczność.

Żel Dermatix dostępny jest w tubkach, zawierających 15g produktu. Wystarcza to na wielotygodniową kurację.

2. Działanie Dermatixu

Zobacz film: "Chirurg TVN-u: "NFZ powinien refundować operowanie blizn po wypadkach!""

Polisiloksany zawarte w żelu Dermatix zmiękczają i wygładzają skórę, dodatkowo pokrywając ją ochronną warstwą, która zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych. Zaaplikowany bezpośrednio na bliznę przyspiesza jej gojenie, redukuje przesuszenie wokół niej, a także redukuje jej wielkość tak, że staje się o wiele mniej widoczna.

Dodatkowo polisiloksany wpływają pozytywnie na aktywność enzymu zwanego kolagenazą. Jego zadaniem jest katalizowanie, czyli przyspieszanie reakcji rozkładu cząstek kolagenu zawartego w bliźnie. To najważniejsza funkcja żelu, ponieważ w ten sposób preparat wpływa na szybsze gojenie znamion i przywraca skórze miękkość oraz odpowiedni poziom nawilżenia.

3. Kiedy stosować Dermatix?

Główne wskazania do stosowania żelu Dermatix to:

  • blizny pooperacyjne i pourazowe, szczególnie te, które długo się utrzymują,
  • blizny po poparzeniach,
  • zaczerwieniona i swędząca skóra w okolicy blizny,
  • leczenie wygojonych blizn,
  • zmniejszanie rozmiaru widocznych blizn i znamion,
  • leczenie blizn pojawiających się na twarzy i w okolicach stawów,
  • przebarwienia skórne towarzyszące bliznom.

Dermatix stosowany jest także w celu zapobiegania powstawania tzw. bliznowców oraz przerostów w okolicy znamienia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3.1. Przeciwwskazania

Nie stwierdzono poważnych przeciwwskazań do stosowania Dermatixu. Preparat uważany jest za bezpieczny i dobrze tolerowany przez skórę. Nie należy go jednak stosować na otwarte, świeże rany, a także w sytuacji, kiedy stwierdzono nadwrażliwość na którykolwiek składnik żelu - aktywny lub pomocniczy.

4. Jak stosować Dermatix?

Dawkowanie leku Dermatix zwykle jest podobne w przypadku różnych typów blizn. Zaleca się nałożenie cienkiej warstwy żelu na chorobowo zmienioną skórę i na całą powierzchnię blizny, pamiętając, aby omijać uszkodzoną skórę oraz świeże rany. Cienką warstwę preparatu należy rozprowadzić na skórze i pozostawić do wchłonięcia. Zwykle trwa to około 5 minut. Jeśli na skórze po tym czasie pozostanie nadmiar produktu, można delikatnie usunąć go miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym. Jeśli pozostawimy nadmierną ilość żelu na skórze, może on pobrudzić ubranie.

Żel należy nakładać dwa razy dziennie - rano i wieczorem - chyba że lekarz zaleci inaczej. Aby kuracja przyniosła pożądane efekty, warto stosować Dermatix przez około 2 miesiące każdego dnia. Podczas aplikacji na twarzy należy omijać okolicę oczu i ust, aby produkt nie dostał się do błon śluzowych.

Preparat może być stosowany także u dzieci i osób starszych - nie powoduje maceracji skóry i zapewnia jej odpowiednie zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi.

4.1. Interakcje

Żelu Dermatix nie należy łączyć z innymi preparatami o podobnym działaniu, szczególnie z glikokortykosteroidami oraz antybiotykami. Najlepiej zawsze nakładać go na czystą skórę, na której nie będzie żadnych maści, kremów ani kosmetyków do codziennego stosowania.

Sporadycznie żel może wywołać podrażnienie i zaczerwienienie skóry, a także świąd. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy terapię można kontynuować.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze