Trwa ładowanie...

Dezaftan – właściwości, skład leku, stosowanie, dawkowanie, opinie, zamienniki

Dbanie o higienę jamy ustnej nie kończy się jedynie na myciu zębów. Czasami niezbędne jest zastosowanie innych preparatów niż tylko pasta do zębów, które zabezpieczą jamę ustną przed nieprzyjemnymi wypryskami powstającymi w jamie ustnej jak afty czy śluzówki. Jednym z takich preparatów pomagających usunąć niedoskonałości powstałe na śluzówce jamy ustnej jest preparat Dezaftan.

spis treści

1. Dezaftan – właściwości

Preparat Dezaftan jest stosowany jako żel nakładany na obrzmiałe lub zainfekowane miejsce w jamie ustnej. Dzięki swoim właściwościom łagodzi podrażnienia i zapewnia warstwę ochronną.

Zobacz film: "Masz słodki posmak w ustach? To może być objaw choroby!"

Działanie preparatu Dezaftan polega na ochronie przed powstałymi podrażnianiem i zapewnienie ulgi w bólu. Użycie Defaftanu jest wskazane w przypadku wystąpienia takich zmian błony śluzowej jamy ustnej jak: afty, aftowe zapalenie jamy ustnej, pleśniawki, a także innych zmian, jak urazy powstałe przez stosowanie aparatów ortodontycznych i niewłaściwie dobranych protezy.

2. Dezaftan – skład leku

Skład leku Dezaftan oparty jest głownie na wodzie połączonej z takimi substancjami jak glikol, guma ksantanowa, kwas glicyretynowy, sacharyna i wiele innych.

Zawartość Dezaftan to poliwinylopirolidon, który tworzy na powierzchni błony śluzowej barierę ochronną. Dzięki konsystencji żelu Dezaftan przylega do afty i izoluje ją od czynników zewnętrznych, chroniąc przed podrażnieniami. Składniki Dezaftan wspomagają naturalny proces gojenia, wpływają na nawilżenie błon śluzowych, hamują utratę wody z naskórka i utrzymują elastyczność skóry.

3. Dezaftan – stosowanie

Dezaftan stosowany w jamie ustnej wpływa na zakończenia nerwowe w okolicach infekcji, natychmiast łagodzi ból, który jest największą dolegliwością pacjenta z aftami, pleśniawkami czy zmianami urazowymi.

Dezaftan stosowany może być u pacjentów bez ograniczeń wiekowych. Preparat nie zawiera alkoholu, dzięki czemu nie powoduje nieprzyjemnego pieczenia. Skutki uboczne stosowania Dezaftan mogą powstać w wyniku uczulenia na którykolwiek ze składników leku.

4. Dezaftan – dawkowanie

Leczenie Dezaftanem nie przyśpieszy aplikacja jego nadmiernej ilość na chore miejsce. Może jedynie spowodować powstanie dodatkowych podrażnień i obrzęków, a także w ekstremalnych przypadkach zagrozić zdrowiu i życiu.

Domowe sposoby na afty (WIDEO)
Domowe sposoby na afty (WIDEO)

Afty pojawiają się niespodziewanie. Po porannym przebudzeniu uniemożliwiają zjedzenie śniadania i umycie

zobacz galerię

Dorośli i dzieci powinni aplikować Dezaftan w następujący sposób: niewielką ilość żelu (1-2 krople) nanieść na zmianę w jamie ustnej. Dezaftan można nakładać za pomocą gazika lub palcem. Kurację Dezaftanem należy powtarzać przynajmniej 3-4 razy dziennie.

Przeciwskazania podczas stosowania leku Dezaftan dotyczą ograniczenia przyjmowania pokarmów i napojów przez minimum godzinę po użyciu preparatu. Przed zastosowaniem preparatu Dezaftan należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie należy stosować preparatu po upływie terminu ważności. Preparat należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

5. Dezaftan – opinie

Opinie o Dezaftan są w większości mało pochlebne. Na internetowych forach o Dezaftan na pacjenci narzekają na to że preparat nie działa zgodnie z oczekiwaniami i o wiele lepszym w działaniu okazuje być witamina B lub woda utleniona. Wiele osób skarży się na „specyficzny” smak leku. Po kilkudniowym stosowaniu pacjenci obserwowali przyrost aft i powiększenie się dolegliwości.

6. Dezaftan – zamienniki

Zamienniki Dezaftanu są dostępne w niemal każdej aptece. Są to środki o podobnym składzie i działaniu. Wśród alternatyw dla Dezaftan znajdują się takie preparaty jak Sachol, Anaftin, Corsodyl czy Sebidin Plus.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza