Dializa nerek

Dializa nerek to najczęściej stosowana metoda leczenia zaawansowanych chorób nerek. Od lat 60. ubiegłego wieku, kiedy dializa została wprowadzona, medycyna nauczyła się jak usprawnić tę procedurę i minimalizować skutki uboczne. Zdrowe nerki oczyszczają krew, usuwając nadmiar płynu, składników mineralnych i produktów przemiany materii. Produkują hormony, które utrzymują kości w dobrej kondycji (witamina D) oraz odpowiadają za stymulacja tworzenia erytrocytów (erytropoetyna). Kiedy nerki chorują, szkodliwe składniki gromadzą się w organizmie, ciśnienie tętnicze ulega wzrostowi, a szpik może produkować niewystarczającą liczbę czerwonych krwinek. Jeśli nerki nie filtrują prawidłowo, konieczne jest leczenie nerkozastępcze. Dializy są często wykonywane u pacjentów chorych na tocznia.

Zobacz film: "Niewydolność nerek w cukrzycy"

Przebieg dializy nerek

Pacjent poddawany dializie

Głównym zadaniem dializy jest usunięcie szkodliwych składników z krwi pacjenta.

Podczas dializy nerek krew przepływa przez specjalne urządzenie, które usuwa dodatkowe płyny, szkodliwe produkty przemiany materii. Oczyszczona krew wraca do organizmu. Usunięcie szkodliwych płynów, soli i odpadów pomaga kontrolować ciśnienie krwi i utrzymywać właściwy poziom składników mineralnych. Kiedy pacjent rozpocznie hemodializy, musi trzymać się pewnego ściśle określonego rozkładu dializ. Większość pacjentów udaje się do centrum dializ trzy razy w tygodniu, gdzie spędza 3-5 godzin lub więcej. Rozkład wizyt może np. obejmować dni poniedziałek-środa-piątek lub wtorek-czwartek-sobota. Ustala się też porę dializy.

Indywidualnie należy rozważyć jaki sposób dializoterapii jest skuteczniejszy i bardziej komfortowy dla danego pacjenta, czy dzienne krótkie dializy, czy nocne podczas snu pacjenta. Nowsze maszyny sprawiają, że dializy w domu są bardziej praktyczne. Centra dializ uczą pacjentów, jak je przeprowadzać. Poza tym, w takim szkoleniu musi brać udział jeszcze druga osoba związana z pacjentem – członek rodziny, przyjaciel. Szkolenie trwa zwykle 4-6 tygodni. Domowe dializy dają większa elastyczność w zarządzaniu czasem.

Przystosowanie do dializy nerek

Kilka tygodni lub miesięcy przed rozpoczęciem dializ należy przygotować stały cewnik, przez który krew będzie wypływać i wpływać. Maszyna do dializ jest wielkości zmywarki do naczyń. Ma ona spełniać trzy główne zadania: pompować krew i kontrolować jej przepływ, oczyścić krew, kontrolować ciśnienie krwi, poziom usuwanych zanieczyszczeń. Dializator ma kształt kanistra, w którym znajdują się tysiące włókien, przez które przechodzi krew. Pomiędzy nimi pompowany jest płyn, zatrzymujący zbędne składniki krwi. Wielu pacjentów uważa, że ciągłe ukłucia igłą są jedną z najtrudniejszych czynności podczas dializ. Jednak większość przyzwyczaja się do nich po kilku zabiegach. Przeważnie używa się dwóch igieł – jedna odprowadza krew do dializatora, druga wprowadza ją do organizmu. Niektóre igły są zaprojektowane w ten sposób, że mają dwa otwory, ale są rzadko stosowane.

Około raz na miesiąc bada się krew, by sprawdzić, czy niepotrzebne składniki są prawidłowo odprowadzane. Kiedy nerki chorują, pacjent może mieć problemy z anemią, schorzeniami mającymi wpływ na nerwy, kości i skórę. Najczęściej choroby nerek powodują nasilone zmęczenie, problemy z kośćmi i stawami, swędzenie, zespół niespokojnych nóg. Mogą pojawić się zaburzenia snu i amyloidoza. Spożywanie odpowiednich produktów może wspomóc dializy i zdrowie pacjenta. Dietetyk może pomóc wyznaczyć odpowiednią ilość płynów, ponieważ dodatkowe ich ilości mogą podnieść ciśnienie krwi, obciążyć serce.

Nadmiar potasu może negatywnie wpływać na serce, dlatego należy unikać pomarańczy, bananów, pomidorów, ziemniaków, suszonych owoców. Fosfor może osłabiać kości i powodować swędzenie skóry. Produkty takie jak mleko, sery, suszony groch, fasola, orzechy, masło orzechowe są bogate w fosfor i powinno się ich unikać. Większość żywności w puszkach i gotowych mrożonych dań zawiera duże ilości soli. Wzmaga ona pragnienie, a serce musi ciężej pracować, by pompować płyn. Z czasem może to doprowadzić do podniesienia ciśnienia krwi i rozwoju choroby serca. Dlatego też warto spożywać produkty przygotowywane ze świeżych warzyw.

Przygotowanie do dializy nerek

Przed poddaniem się dializom lekarz może zalecić dietę niskobiałkową, by chronić czynność nerek. Niektóre źródła białka – te wysokiej jakości – produkują mniej odpadów. Takie białko znajduje się w mięsie, rybach, drobiu i jajach. Ich przyswajanie może ograniczyć ilość mocznika we krwi. Kalorie dostarczają organizmowi energii. Niektóre dializowane osoby muszą przybrać na wadze. Trzeba znaleźć właściwy sposób dodawania kalorii do posiłków. Oleje roślinne, olej z oliwek, rzepakowy, szafranowy, są dobrym źródłem kalorii i nie przyczyniają się do problemów z cholesterolem. Twarde cukierki, cukier, miód, dżemy, galaretki również dostarczają kalorii i energii. Jeśli pacjent choruje na cukrzycę, trzeba jednak bardzo uważać z jedzeniem słodyczy. Suplementy diety mogą być przydatne, ponieważ dializy usuwają część witamin i składników mineralnych z organizmu. Lekarz może przepisać specjalny preparat dla osób z chorymi nerkami.

Dializy mogą powodować zmniejszenie energii u pacjenta. Mogą także wymagać zmian w pracy, życiu osobistym, rezygnacji z niektórych aktywności i obowiązków. Utrzymanie dotychczasowego trybu życia może nie być możliwe. Poza tym, zaakceptowanie nowej rzeczywistości może być trudne zarówno dla pacjenta, jak i jego rodziny. Wielu pacjentów czuje się przygnębionych, gdy rozpoczynają dializy lub po kilku miesiącach ich prowadzenia. Warto wtedy zgłosić się po pomoc do lekarza.

Redakcja abcZdrowie.pl, 5 miesięcy temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Książek A., Rutkowski B. Nefrologia, Czelej, Lublin 2004, ISBN 83-89309-36-X
  • Myśliwiec M., Wielka interna - nefrologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2009, ISBN 978-83-60135-62-4

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (7)
~Dializowany
~Dializowany 5 miesięcy temu

Zastanawiam się jak to jest ze medycyna jest tak wysoko postawiona a na nerki niema leku .Czy przypadkiem nie jest to blokowane przez koncerny szweckie które wymyśliły maszyny do dializ bo takie chodzą pogłoski .

Odpowiedz
~natjacek
~natjacek 10 miesięcy temu

na wstepnie autor nie ma pojecia o czym pisze diliza nie jest metoda leczenia nerek jak twierdzi autor dializa to oczekiwanie na wyrok smierci niewydolnosc nerek to wyrok smierci a dializa to jest oczekiwanie na jej wykonanie dializa wykancza organizm czym czlowiek ma wiecej chorob to szybciej bedzie kara wykonana a dializy to biznes i to wielki lekarzom wcale nie nie zalezy na tym by czlowiek zyl jak najdluzej i szczesliwie czlowiek dializowany ma 4 dniowy tydzien bo 3 dni to dializy lekarz owszem przyjdzie na wizyte w trakcie dializy zapyta sie o samopoczucie i ewentualnie wypisze recepte a ludzie dializowani sa przewaznie starsi z cukrzyca po zawalach z nadcisnieniem trzeba by innego podejscia do pacjeta udzielic mu pomocy doradzic wytlumaczyc zaprosic opiekuna na pogawedke i wyjasnienie roznych rzeczy a potem sie dziwia ze ludzie umeczeni choraba wiecznymi wizytami u roznych lekarzy a zycie pacjeta polega na ciaglych wizytach u lekarzy czesto bez sensu i dojad oraz przyjazd z dializ lekarzom nie mozna nic zarzucic robia tyle co musza a z problemami pacjeta sie wysyla do innych lub do literatury tylko lekarz moze do maksimum przesunac date wykonania wyroku

Odpowiedz
~Magda
~Magda ponad rok temu

Witam serdecznie, Jestem studentką drugiego roku studiów magisterskich. Piszę pracę odnośnie oceny stylu życia chorych dializowanych. Zwracam się do Was z ogromną prośbą o chęć wypełnienia anonimowo ankiety. http://goo.gl/forms/JFng7Fbvdz Pozdrawiam, Magda  

Odpowiedz
~123456789
~123456789 ponad rok temu

Jestem osobą dializowaną w stacji dializ Braun-Avitum w Zgierzu gdzie kierownikiem jest dr.Wyroślak a jego zastępcą dr.Roman Pająk którzy nie dbają o zdrowie i życie pacjentó.Najlepiej im wychodzi poddawanie nas pacjentów jawnej ełtanazji a nie ma mowy zadając pytanie co nam dolega i co nas boli dodatkowego to odpowiadają że to nie leży w ich kompetencji i przez to w krótkim czasie umieramy w bólu i cierpieniach.I co mamy zrobić jeśli ktoś potrafi mi na to odpowiedzieć prosze o kontakt telefoniczny pod numerem 509873727 . Krzysztof Wańdoch.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dializa nerek
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Dializa nerek
Dializa nerek

Dializa w domu

pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, odciąży również szpitale. Sprzęt do dializ w domu został zaprojektowany tak, aby mogła go obsługiwać jedna (...) Dializa w domu to doskonałe rozwiązanie dla...

Niewydolność nerek - przyczyny, badania, leczenie

Jak długo trwa leczenie nerkozastępcze? (WIDEO)

Jak długo trwa leczenie nerkozastępcze? (WIDEO) Odtwórz wideo

powodów doszło do schyłkowej niewydolności nerek. Bardzo ważne jest jednak, aby przeprowadzić je jak najwcześniej, czyli już w czasie pojawienia (...) jest także dializa otrzewnowa. W tym przypadku odbywa się ona przez...

Niewydolność nerek - przyczyny, badania, leczenie

Zaskakujące objawy chorób nerek

Zaskakujące objawy chorób nerek

Coraz więcej osób umiera na nerki W naszym kraju coraz więcej osób zmaga się z chorobami nerek. Szacuje się, że obecnie jest to ok. 4,5 miliona (...) Polaków. Tylko 10 proc. społeczeństwa zdaje sobie z tego sprawę. Choroby nerek...

Przeszczep serca

Osiągnięcia polskiej transplantologii (WIDEO)

Osiągnięcia polskiej transplantologii (WIDEO) Odtwórz wideo

Historia przeszczepów opisuje ogromny wysiłek lekarzy, który jest nieustanną walką ze śmiercią ludzi spowodowaną niewydolnością narządów wewnętrznych. Lekarze już od dawnych lat zdawali sobie sprawę z ogromnych możliwości płynących z wykorzystania transplantacji. W...

Przeszczep serca

Życie po przeszczepie (WIDEO)

Życie po przeszczepie (WIDEO) Odtwórz wideo

Przeszczep to ogromna szansa na dalsze życie dla chorych dotkniętych niewydolnością narządu. Z reguły już po kilku tygodniach, większość pacjentów odzyskuje energię życiową. Co więcej, znacząco poprawia się ich samopoczucie, gdyż mogą się oni zająć ulubionymi...

Przeszczep serca

Mity i uprzedzenia a transplantologia (WIDEO)

Mity i uprzedzenia a transplantologia (WIDEO) Odtwórz wideo

Wiele osób ma ogromne obawy w stosunku do pobrania ich narządów po śmierci. Osoby te bardzo często boją się , że w momencie, gdy ulegną wypadkowi - lekarze nie będą starali się ratować ich życia. Tego rodzaju myślenie to błąd. Nie ma takiej możliwości,...

Przeszczep serca

Zagrożenia w pobraniu narządów (WIDEO)

Zagrożenia w pobraniu narządów (WIDEO) Odtwórz wideo

Każda operacja niesie za sobą pewne ryzyko - dotyczy to również przeszczepiania narządów. Warto jednak wiedzieć, że poważne skutki uboczne dotyczą jedynie niewielkiego odsetka pacjentów i zdarzają się naprawdę rzadko. Przyszli potencjalni dawcy narządów,...

Przeszczep serca

Konsekwencje przeszczepu dla dawcy (WIDEO)

Konsekwencje przeszczepu dla dawcy (WIDEO) Odtwórz wideo

Pomimo naszej świadomości o możliwości ratowania ludzkiego życia poprzez wykonywanie przeszczepu - liczba osób dotkniętych niewydolnością danego narządu stale wzrasta. Wiele z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że śmierć jednej osoby może przywrócić...