DIC – patogeneza, objawy, diagnostyka, leczenie

DIC jest sytuacją kliniczną, która powstaje na skutek różnych chorób, które potencjalnie nie są ze sobą powiązane. DIC jest akronimem – pełna angielska nazwa to „disseminated intravascular coagulation”, a w języku polskim pełna nazwa brzmi – rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe.

DIC – patogeneza

Istotą DIC jest aktywacja procesu krzepnięcia, co w konsekwencji prowadzi do zużycia czynników krzepnięcia i daje objawy skazy krwotocznej. Przyczyną aktywacji układu krzepnięcia może być na przykład sepsa, definiowana jako reakcja organizmu na zakażenie bakteriami.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Czynnikiem, który może wyzwalać DIC są także powikłania położnicze, czy też te, które występują w przebiegu chorób nowotworowych. Statystycznie rzecz biorąc, właśnie powikłania położnicze stanowią najczęstszy powód występowania DIC.

DIC – objawy

Chociaż DIC jest konsekwencją innych stanów chorobowych, to bardzo często właśnie ta sytuacja kliniczna jest konsekwencją poważnych komplikacji. Objawy DIC często występują na skutek skazy krwotocznej, która objawia się predyspozycją do krwawień – zarówno tych do tkanek jak i narządów, ale także występują krwawienia na przykład z ran pooperacyjnych.

Objawy DIC to także konsekwencja niedokrwienia narządów, na skutek tworzenia się mikrozakrzepów - czego konsekwencją może być nawet udar mózgu. Oczywiście w zależności od niedokrwienia konkretnego narządu może dochodzić do specyficznych powikłań. Niedokrwienie płuc może objawiać się dusznością, kaszlem czy też bólem.

Co może powodować krwawienie z nosa?

Krwawienie z nosa zdarza się dość często. Mimo że przyczyna może z początku wydawać się niejasna, w większości są to łagodne przypadki, z którymi można...

Może dochodzić także do krwawień z nosa i dróg rodnych. Warto wspomnieć, że objawy DIC nie zawsze muszą być silnie manifestowane.

DIC – diagnostyka

Specyficzny obraz kliniczny niejednokrotnie (szczególnie w pewnych sytuacjach klinicznych), może nie budzić podejrzeń. Konieczne jest wykonanie odpowiednich badań, które określą czy faktycznie ma miejsce DIC, czyli rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe.

Podstawowe badania w kierunku DIC można wykonać z krwi, oznaczając tak podstawowe parametry, jak ilość płytek krwi, czynników krzepnięcia czy też D-dimerów, a także inne parametry związane z krzepnięciem krwi. Kluczowym celem diagnostyki jest jednak określenie choroby podstawowej, która jest odpowiedzialna za wystąpienie DIC.

DIC – leczenie

Kluczowym zarówno dla diagnostyki, jak i celów leczenia jest odnalezienie choroby podstawowej, która jest odpowiedzialna za wystąpienie DIC. Jak w każdej chorobie, konieczne jest także leczenie objawowe, łagodzące bieżące symptomy DIC.

5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi

Styl życia oraz dietę można zawsze zmienić na zdrowsze. Grupy krwi natomiast nikt z nas sobie nie wybiera, a może ona determinować predyspozycje do niektórych...

W pewnych sytuacjach może okazać się również konieczne przetoczenie składników krwi. Zastosowanie konkretnych leków zależy od stanu klinicznego pacjenta z DIC.

Chociaż DIC nie należy najczęstszych schorzeń, to należy je brać pod uwagę w tych sytuacjach klinicznych, które faktycznie mogą do niego doprowadzić. Stan taki wymaga obserwacji lekarskiej i prowadzenia odpowiedniego leczenia.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 9 miesięcy temu

Zaburzenia krzepnięcia krwi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia krzepnięcia krwi
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia krzepnięcia krwi
Zaburzenia krzepnięcia krwi

Co to jest zakrzepica? (WIDEO)

Co to jest zakrzepica? (WIDEO) Odtwórz wideo

. Wśród przyczyn zakrzepicy wyróżnia się co najmniej 2 z 3 czynników: zaburzenia żylnego przepływu krwi wywołane uciskiem lub unieruchomieniem, nadpłytkowość (...) Co to jest zakrzepica? Zakrzepica żył głębokich to...

Powikłania cukrzycy

Kwasica ketonowa - ketogeneza, objawy, leczenie

PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3370-0, Otto-Buczkowska E. Cukrzyca - patogeneza, diagnostyka, leczenie, Borgis, Warszawa 2005, ISBN 83-85284-50-8 (...) rezerwy alkalicznej (zasadowej) w organizmie,...

Choroby i dolegliwości

Dusznica bolesna - objawy, patogeneza, leczenie, diagnostyka

wieńcowych, powstającej najczęściej na skutek zmian miażdżycowych. Dusznica bolesna - patogeneza Głównymi czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój dusznicy (...) również używki, takie jak alkohol czy też papierosy. Anemia również może...

Mukowiscydoza - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Tydzień Mukowiscydozy

Tydzień Mukowiscydozy

27 lutego rozpoczyna się XI Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy.

Liszajec zakaźny - rodzaje i objawy, diagnostyka i leczenie

Liszajec - zdjęcia

Liszajec - zdjęcia

Wywoływany głównie przez bakterie Staphylococcus aureus.

Układ pokarmowy

Choroba Hirschprunga - patogeneza, objawy, diagnostyka, leczenie

z częstotliwością 1:4500 - 5000 urodzeń. Częściej występuje u chłopców - a dokładniej cztery razy częściej. Choroba Hirschprunga - patogeneza Przyczyną choroby (...) % dzieci dotkniętych chorobą Hirschprunga dochodzi do zaburzenia...