Dezaftan – właściwości, skład leku, stosowanie, dawkowanie, opinie, zamienniki
Dbanie o higienę jamy ustnej nie kończy się jedynie na myciu zębów. Czasami niezbędne jest zastosowanie innych preparatów niż tylko pasta do zębów, które zabezpieczą jamę ustną przed nieprzyjemnymi wypryskami powstającymi w jamie ustnej jak afty czy śluzówki. Jednym z takich preparatów pomagających usunąć niedoskonałości powstałe na śluzówce jamy ustnej jest preparat Dezaftan.
1. Dezaftan – właściwości
Preparat Dezaftan jest stosowany jako żel nakładany na obrzmiałe lub zainfekowane miejsce w jamie ustnej. Dzięki swoim właściwościom łagodzi podrażnienia i zapewnia warstwę ochronną.
Działanie preparatu Dezaftan polega na ochronie przed powstałymi podrażnianiem i zapewnienie ulgi w bólu. Użycie Defaftanu jest wskazane w przypadku wystąpienia takich zmian błony śluzowej jamy ustnej jak:
- afty,
- aftowe zapalenie jamy ustnej,
- pleśniawki,
- oraz w przypadku innych zmian, jak urazy powstałe przez stosowanie aparatów ortodontycznych i niewłaściwie dobranych protezy.
2. Dezaftan – skład leku
Skład leku Dezaftan oparty jest głownie na wodzie połączonej z takimi substancjami jak glikol, guma ksantanowa, kwas glicyretynowy, sacharyna i wiele innych.
Zawartość Dezaftan to poliwinylopirolidon, który tworzy na powierzchni błony śluzowej barierę ochronną. Dzięki konsystencji żelu Dezaftan przylega do afty i izoluje ją od czynników zewnętrznych, chroniąc przed podrażnieniami. Składniki Dezaftan wspomagają naturalny proces gojenia, wpływają na nawilżenie błon śluzowych, hamują utratę wody z naskórka i utrzymują elastyczność skóry.
3. Dezaftan – stosowanie
Dezaftan stosowany w jamie ustnej wpływa na zakończenia nerwowe w okolicach infekcji, natychmiast łagodzi ból, który jest największą dolegliwością pacjenta z aftami, pleśniawkami czy zmianami urazowymi.
Dezaftan stosowany może być u pacjentów bez ograniczeń wiekowych. Preparat nie zawiera alkoholu, dzięki czemu nie powoduje nieprzyjemnego pieczenia. Skutki uboczne stosowania Dezaftan mogą powstać w wyniku uczulenia na którykolwiek ze składników leku.
4. Dezaftan – dawkowanie
Leczenie Dezaftanem nie przyśpieszy aplikacja jego nadmiernej ilość na chore miejsce. Może jedynie spowodować powstanie dodatkowych podrażnień i obrzęków, a także w ekstremalnych przypadkach zagrozić zdrowiu i życiu.
Dorośli i dzieci powinni aplikować Dezaftan w następujący sposób: niewielką ilość żelu (1-2 krople) nanieść na zmianę w jamie ustnej. Dezaftan można nakładać za pomocą gazika lub palcem. Kurację Dezaftanem należy powtarzać przynajmniej 3-4 razy dziennie.
Przeciwskazania podczas stosowania leku Dezaftan dotyczą ograniczenia przyjmowania pokarmów i napojów przez minimum godzinę po użyciu preparatu. Przed zastosowaniem preparatu Dezaftan należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować preparatu po upływie terminu ważności. Preparat należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
5. Dezaftan – opinie
Opinie o Dezaftan są w większości mało pochlebne. Na internetowych forach o Dezaftan na pacjenci narzekają na to że preparat nie działa zgodnie z oczekiwaniami i o wiele lepszym w działaniu okazuje być witamina B lub woda utleniona. Wiele osób skarży się na „specyficzny” smak leku. Po kilkudniowym stosowaniu pacjenci obserwowali przyrost aft i powiększenie się dolegliwości.
6. Dezaftan – zamienniki
Zamienniki Dezaftanu są dostępne w niemal każdej aptece. Są to środki o podobnym składzie i działaniu. Wśród alternatyw dla Dezaftan znajdują się takie preparaty jak Sachol, Anaftin, Corsodyl czy Sebidin Plus.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.